SİYASET
Giriş Tarihi : 04-06-2021 16:26   Güncelleme : 04-06-2021 16:26

PROGRAMLARI SİYASİLER YAPSIN

MHP İl Genel Meclis Üyesi ve Grup Başkanı Osman Dilek, Haziran ayı İl Genel Meclisi toplantısında sert eleştirilerde bulundu.

PROGRAMLARI SİYASİLER YAPSIN

MHP İl Genel Meclis Üyesi ve Grup Başkanı Osman Dilek, Haziran ayı İl Genel Meclisi toplantısında sert eleştirilerde bulundu. İl Genel Meclis üyeleri tarafından hazırlanan programların siyasilerin, atadıkları bürokratlara talimatlar vererek değiştirildiğini ileri sürerek Elazığ Valiliği tarafından açıklanan KÖYDES yatırım ödeneğinin 9 milyon Tl olduğunu ama bu rakamın ancak bu yıl 3 milyon TLsinin kullanılacağının belirtildiğini bu rakamında hizmetlere yetmeyeceğini söyledi.
Dilek’in gündem dışı konuşmasından yönetime yönelik eleştirileri şöyle;

Doğrusunu açıklayın
Geçtiğimiz ay içerisinde valilik makamında bir toplantı yapıldı. KÖYDES’ten şehrimize 45,5 milyon TL’nin üzerinde bir paranın geldiği Valimiz tarafından zikredildi. 9 milyon TL’nin merkezde harcanacağını duyan muhtarlar bizden hizmet istiyorlar. Diyorlar ki; 9 milyon TL para ayrılmış, bunun karşılığında bize hizmet edin. Neticeye bakıyoruz, merkezde harcanacak para 3 milyon TL. Belirli paylar kesilmiş, merkezde 6 milyon para kalmış, 3 milyonda yarım kalan işlerin tamamlanması için ayrılınca geriye kalan 3 milyon TL ile hangi hizmeti yapacağız. Siz; 9 milyon TL vatandaşlara deklare ettiniz.Ama bunun sadece 3 milyon tlsini kullanabileceğiz.Bunun düzeltilmesi lazım.

Programları siyasiler yapsın
Merkez ilçenin İl genel meclis üyeleri olarak program yaparken ilgili yatırımcı birim müdürlerinizide çağırdık. Bizim programımız bu paramızda budur. Programda aksama olur mu olmaz mı? Yetkililer bu para ile hizmetler sarkmaz. Bu ödenekle hizmetleri yaparız dediler. Geldiğimiz noktada programa alınan yapılması gereken hizmetlerin %40-50 oranında yapılmadığını görüyoruz. Fakat bütçeye baktığınız zaman paraların hepsi harcanmış. Biz parayı ayırdığımızda paranın karşılığında yatırımı da kayıt altına almıştık. Programdaki işler yapılmıyor. Program dışı işler yapılıyor. Netice itibariyle bütçeye baktığınız zaman paranın tamamı kullanılmış, hizmet yapılmıyor demiyorum. Ancak program dahilindeki işlerin yarısından fazlası duruyor. Program dışında hizmeti yürütenler İl Genel meclisinden böyle bir program yapmasını istemesinler. Kendileri istediği gibi belirlesin yürütsünler. Defalarca söyledik, program dışı işleri sonra bırakın. Programda eksilme veya artma olursa parayı siz programın dışındaki acil işlerde kullanabilirsiniz. Buda yapılmıyor. Siyasetçilerimiz geziyor köyleri, muhtarları da topluyorlar. Kendilerinin atadıkları müdürleri de yanlarına alıyorlar. Program dışı işler yapılıyor bilgisi geliyor bizlere. Paralar program dışı işlere neden harcanıyor. Programda olan iş sarkıyor. Bu dönem Merkez ilçede yapılan programda bizim hiçbir dahilimiz olmadı. Bakın programa nerelerin nasıl alındığına, nasıl yapıldığına, inanın biz de merak ediyoruz.

Adrese teslim ihaleler yapılıyor
Bir sürü sıkıntı var. Problemleri çözmeye çalışıyoruz, çözmekle bitmiyor. İhaleler yapılıyor, ihaleler tekrar geri dönüyor. Adrese teslim şartları hazırlanıyor. Keban’da polis lojmanları ihaleleri oluyor. davetiye usulü, Elâzığ’la hiç alakası olmayan müteahhitler geliyor, yönlendiriliyor. ihale açık kim gelirse gelsin içerdeki gelsin dışardaki gelsin. Bizim için bir sıkıntı yok. Bu şehir iki sefer darbe yemiş sıkıntılı,problemli bir şehir. Bu şehrin esnafına, müteahhidine, işçisine her kesimine katkı sağlamamız lazım. Sağ olsun devletimiz katkı gönderiyor. Hatır gönülle ihaleler verilmesin. Biz bunları takip ediyoruz bu konudaki rahatsızlığımızı en yüksek sesten duyuruyoruz.

Baskil’de sorunlar Ankara’ya taşındı
Bir hafta on gün içerisinde Baskil’le ilgili çok sıkıntılı telefonlar geliyor. Muhtar arkadaşlarımızı arıyoruz. Bilgi edinmeye çalışıyoruz. Burada program dışı işlerin yapıldığının haberi geliyor. İş Ankara ya kadar gidiyor. Bir sürü problemler var. Biz gerekli mercilere bunu ilettik. İsteğimiz şu ;her tarafa hizmet yapılsın, bir sıralama yapılsın bu sıralama içinde aciliyetine göre bu programı uygulayın.

Yıkımlar hakkında bilgi verilsin
Köylerde yıkım var. Bazı müteahhitlerin demirlerle para istediği, demirleri kendilerinin istediği şikayetleri geliyor. Ne derece doğrudur, yanlıştır onunla ilgili bizimde çalışmalarımız doğrultusunda öyle tahmin ediyorum. Şirket aracılığıyla malzemeleri getirip boş bir alanımızda biriktiriyorlarmış. Başkanım buraya ne kadar yıkımdan malzememiz geldi. Ne kadar paramız var. Bunları gelsinler doküman sunsunlar. İhalesini yapalım. Çünkü köylümüz mağdur, sıkıntılı problemli köylümüzün problemlerini çözersek iyi olur. işin büyük bir kısmını çözmüş oluruz .

Birim Müdürlüğüne neden atama yapılmıyor?
3-4 ay önce bir birim müdürlüğünü kapanıp başka bir birim müdürlüğü kuruldu. Aradan kaç ay geçti. Ne yazık ki o birime daire içerisinden kimse atanmadı. imdi buradan sesleniyoruz yetkililere Neden atama yapmıyorsunuz. İşler aksıyor, bildiğiniz ne var bizim dairemizde içerisinde alttan gelerek kademe kademe yükselen layık olan liyakatli olan bir sürü personelimiz var. İstediğiniz birini daire içerisinden atayın.

Genel Sekreter yardımcısı atanmasında sıkıntı nedir?
Bir buçuk seneyi geçti. İl özel idaresi genel sekreterliği yardımcılığı makamı boş. İşler yetişmiyor, sıkıntı var, atayın şuraya birisini. Atayın işin ehli olan şehri bilen vatandaşın sıkıntısını bilen birini atayın. Atamada ne tür engel var. Kendi aranızda mı anlaşamıyorsunuz? Sıkıntı nedir? Biz merak ediyoruz.