YEREL
Giriş Tarihi : 02-09-2021 10:20   Güncelleme : 02-09-2021 10:20

MOBİLYACILAR SİTESİ’DE BAŞKA BAHARA

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları tarafından yapılacağı açıklanan Elazığ Mobilyacılar Sitesi yapımı da başka bahara kaldı. Elazığ Belediyesi Bakanlığa yazı yazarak projeyi yapamayacaklarını resmen ifade etti.

MOBİLYACILAR SİTESİ’DE BAŞKA BAHARA

2015 Yılında Milli Emlak Müdürlüğü tarafından güneyçevre yolu üzerinde yer alan 80000m2 arazi Elazığ Mobilyacılar Sitesi yapılmak üzere süreli olarak Elazığ Belediyesi’ne devredilmişti.Arsası ve projesi hazır olan ve bittiği takdirde 70 mağaza ve 1000 kişi istihdam edilmesi planlanan Mobilyacılar sitesi yine çıkmaza girdi.

Gazetemizin önceki sayılarında gündeme getirdiği “Mobilyacılar Sitesi Yapılmayacak mı?” haberi üzerine geçtiğimiz Mart Ayı içerisinde Elazığ valisi,milletvekilleri ,belediye başkanı ve dernek yetkililerinin katıldığı bir değerlendirme toplantısı yapılmıştı.

BELEDİYE BAŞKANI ARSAYI ALDIĞI BEDELLE VERMEYİ TAAHHÜT ETMİŞTİ

Toplantıda projenin TOKİ marifetiyle yaptırılmasının mümkün olmadığı belirtilmişve projenin devam edebilmesi için dernek üyelerinin kooperatif kurmaları kararlaştırılmıştı.Toplantıda Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları Elazığ belediyesinin sözkonusu arsa üzerindeki tüm kanuni prosüdürleri hallederek arsayı aldığı bedel mukabilinde çok kısa bir sürede kooperatife vermeyi taahhüt etmiş,milletvekillerininde proje için uygun koşullarda kredi temini için girişimlerde bulunması yönünde karar alınmıştı.

Sözkonusu Toplantının ardından Üyeleri ile Elazığ TSO Konferans salonunda bir toplantı düzenleyen Emosder Başkanı M.Fethi Dilek toplantıda yaptığı konuşmada” projemiz için geçtiğimiz hafta içerisinde ilimiz valisi,milletvekilleri ve belediye başkanımız ile yaptığımız değerlendirme toplantısında bugüne kadar düşündüğümüz TOKİ vasıtası ile yapılmasının mümkün olmadığı cevabını aldıktan sonra yürüttüğümüz sürecin yeniden başlaması için bir kooperatif çatısı altında toplanmamız gerektiği sonucu çıkmıştı.Biz de Emosder yönetimi olarak bu karara sıcak bakıyoruz.Bugün burada yapacağımız toplantının amacı sizlere kooperatifleşme konusunda bilgiler vermek,sizin görüşlerinizi alarak ortak bir karar almaktır”dedi

Emosder Başkanı Dilek, “Sizlerin uygun görmesi halinde kısa sürede Kooperatifimiz kurulacak,sonra sözkonusu arsayı satın alma girişimlerimiz başlayacaktır. İnşallah Arsamızı aldıktan sonra projemiz üzerinde gereken revizyonları yaparak en kısa zamanda inşaata başlayacak ve en fazla iki yıl içerisinde bu prestij siteyi şehrimize kazandıracağız” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Toplantıda Başkan Dilek’ten sonra söz alan katılımcılar dernek yönetimine kooperatifleşme konusunda destek ve yetki verdiklerini beyan ettiler.

Yapılan istişare çalışmaları sonunda Kooperatifleşme konusunda girişimlerini tamamlayan Dernek yetkilileri Mart ayı’ndan beri Elazığ Belediyesi’nden gelecek müjdeli haberi beklemeye devam ederken haber merkezimize ulaşan bilgilere göre Mobilyacılar sitesi projeside başka bahara kalmış gibi gözüküyor.

BELEDİYE BAKANLIĞA YAZI YAZDI:PROJEYİ BİZ YAPAMAYACAĞIZ

Edindiğimiz bilgilere göre Mart ayında yapılan toplantının ardından beş ay gibi geçen uzun bir sürenin ardından Ağustos Ayının sonlarına doğru Elazığ Belediyesi ;Çevre ve şehircilik Bakanlığına Bir yazı Yazarak Bu Projeyi Kendi imkanlarıyla yapmalarının mümkün olmadığını ifade ederek ,söz konusu parsel üzerindeki taşınmazın satılıp sayılmayacağı ve ya projenin bu amaçla kurulmuş kooperatif aracılığıyla yapılıp yapılmayacağı” bilgisinin belediyeye bildirilmesi istedi.

Bu yazı ile Elazığ Belediyesi, Mobilyacılar Sitesi’ni yapamayacağını resmen dile getirmiş oldu.

TOP METİN BULUT’TA

Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın Mobilyacı esnafına verdiği taahhüdü yerine getirememesi üzerine devreye giren Ak Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut’un Bakanlık nezninde arsanın kooperatife devri konusunda girişimlerde bulunacağıda edindiğimiz bilgiler arasında.

SÜREÇ TAMAMLANMAYINCA KOOPERATİF ASKIYA ALINDI

Elazığ Belediyesi’nin arsa üzerindeki kanuni prosedürleri tamamlayamaması üzerine Mobilyacı Esnafı tarafından kurulması düşünülen kooperatifde askıya alınmış durumda.

DİLEK:SABRIMIZ KALMADI

Konu Hakkında görüşlerini aldığımız Mobilyacı esnafı şehrimiz için önemli bir projenin bu kadar geciktirilmesine anlam veremediklerini beyan ettiler.

Emosder Başkanı M.Fethi Dilek ise”Belediyemizin Arsa üzerindeki sıkıntıları çözmesini bekliyoruz.Üyelerimizin artık sabredecek hali kalmadı”dedi.

MOBİLYACILAR SİTESİ, BATI SİTESİ GİBİ HAVADA KALDI

Seçim vaadedleri arasında yer alan Mobilyacılar Sitesi sorununun çözümlenmesi için verdiği taahhüdü yerine getiremeyen Belediye Başkanının Batı sitesinde olduğu gibi topu taca atarak süreçten kendini uzak tutma taktiği uyguladığı gözlemleniyor.