YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2022 17:42   Güncelleme : 01-06-2022 17:50

MERAYA GEREK YOK SANAYİ SİTESİ YAPALIM

Elazığ’da yeni bir sanayi sitesi kurma çalışmaları süreci Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın talimatı ile kurulan kooperatif sonrası kooperatifler savaşına döndü.

MERAYA GEREK YOK SANAYİ SİTESİ YAPALIM

Daha önce şehir merkezinde bulunan parkları imara açarak satan Şerifoğulları’nın şimdide çok sayıda köyün yararlandığı mera alanına sanayi sitesi kurmaya çalışması hem esnaflarda hem de köylülerde tepkiye yol açtı.

Hatırlanacağı üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2017 yılında yaptığı bir çalışmayla 135 sanayi sitesi’nin kent içinde kaldığı için taşınması gerektiğini açıklamıştı. Bu sanayi sitelerinin arasından öncelikli olarak taşınacak olan 10 sanayi sitesi arasında yer alan Elazığ Merkez Sanayi Sitesi’nin yeni bir yere taşınması kararlaştırılmış ve Kuzey çevre yolu üzerinde yapılacak olan Teknova OSB yakınında bir alan belirlenmişti.

Yeni sanayi sitesi kurma çalışmaları kapsamında 2019 yılında Sanayi Sitesi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Oto Onarımcıları Odası tarafından kurulan Beştepe Modern Karma Sanayi Sitesi Kooperatifi kanuni prosedürleri tamamlamak üzereyken Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları talimatı ile kurdurulan S.S.Elazığ 3.Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Sanayi sitesi esnafını ikiye böldü.

BEŞTEPE MODERN KARMA SANAYİ SİTESİ KOOPERATİFİ

2019 yılında kurulan Beştepe Modern Karma Sanayi Sitesi Kooperatifi hali hazırda 1300 asil 400 yedek üye ile Kuzey Çevre yolu üzerinde 2 Bin 200 dönüm arazi üzerinde yapılması planlanan Yeni sanayi sitesi için tüm kanuni prosedürleri yerine getirerek arsa tahsisi için gerekli evrakları valilik onayı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na iletdi.

 

TALİMATLA KOOPERATİF KURDURULDU

Beştepe Modern Karma Sanayi Sitesi Kooperatifi yetkilileri gerekli tüm kanuni prosedürleri yerine getirmek ve projeyi bir an önce hayata geçirebilmek için yoğun gayret sarfederken Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın talimatı ile 13.01.2022 tarihinde S.S.Elazığ 3.Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi kuruldu.

ŞERİFOĞULLARI YERİ BELİRLEDİ

Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın talimatı ile kurulan S.S.Elazığ 3.Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi yetkilileri arsa taleplerini ilettikleri Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın ‘büyük fotoğrafı ben görürüm siz göremezsiniz' yönlendirmesi ve talimatı ile Yeni kurulacak Sanayi sitesini Elazığ Merkeze bağlı ANCUZ (Bağdere) Köyü Mevkiindeki 1.030.000 metrekarelik arazinin üzerinde yapmak üzere harekete geçtiler.

ARSA MERA ARAZİSİ ÇIKTI

Yeni Sanayi Sitesi kurulması düşünülen Elazığ Merkeze bağlı ANCUZ (Bağdere) Köyü Mevkiindeki 1.030.000 metrekarelik arazi tapu kayıtlarında mera arazisi çıktı.

MUHTAR KARŞI ÇIKTI

Mera alanında sanayi sitesi kurulmasını doğru bulmadıklarını belirten Ancuz Köyü Muhtarı Ahmet Zülfü Oğuz, “Mera alanında bu sanayi sitesinin kurulmaması için gerekli olan müracaatları yaptım. Biz burada hayvancılık yapıyoruz bundan dolayı meraya ihtiyacımız var.”diye açıklama yapmıştı.

SİYASİLER DEVREDE

Kooperatif kurucularının arsa taleplerini Elazığ Merkeze bağlı Ancuz bulunan 1.030.000 metrekarelik arsaya yönlendiren Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın talimatları ile hareket eden Kooperatif yetkilileri söz konusu arsanın mera arazisi çıkması üzerine alanın mera vasfından çıkarılması için siyasileri harekete geçirdiler.

Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları,Ak Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım ve Ak partili dört vekil ile sürekli görüşen kooperatif yetkililerinin siyasilere söz konusu arsanın mera vasfından çıkarılması için destek talebinde bulundukları öğrenilmişti.

İSTENEN KARARI ÇIKARTTILAR

Ak Partili siyasilerle defalarca görüşmelerinin neticesinde tapu kayıtlarında mera arazisi olarak görünen ANCUZ (Bağdere) Köyü Mevkiindeki 1.030.000 metrekarelik arazinin mera vasfını yitirdiği kararının alındığı S.S.Elazığ 3.Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi başkanı Mehmet Turhan tarafından açıklanmışdı.

BU AYRICALIK NEDEN?

Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın mevcut kooperatif varken kendi talimatıyla kurdurduğu bir kooperatif için bu kadar aceleci davranması “Bu kooperatifin ayrıcalığı ne?”sorularının sorulmasına neden oldu.

“İLLE BENİM DEDİĞİM OLACAK”MANTIĞIMI YÜRÜTÜLÜYOR

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar şehre uzaklığı 7.km olan bir alan varken uzaklığı 22 km olan bir alanın tercih edilmesinin “ille benim dediğim olacak”mantığından başka bir izahı yoktur.Alt yapısı,yolu bile olmayan bu alanın yapım maliyetlerinin çok yüksek olacağı aşikardır.Teknova Osb ile entegreli bir sanayi sitesi daha az maliyetli ve daha işlevsel olacağından Kuzey çevre yolu tercih edilmelidir”dediler.

MERA ARAZİSİ SANAYİ SİTESİNE DÖNÜŞECEK

Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve Ak Partili siyasilerin devreye girmesi sonucu mera arazisi olmaktan çıkarılan Elazığ Merkeze bağlı Ancuz köyünde bulunan 1.030.000 metrekarelik arazinin hemen yanıbaşında inşaat aşamasında olan villalar ve Elazığ Belediyesi tarafından yapılması planlanan “Umut Elazığ” Projesi yer alıyor.

Yatay mimariyle yapılaşmaya en uygun yerlerden olan bu bölgenin mera vasfından çıkarılması halinde sözkonusu bölge sanayi sitesine dönüştürülecek.

MERA KOMİSYONU KARARINA ŞERH KOYDULAR

Tapu kayıtlarında mera arazisi olarak görülen Elazığ Merkeze bağlı Ancuz köyünde bulunan 1.030.000 metrekarelik arazinin mera arazisinden çıkarılması için toplanan mera komisyonundaki bazı üyelerin oy çokluğu ile alınan”mera vasfını yitirmiştir”kararına red oyu vererek şerh koydurdukları öğrenildi.

KARARA KONULAN ŞERHLER

İşte Mera Komisyonu kararına konulan şerh maddelerinin içeriği:

-Söz konusu alan büyük ve hayvancılık için iyi meradır.Komşu köyler olan Örençay,Aşağıdemirtaş,Dilek ve Bağdere köylerinin ortak kullandığı meradır.Mera alanının yanında artezyen şebeke suyu mevcuttur.Ayrıca mera parselinin yanında bulunan derenin suyundan hayvanlar faydalanmakta olup Cip barajına akmaktadır.Mera parselinin yanında köye ait içme suyu bulunmakta bu alanın meradan çıkarılması durumunda hem hayvancılık hemde yer altı suları zarar görecektir.

-Talep edilen mera alanı Cip Barajının Mememba kısmında kalmakta olup,sanayi sitesinden oluşacak atık suların gerek cip barajı sulama suyuna gerekse yer altı sularınada karışma ihtimali olacağından gerekli arıtma tedbirlerinin alınması gerekmektedir.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin