YEREL
Giriş Tarihi : 14-04-2022 20:50

NEYİN TELAŞI İÇİNDELER?

Elazığ’ın sorunlarının çözümü için bir araya gelemeyen Ak Partili Milletvekilleri, Belediye Başkanı ve İl Başkanı Maden rezervlerinin ihale süreciyle ilgili ikinci toplu açıklamalarını yaptılar.

NEYİN TELAŞI İÇİNDELER?

Elazığ kamuoyu ve siyasi parti il başkanları, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ve Elazığlı iş adamlarından oluşan Elazığ Girişim Grubu tarafından dile getirilen ihale süreciyle ilgili şeffaflığı sağlayacak, Elazığ’ın kazanımlarını artıracak talepleri sağlamaktan uzak kalan  Ak Parti kadroları süreçte yetersizliklerini örtmek için açıklama üstüne açıklama yapmaya devam ediyorlar.

KAMUOYU BEKLENTİLERİ KARŞILANMADI

Ak Parti Elazığ Milletvekilleri, Elazığ Belediye Başkanı ve Ak Parti İl Başkanı tarafından ortak olarak yapılan açıklamada,

“Bölgede yaşayan hemşehrilerimizin talep ve beklentilerini önceliyoruz.” denilmesine rağmen Elazığ kamuoyunun beklentilerinin karşılanmadığını defaeten yapılan açıklamalarla ortaya konulmuştu.

ŞEFFAFLIK ENDİŞESİ Mİ VAR?

Açıklamada, “İhale süreci hukuk çerçevesinde gayet şeffaf, erişilebilir bir şekilde devam ediyor. İhale usulü açık ve şeffaftır. “ denilmesine rağmen Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un TBMM’de ifade ettiği hususlara dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bir ihale sürecinin şeffaf olması hukuk devleti ilkesinin gereğidir. Ak Partili Milletvekillerinin sürekli ihale şeffaf olacak demesi kendilerinin de bu konu da endişesi olduğu şeklinde yorumlandı.

AK PARTİ DEVLET Mİ?

Ak Partili siyasal aktörlerin açıklamasında, Maden sahası AK Parti kadrolarının çaba ve gayretleri ile ortaya çıkarılmıştır. Bugün bu tartışmaları körükleyen ve yönlendiren hiç kimse bu süreçlerin herhangi bir yerinde yoktu.” denilerek hem devlet mekanizmasının yok kabul edildiği dile getirilmekte hem de süreç siyasal alana taşınmaktadır. Maden sahasının rezervlerini sanki Ak Partili teşkilatlar bulmuş gibi “Bizim irademizdir” denilerek, süreç hakkındaki her türlü tasarruf hakkına sahip oldukları düşüncesi oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Açıklama yapanlar unutmamalıdır ki, bu rezervleri bulan devlet ve devletin teknik elemanlarıdır. Bu rezervler devletin ve Elazığlılarındır. Bu tür açıklamalar kendilerine zarar vereceği gibi toplumsal kutuplaşmayı da artıracaktır.

ELAZIĞ RAHATSIZLILIĞI MI VAR?

Ak Partili Milletvekillerinin öncülük ettiği açıklamada özellikle süreç içerisinde “Elazığ” vurgusundan rahatsız olduklarını da görülmektedir. Açıklamada yer alan,

“Hiç kimsenin firmalar arası rekabete Elazığ’ı ve Elazığlıları alet etmeye hakkı yoktur.”

“Açıkca müteahhit firma temsilciliğine soyunan ve özellikle bir firma adına kamuoyu oluşturmaya çalışan kişi ve kurumların Elazığlılık vurgusu üzerinden yürüttüğü şaibeli ve şeffaf olmayan duruş asla kabul edilemez.”

“Bu duruşun karşısındayız.” ifadeleri Elazığ kamuoyunda yükselen Elazığ’a sahip çıkılması, Elazığın hakkı olan kazanımların korunması yönünde ki düşüncelerden çok ciddi rahatsızlık duyulduğunu ortaya koymaktadır.

SİYASETİ NEREDE YAPIYORSUNUZ?

Ak Partili siyasal aktörlerin “Elazığ” vurgusundan rahatsızlık duymaları kamuoyunda ve bir çok çevrede “siz nerede siyaset yapıyorsunuz?” değerlendirmelerinin yapılmasına neden oldu. Elazığ’ın haklarını koruması gereken Ak Partili siyasilerin süreçteki başarısızlıklarını kamuoyunda tescil eden bu açıklamaları ihale sürecinin akıbetini de gösteriyor şeklinde yorumlandı.

ELAZIĞLILAR NEDEN SUÇLANDI?

Ak Parti Elazığ Milletvekilleri, Elazığ Belediye Başkanı ve İl Başkanının açıklamasında bazı kişi ya da kurumlara yönelik suçlamalara yer verilmesi dikkat çekti. Açıklamaya göre, “Elazığlılık” kimliğini kullanarak müteahhit firma temsilcisi gibi hareket eden kişi ve kurumlar” şeklinde yapılan suçlama sürecin manipüle edilerek, Elazığ’daki iş adamları ve kurumları töhmet altında bırakıldı. Elazığ’ın çok saygın iş adamlarından oluşan Elazığ Girişim Grubu’nun bu süreçteki çabaları ve gayretleri kamuoyunda büyük takdir toplarken, Ak Partili siyasilerin Elazığlılara yönelik bu suçlaması başarısızlıklarını örtmek için manipülasyon yapmak olarak değerlendirildi. Elazığ kamuoyu Ak Partili siyasilerden bu kişi ya da kurumların kim olduğunu somut delilleri ile açıklamasını bekliyor. Elazığ’ın kanaat önderleri ise “Kendi siyasal geleceklerinin kurgusu için Elazığ’ın iş adamlarını ve kurumlarını töhmet altında bırakmak hiç bir siyasal partiye ve partiliye yarar getirmez.”görüşünde birleşiyorlar.

İSTİŞAREDEN NEDEN KAÇILIYOR?

Ak Partililerin açıklamasında istişarenin kimseye fayda sağlamayacağı gibi akıl almaz bir düşünce dile getirilmektedir. Açıklamadaki, “Maden ilçemizde konuyla ilgili yapılacak olan toplantıyı yersiz, popülist ve iyi niyetten uzak görüyoruz. Bu sürecin istişaresini yapmak hiç kimseye hiçbir fayda sağlamaz. Bu sebeple herhangi bir temsilcimiz bu toplantıya katılmayacaktır. “ ifadeleri yapılacak olan istişareden duydukları rahatsızlığı gösteriyor. Elazığın kazanımları üzerine istişare yapmaktan kaçınan Ak Partilerin “bizim dediğimiz olsun, biz ne dersek o olur” düşüncesiyle hareket etmeleri kamuoyunda büyük rahatsızlık oluşturdu.

61 GÜNDE NE DEĞİŞTİ?

11.Şubat Tarihinde Ak Parti Milletvekilleri,Belediye başkanı ve il başkanı tarafından Ak Parti’den Kamuoyuna açıklamalarının birincisinde “Maden sahasının Elazığlı yatırımcılar tarafından işletilmesi için daha önce ilgili taraflarla defaeten istişareler gerçekleştirdik. Özellikle Ticaret ve Sanayi Odamız, Elazığlı yatırımcıların maden sahasını işletmeleri için öncülük yapabileceklerini belirttiler. Ticaret ve Sanayi Odamızın bu konudaki gayret ve çabalarını önemsiyoruz.”şeklinde yapılan açıklamanın ardından dün yapılan açıklama ile kendileriyle çelişmesi kamuoyu tarafından 61 günde ne oldu,ne değişti sorularının sorulmasına neden oldu.

ELAZIĞ GİRİŞİM GRUBU NE TALEP ETMİŞTİ?

Maden ilçemizde tesbit edilenen sahanın işletmesine talep olan Elazığ Girişim Grubunu oluşturan iş insanları ve bu oluşumda yer almak isteyen binlerce vatandaş kamunun zarar etmemesi için öncelikli olarak rödovans sistemiyle ihalenin yapılması ve izabe tesislerinin mutlak suretle madenin olduğu bölgeye kurulmasını talep etmişlerdi.

HABER-YORUM:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin