GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-03-2021 09:40   Güncelleme : 08-03-2021 09:40

“KÜLTÜR VE SANAT YOLUNDA BİR ÖMÜR: BÜNYAMİN EROĞLU ARMAĞANI” KİTABINA DAVET

Gazeteci,yazar,besteci ve kültür adamı Bünyamin Eroğlu anısına Kitap hazırlanıyor.

“KÜLTÜR VE SANAT YOLUNDA BİR ÖMÜR: BÜNYAMİN EROĞLU ARMAĞANI” KİTABINA  DAVET

Elazığ’dan yetişen ve 26 Temmuz 2018 tarihinde Hakk’a yürüyen, kıymetli gazeteci, yazar, besteci ve kültür adamı Bünyamin EROĞLU (Böyük Abe)’nin vefatının birinci yıldönümünde gerçekleştirilen anma programında, kendisi için bir armağan kitabı yayımlanması planlanmıştı.Deprem ve Pandemi süreçleri nedeni ile ertelenen kitap çalışmalarına yeniden start verildi.

Hazırlanacak Kitabın editörleri Yazılı bir metin yayınlayarak Kitaba katkı sunulmasını talep ettiler.

Prof. Dr. Türker EROĞLU veDoç. Dr. Yavuz HAYKIR tarafından yayınlanan metin :

Değerli Bilim İnsani, Değerli Araştırmacı, Şair, Yazar ve
Değerli Bünyamin EROĞLU Dostu:
Elazığ’dan yetişen ve 26 Temmuz 2018 tarihinde Hakk’a yürüyen, kıymetli gazeteci, yazar besteci ve kültür adamı Bünyamin EROĞLU (Böyük Abe)’nin vefatının birinci yıldönümünde gerçekleştirilen anma programında, kendisi için bir armağan kitabı yayımlanması planlanmıştı. Ancak, biz kendisiyle ilgili profesyonel mahiyette bir belgesel çalışması yapmakta iken ve “Armağan Kitap” hazırlığı içindeyken, maalesef, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’te Elazığ’da şiddetli bir deprem meydana geldi. Bu depremde 35’i Elazığ, 6’sı Malatya’dan olmak üzere 41 vatandaşımız hayatını kaybetti, 1607 kişi yaralandı ve binlerce bina yıkıldı.
Bu durumda yaralar sarılıncaya kadar çalışmalarımıza ara verme kararı aldık.
Depremin yaraları sarılma sürecindeyken, bu defa “Küresel Salgın”la karşı karşıya kaldık. Tabii bu durumda şiddetli deprem sonrası yakınlarını ve evini kaybetmiş olan Elazığ’lı vatandaşlarımız, Elazığ çevresinde meydana gelen çeşitli depremler ve artçı sarsıntılarla , “dışarı çıksan virüs, evde kalsan deprem” gibi sıkıntılı bir durumla karşı karşıya kaldılar.
Doğal olarak bu durum çalışmalarımıza durdurmamıza sebep oldu.
Deprem yaraları sarılmaya, salgının etkisi azalmaya başlayınca sizlere bu davet mektubunu göndermeye karar verdik.
“Kültür ve Sanat Yolunda Bir Ömür: Bünyamin EROĞLU ARMAĞANI” adını taşıyacak olan bu kitap iki bölümden oluşacaktır.
Birinci bölümde Bünyamin EROĞLU’nun hayatı, eserleri, çalışmalarıyla dost ve akrabalarının O’nun hakkındaki görüş düşünceleriyle ilgili yazı şiir ve anılara yer verilecektir.
İkinci bölümde ise Bünyamin EROĞLU’nun hayatı boyunca yayma, yaşatma mücadelesi verdiği Elazığ Kültürüne ait ilmi araştırma yazıları olacaktır.
“Birinci Bölüm”de yer alacak olan anı, düşünce, şiir ve tanıtma yazıları 6 sayfayı geçmeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Bünyamin Eroğlu ile ilgili görüş ve düşüncelerin yer aldığı birinci bölümdeki yazı, şiir ve anılar düzenleme kurulunun onayından geçerek armağan kitabında yer alacaktır.
“İkinci Bölüm”de yer alacak olan ilmi çalışmalar “Elazığ-Harput” ile ilgili Dil, Edebiyat, Tarih, Folklor, Antropoloji, Etnoloji, Sosyoloji, Müzik vb. alanlarında olacaktır. Gönderilen makaleler alanında yetkin hakemlerin onayından sonra armağan kitabında yer alacaktır. Sayfa sınırı olmamakla beraber, ortalama 20 sayfadan fazla olmaması uygun olacaktır.
“Birinci Bölüm”de yer alacak olan; Bünyamin EROĞLU’nun hayatı, eserleri, çalışmalarıyla dost ve akrabalarının O’nun hakkındaki düşünceleri ve hakkında yazılan şiirlerin yer aldığı yazılar turkereroglu@gmail.com adresine; “İkinci Bölüm”de yer alacak olan Elazığ-Harput kültürü ile ilgili araştırma makaleleri ise yavuzhaykir@hotmail.com adresine gönderilmelidir. Armağan kitabına gönderilecek yazı ve makalelerin son teslim tarihi 15 Haziran 2021’dir.
İlginiz ve desteğiniz için teşekkür eder saygılar sunarız.