YEREL
Giriş Tarihi : 24-05-2023 13:48

KUZOVA KÖYLÜLERİ DSİ'DEN ŞİKAYETÇİ

Cip Barajı Sulama Kanallarının Dsi Tarafından Temizlenmediğini ifade eden kuzova köylüleri yetkilileri göreve davet etti.

KUZOVA KÖYLÜLERİ DSİ'DEN ŞİKAYETÇİ

Cip barajına bağlı Cip,Uzuntarla,Avcılı,Alaca, Pelte köylerinin tarım sulama alanları için 1974 lü yıllarda faaliyete geçen sulama kanalları yıllardır herhangi bir bakım yapılmadan sulamaya hizmet vermeye çalışıyor.

DSİ'nin Konu ile alakalı vurdumduymaz tavırları nedeni ile oldukça sitemkar konuşan köylüler;

"Cumhurbaşkanımızın sulamada modern yöntemler kullanılıp daha az suya ihtiyaç duyularak tarım yapılmasını teşvik ettiği; kuraklığın kol gezdiği şu dönemlerde DSİ ye bağlı cip sulama kanalları bakımsızlık nedeni ile suyun yaklaşık %30 u boşa gitmektedir.

Kanalların çoğu kırık ,vanaların bakımları yapılmıyor. Bir çok vana kırık ve arızalı.

Temizliği yıllardır yapılmıyor.Kanalın içerisi orman gibi.

Elazığ DSİ tarafından atanan personel hiçbir işle ilgilenmiyor .Kiralanan araçla günde belki bir defa kanalın etrafında gezip gidiyor.

Şu an Mayıs ayı içerisindeyiz .Şükürler olsun bu yıl yağışlar iyi .Barajın kapakları doluluk sebebi ile açıldı .Dereye tahliye ediliyor .Ancak su boşa akıtılıp kanala hala su verilmedi. Kanalda şu güne kadar en küçük bir bakım onarım en küçük bir temizleme işlemi yapılmadı.

Su nimettir .Köylü kıt kanaat bir şeyler yapmak istiyor .Lütfen DSİ görevlileri bu konuda hassasiyet göstersin .Ayrıca kesin olmamakla birlikte köylüler kanalın temizleme işinin ihale edildiğini parasının ödendiğini ancak yıllardır hiçbir temizleme ve bakım yapılmadığını ifade etmektedir."ifadelerini kullandılar.

 

AdminAdmin