YEREL
Giriş Tarihi : 07-01-2021 22:03   Güncelleme : 07-01-2021 22:09

MANŞET

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yeni hizmet binasının Zübeyde Hanım Caddesi Üzerine yapılacağı haberinin ardından bu bölgede yer alan kamu kurumlarının il merkezi dışına taşınması ve mevcut yapıları ne olacağı Elazığ’ın birinci gündem maddesi oldu.

MANŞET

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yeni hizmet binasının Zübeyde Hanım Caddesi Üzerine yapılacağı haberinin ardından bu bölgede yer alan kamu kurumlarının il merkezi dışına taşınması ve mevcut yapılarının ne olacağı Elazığ’ın birinci gündem maddesi oldu…

Süreç Nasıl İşledi?

2014 yılında yapılan inceleme sonrasında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün mevcut binalarının acilen yıkılması kararı alınmış, 2 bloklu lojmanlar yıkılmış ama idari binalar hizmet vermeye devam etmişti.

24 Ocak 2020 deremi sonrası İl Tarım ve Orman Müdürlüğü binasında İl Müdürlüğü ve Bakanlık Teknik ekipleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda mevcut binaların ağır hasarlı olduğu rapor edildi.

Bu binaların acilen yıkılmasına karar verilerek, Elazığlı olan Bakan Yardımcısı M.Hadi Tunç nezaretinde yapılan görüşmeler sonucunda, binanın mevcut yerinde yapılmasının çok yüklü bir maliyet oluşturacağından, yeni binanın müdürlüğe ait viroloji parkı arkasındaki yakın zamanda bitecek olan il Gıda kontrol Laboratuvar Müdürlüğü hizmet binası yanındaki alana yapılmasına karar verildi.

Uzun zaman süren hazırlık ve projelendirme çalışmaları sonucunda tam da proje ihalesine çıkılmak üzereyken haber sanki bu işler gizli yapılıyormuş gibi gündeme bomba gibi düştü.

Kamuoyunda yapılsın mı yapılmasın mı tartışması başladı. Medya, belediye başkanı, siyasiler bu binanın mevcut yerine yapılması gerektiğini beyan ederlerken konunun muhatabı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü hizmet binasının Zübeyde Hanım Caddesi üzerindeki arsaya yapım gerekçelerini açıkladı.

Şimdi Soruyoruz!

Şehrin gelecek vizyonunu belirleyecek şekilde 5, 10 ve 50 yıllık bir imar planı var mı? Var ise kamu binalarının yeri niye işaretlenmedi? İşaretlendiyse Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde DSİ tarafından yapılan betonlaşma neyin nesi? Zübeyde Hanım Caddesinin hemen devamı olan aynı bölge içerisindeki Defterdarlık, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Adliye Sarayı, Okullar niye yapıldı?

Bir Kamu Kurumu kendi hiyerarşisi içerisinde aldığı bu kararı uygulayabilecek mi? Yoksa siyasi baskılar üzerine bu kararından geri adım atacak mı?

Çarpıklığın Ateşlenen Fitili.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü binası ile ilgili kamoyunun gündemine taşınmış olan imar konusu aslında yukarıdan bakıldığında çok büyük bir fotoğrafın sadece küçük bir karesi. Kentsel Dönüşüm hususundaki sorunlar, TOKİ Binalarının sığınma evi mantığı ile yapılmış olması, ayna mahalle içindeki kat farklılıkları, yola çekme mesafeleri vs. Elazığ şehir merkezi imar konusunda neresinden tutsanız elinizde kalan ucubelerle dolu onlarca dosyayı içinde barındıran bir husus.

Ve Sonsöz Gazetesi Olarak Son Bomba Soruyu Soruyoruz?

Milli Emlak ve devletin ilgili kurumları son 10 yıl içerisinde Elazığ Merkezde ve ilçelerindeki Mera vasfı olan veya kamu kurumuna ait olup daha sonra başka gerçek kişi ve kuruluşlara devredilen arazi miktarını ve bu arazileri alanların isim listesini açıklasın. Elazığ kamuoyu kaç bin metre kare arsayı kimlerin kaç liraya kendi şahıslarına kapattıklarına şahit olsun. Özellikle son 20 yılda Elazığ Milletvekili olanların, Rektörlerin, Kamu yöneticilerinin Elazığ’daki arazi varlığı fısıltı ile değil gerçek verilerle kamuoyu ile paylaşılmalıdır…