YEREL
Giriş Tarihi : 04-02-2021 20:45   Güncelleme : 20-02-2021 19:26

MANŞETİMİZ SES GETİRDİ

16 Aralık 2020 tarihli 22. Sayımızda Gazetemizin Manşetinden yayınlanan Elazığ şehir girişlerindeki güvenlik noktalarının ilin imajına olumsuz etki ettiği şeklindeki haberin ardından güvenlik noktalarının bir kısmında yeni düzenlemeye gidildi

MANŞETİMİZ SES GETİRDİ

Sonsöz Manşetinden Duyurdu

Gazetemizin 22.Sayı Manşetinde İlimiz il merkezine batı yönünden girişlerde Hankendi, Diyarbakır yönünden girişlerde Kekliktepe mevkii, Tunceli yönünden girişlerde OSB Yolu, Keban yönünden girişlerde Yeşilkent Mahallesi güzergahındaki kontrol noktalarının Elazığ’ın imajı ve tarihi süreç içerisinde toplumda yer edinmiş olan “Devletçi ve Milliyetçi” kimliğini olumsuz etkilediği paylaşılmış ve bu noktaların mümkün olduğunca geriye çekilmesi halkımız adına talep edilmişti.

Kısmi Bir Düzenleme Yapıldı

Haberimizin sonrası geçen bir aydan fazla sürenin ardından güvenlik noktalarının bazılarının halkımızın da talep ettiği şekilde il merkezinden uzaklaştırıldığı gözlemlendi. Kekliktepe ve Yeşilkent mevkilerindeki güvenlik noktalarının geri çekilmesi memnuniyetle karşılanırken en fazla yoğunluğun olduğu ve binlerce çalışan ve işverenin yer aldığı Organize Sanayi Bölgesi ve hemen yanındaki Akçakiraz Küçük Sanayi Sitesi ile aynı bölgede yer alan Tır Garajı ve diğer sanayi bölgelerine günübirlik giriş çıkış yapanlar aynı sorunu yaşamaya devam ediyor.

Yeni Düzenleme Beklentisi

Bingöl yolu üzerindeki güvenlik noktasının Yazıkonak’ın doğusuna kaydırılarak Kekliktepe mevkiinin rahatlatılması iş dünyasının talebi ve Elazığ’ın imajı açısından doğru bir hamle olacağı değerlendiriliyor.

Ayrıca, Yeşilkent mahallesindeki güvenlik noktasının da daha geriye gitmiş olmasına rağmen bu bölgede yapılan önemli turizm yatırımlarının imajı ve vatandaşların trafik yığılmaları yaşamadan buralardan istifade edebilmesi için güvenlik noktasının daha batıya götürülmesi talep ediliyor.

Elazığ’ın Batıya Açılan Kapısına Yakışmıyor

Elazığ’ın batıya açılan kapısı olan ve şehrin batı yönünden gelen tüm araçların takıldığı Hankendi güvenlik noktası ise tüm halkın öncelikli olarak kaldırılmasını talep ettiği en önemli nokta. Yeni köprü ve tünellerle birlikte bu bölgede haklı olarak çok daha tedbirli ve güvenliği artıracak tedbirler gerektiği ortak kanı olmasına rağmen Hankendi Belgesinde bir güvenlik noktasının hizmet vermesinin mantığı sorgulanıyor.