YEREL
Giriş Tarihi : 10-02-2021 23:11   Güncelleme : 20-02-2021 19:25

MANŞET

İkinci Üniversite Sağlık Bilimleri Üniversitesi Olsun

MANŞET

Boğaziçi Üniversitesinin ülke gündemini oldukça meşgul ettiği bu dönemlerde Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş’ın “Elazığ’a iki, üç yıl içinde ikinci üniversite yapılabilir” söylemi de şehrimizin Üniversite gündemi oldu.

İkinci Üniversite konusu uzun yıllardır şehrimizin gündem maddeleri arasında zaman zaman yerini almaktaydı zaten. Hatta 2016 yılında Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. uzmanları tarafından Elazığ için Teknik Üniversite vasfında bir Vakıf Üniversitesi Fizibilite raporu hazırlanmıştı.

Bu rapora göre 1.440 öğrenci kapasitesine sahip olacak üniversite beşinci yılından itibaren deyim yerinde ise tekerini döndürmeye başlıyor, on dördüncü yılında ise yatırım giderlerini çıkarıp kâra geçmeye başlıyordu. Bunu da sınırlı sayıda bölüm ve sınırlı sayıda öğrenci ile başarabiliyordu.

Rektör beyin açıklamasından sonra konu şehirde tekrar tartışmaya açıldı. İkinci üniversitenin yapılmasını destekleyenler de oldu; gereksiz olduğunu düşünenler de. Genel olarak sosyal medyada vatandaşlarımızın bu konu hakkında dillendirdikleri düşünceleri derledik. Bakalım vatandaşlarımız bu konuda neler söylemiş:

İKİNCİ ÜNİVERSİTEYE GEREK YOK

• İlimizde işsizlik kol gezerken ikinci üniversite için ayrılacak kaynakla yeni istihdam sahaları oluşturulmalıdır. Bu nedenle ikinci bir üniversiteye gerek yok.

• Ülkedeki üniversite sayısının artması eğitim kalitesinin düşmesine sebep olmuştur. Bu nedenle kalitesiz bir eğitim verecek, sokaktaki işsiz üniversiteli sayısını artıracak yeni bir üniversite yapmak yerine bu ödenekle mevcut üniversitemizin eğitim kalitesini artıracak çalışmalar yapılmalıdır.

• Şehrimizin zaten sosyal ve kültürel yapısı bozulmuş. Kültürümüze yabancı öğrenci sayısının artması ile Elazığ’daki kültürel erozyon hızlanacak ve şehir tüm benliğini kaybetmeye mahkûm bırakılacaktır.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE GEREKLİDİR

• Üniversiteler bacasız fabrikalardır. Şehrimize kazandırılacak ikinci bir üniversiteye gelecek öğrenciler sayesinde ilimiz ekonomisi tekrar canlanacaktır. Gelişmiş tüm şehirlerde birden fazla üniversite bulunmaktadır.

• Şayet yapılacaksa, şehre hem ekonomik girdi sağlayan, hem uygulama sahası ile vatandaşa dokunan, hem de şehrin entelektüel gelişimine katkı verecek bir üniversite olmalı. Bu nedenle Sağlık Bilimleri alanında yoğunlaşmış bir Üniversite, şehrimize katma değer sağlar, öğrenci sıkıntısı da yaşamazsınız. İkinci bir tıp fakültesi ve üniversite hastanesi bölge için büyük ihtiyaçtır.

• Bir ülkenin gelişimi yetişmiş insan gücü ile doğru orantılıdır. Bu bağlamda üniversiteler gençlerimize yeni ufuklar açmaktadır. Bunun geri dönüşü de elbette ülkeye olacaktır.

• Elazığ’da kafe ve kahvehane açılacağına üniversite açılsın.

Konuşulan ve söylenenlere bakıldığında her iki düşüncenin de kendi içinde tutarlı taraflarının olduğunu görüyoruz.

İki düşüncede de haklı taraflar bulunmakta gibi gözükse de, eğitim öğretim hizmetini bihakkın yerine getirebilecek, öğrenci problemi yaşamayacak, sahada halka dokunan uygulama içeriği yoğun bir üniversite, şehre kesinlikle katma değer sağlar.

Unutulmamalıdır ki hepimizin gurur duyduğu İHA ve SİHA’lar, yerli ve milliliğinin yanı sıra aynı zamanda derin bir bilginin, iyi bir eğitimin eseridir.

Dünya tarihini incelediğinizde tarihe ismini altın harflerle kazıyan liderlerin neredeyse tamamının eğitimin önemi ile ilgili bir sözü bulunmaktadır. Eğitim önemlidir, kurumlarının oluşturulması mühimdir. Şayet böyle bir fırsatımız var ise bize düşen bunu elimizin tersi ile itmek değil; en akılcı yatırıma evirmek için kamuoyu oluşturmak olmalıdır.

Önümüzde bulunan seçenekler ve bu seçeneklerle ilgili SONSÖZ Gazetesi olarak analizlerimiz şöyledir:

Köklü geçmişi ile Fırat Üniversitesi ülkemizin en büyük ikinci Genel Üniversitesi unvanına sahiptir. İçinde barındırdığı 16 fakülte, 4 enstitü, 3 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, tıp merkezi ve rektörlüğe bağlı birimleri ile devasa bir yapı Fırat Üniversitesi. Dolayısı ile yeni bir Genel Üniversite oluşturmak uzun yıllara mal olacak bir yatırım seçeneği olarak karşımızda durmaktadır. Fayda-Maliyet analizi yapıldığında yapılan yatırımın geri dönüşünün tahmin edilemez bir tarihte olacağını tahmin etmekteyiz.

Ülkemizde ikinci olarak kurulmuş Veteriner Fakültesi Fırat Üniversitesinde bulunmaktadır. Ayrıca Fırat Üniversitesine bağlı Ziraat Meslek Yüksek Okulu kurulmak üzere, hazırlıklar tamamlandı. Hâlihazırda tarım ve hayvancılık üzerine yeterliği kabul edilmiş bir Üniversiteye rakip yeni bir Tarım ve Hayvancılık Üniversitesi kurmak ve kurulacak üniversiteyi mevcut fakültelerin alternatifi yapabilmek zaman, emek ve para kaybından öteye geçmez.

6. Sıradaki yeri ile ülkemizin en başarılı Mühendislik Fakültelerinden biri de Fırat Üniversitesinde. Bu başarısına rağmen birçok mühendislik bölümü maalesef öğrenci sayısını tamamlayamamakta. Teknik Üniversite kurmak, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesine rakip olmak akılcı bir seçenek olmaktan çok uzak.

Fırat Üniversitesi, sosyal bilimler alanında olması gereken tüm bölümlere neredeyse sahiptir. Üzülerek belirtmek isteriz ki neredeyse tüm sosyal bölümler öğrenci bulamıyor. Hâlihazırda öğrencisiz sosyal bilimler bölümlerimiz varken yenilerini açmak ne kadar doğrudur?

Gerek pandeminin ortaya çıkardığı sağlık personeli ihtiyacı, gerekse ülkemizin bir gerçeği olan mezuniyette mesleğin hazır olduğu bölümlerin başında sağlık bölümlerinin gelmesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesini öne geçirmekte.

Sonuç olarak;

İlimiz, bulunduğu coğrafya itibari ile üniversite tercihlerinde maalesef dezavantajlı iller arasındadır. Hoşumuza gitmese de bu bir gerçektir. Bu nedenle öğrenci çekebilmenin yegâne yolu, tercih edilen bölümlere yönelmektir.

Bu nedenle SONSÖZ

İster devlet üniversitesi, ister vakıf üniversitesi olsun; Hastanesi ve Tıp Fakültesi ile bir Sağlık Bilimleri Üniversitesinin şehrimiz için en akılcı yatırımlardan biri olacağı kanaatindeyiz.