EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-03-2021 09:31   Güncelleme : 12-03-2021 09:31

(O-IOHS) PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Tarafından Yürütülen, AB ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse edeceği ve Online İnteraktif ISG Uygulamalarının Türkiye’de ilk pilot uygulama olarak gerçekleştirilecek “Çevrimiçi Etkileşimli İSG Risk Değerlendirme Sistemi (O-IOHS) Projesi” Açılış Toplantısı, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi M.Caner Demir, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Süreyya Erkan, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve proje ekibinin katılımıyla gerçekleşti.

 (O-IOHS) PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

İs Kazaları Önlenebilecek, İşletmeler Zaman ve Para Tasarrufu Sağlayacak

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleşiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, sistem ile ulusal düzeyde ISG menüsünün yerel düzeyde uygulamalarının verimliliği, bilinirliği ve veri tabanı oluşturulmasına katkı sağlayacağına vurgu yaparak;

“Sayın Valim, Sayın Başkanım, değerli katılımcılar, projemizle, AB ülkelerinde yaygınlaşan Online İnteraktif ISG (İş Sağlığı Güvenliği) Uygulamalarının Türkiye’de bir ilk ve pilot uygulama olarak Elazığ TSO üyeleri için devreye alınması amaçlanmaktadır. İlk etapta madencilik sektörü için geliştirilecek sistem ile mevcut durumda fiziksel olarak yerinde gerçekleştirilen risk değerlendirmeleri, bu yeni sistem ile işletmelere zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Projemizi hazırlamaya başladığımızdan itibaren kabülü ve uygulamaya başlanması sürecindeki titiz çalışmaları ve hassasiyetlerinden dolayı, AB Türkiye Delegasyon Sektör Yöneticisi Sn. Caner Demir, AB ve Mali Yardımlar Daire Başkanı Sn. Süreyya Erkan, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürümüz Sn. Cafer Uzunkaya, odamız adına projemizin yürütme ekibinden, Proje Koordinatörümüz Sn. Defne Yıldırım ve Proje Eğitim Sorumlumuz Sn. Osman Seçgin’e şahsım ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamız camiası adına teşekkür ederken, projenin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

Bu Projenin Hayata Geçiyor Olması Hepimizin Gururudur.

Açılış konuşmalarının ardından konuşan Elazığ Valisi Erkaya Yırık; “Madencilik sektörü çalışanlarının karşı karşıya kalabileceği kazaların önüne geçebilmek ve risklerden uzak tutmanın, çalışanların sağlıklarının önemsenmesi maksadıyla oluşturulan “Çevrimiçi Etkileşimli İSG Risk Değerlendirme Sistemi (O-IOHS) Projesi”nden ötürü Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Asilhan Arslan’a ve ekibine teşekkür ediyorum. Bu projenin hayata geçiyor olması hepimizin gururudur, kıvancıdır. Bu proje çevre illerimize, işletmelere örnek olsun isteriz, hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

400 Başvuru Arasından Seçildi.

Programa katılan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi M.Caner Demir; Öncelikle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ve proje ortakları olan Elazığ İŞGEM ve Elazığ 2. Organize Sanayi Bölgesi’ni bu önemli proje için tebrik ediyorum.

Zira bu proje yaklaşık 400 başvuru arasından yüzde 10’luk bir dilime girme başarısı göstererek seçildi. Eminiz ki bu başarı, uygulama sürecinde de devam edecektir.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası köklü bir geçmişi olan, kurumsal kapasitesi güçlü olan bir kurum. Bu bağlamda umarız önümüzdeki 18 ay boyunca işletmelere ve işçilere fayda sağlayacak önemli çalışmalara imza atacaksınız.

Proje esasen daha geniş bir programın parçası. Türkiye çapında uygulanan İş Sağlığı ve Güvenliği Geliştirilmesi Programı kapsamında desteklenen 37 programdan bir tanesi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bu programda Yüzde 85 oranında AB desteği mevcut.” Dedi.

Proje Olası Yaralanma ve Can Kayıplarının Önüne Geçmeyi Hedefliyor

Programda konuşan Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Süreyya Erkan; Bugün burada Avrupa Birliği Katıım Öncesi Mali Yardım Aracı kapsamında desteklenen “Çevrimiçi Etkileşimli İSG Risk Değerlendirme Sistemi (O-IOHS) Projesi” Hibe Programının açılışını gerçekleştirmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Söz konusu hibe projemiz, bakanlığımı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı altında yer alan ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün Operasyon faydacısı olduğu, İş sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı bünyesinde fonlanan projelerden bir tanesidir.

Değerli hazirun, bildiğiniz üzere insana ve emeğe verdiğimiz değer doğrultusunda iş kazalarını asgariye indirme gayretindeyiz. İş Sağlığı ve Güvenliği genel Müdürlüğümüzün güdümünde bu güne kadar yürütülen eğitimlerin, farkındalık çalışmalarının ve önleyici faaliyetlerin yanı sıra 6331 sayılı Müstakil İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında çalışanlarımızın ve işçilerimizin maddi ve manevi bütünlüklerinin ne kadar önemsediğimizin kanıtıdır. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz projemizde maden işletmelerinde meslek hastalıklarını ve iş kazalarını azaltarak olası yaralanma ve can kayıplarının önüne geçmeyi hedeflerken, önleyici faaliyetleri ve risk değerlendirmesinin önemini ortaya koymaktadır.” Dedi.

Başarılar, Tesadüfün Neticesi Değil, Elaziz’e de bu Yakışır.

Programa katılan, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya; “37 Projenin 2’sini Elazığ’ın yürütmesi bir başarıdır. Sayın Valimizin, Belediye Başkanımızın, Ticaret Odamızın, medyamızın ve tüm tarafların meseleyi sahiplenmesiyle gerçekleştirdiğinin bir ifadesidir. Elaziz’e de bu yakışır.”

“Biz biliyoruz ki birçok güzelliklerin öncüsü olan mümtaz illerimizden, birlikte çalışmanın hakim olduğu şehirlerimizden bir tanesidir. Tüm taraflara en kalbi duygularımla şükranlarımı ifade ediyorum. Bu projemizin açılışının da, böyle bir mübarek gecenin gündüzüne raslamasının da güzel bir tevafuk olduğunu ifade etmek isterim.”

“Meslek hastalıklarının, iş kazalarının ve can kayıplarının azalması elbette 83 Milyon’un meseleyi sahiplenmesiyle olacaktır. Bu sahipliği bugün Elazığ’ımızın adına yapan değerli valimize bir defa daha şükranlarımızı ifade ediyorum.” Dedi.

Programın devamında Proje Koordinatörü Defne Yıldırım, proje sunumunu gerçekleştirdi. Proje Ekibi;

Defne YILDIRIM / Proje Koordinatörü

Osman SEÇGİN / Eğitim Sorumlusu

Kübra AYTEKİN DEMİRDAĞ / Teknik Uzman

İbrahim TANYILDIZI / Proje Asistanı

 

Proje Sunumu için tıklayınız.