SİYASET
Giriş Tarihi : 19-07-2021 15:06   Güncelleme : 19-07-2021 15:06

SAHİPSİZLİĞİMİZ BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKMIŞTIR

Afet bölgesi tartışmalarında ilk açıklama geldi. DEVA Partisi İl Başkanı Av. Kangal; Yaşanan depremin ve olağanüstü yıkıcı etkilerinin neredeyse hafife alınarak aynı hassasiyetin gösterilmemesi, afet bölgesi ilan edilmeyen Elazığ’ın bir kez daha kendisini sahipsiz olarak nitelendirmesine sebep olmuştur." dedi

SAHİPSİZLİĞİMİZ BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKMIŞTIR

DEVA Partisi İl Başkanı Av. Mehmet Kangal Rize'de yaşanan sel felakatinden sonra Afet Bölgesi ilan edilmesi ve Elazığ'ın depremde bu kapsama alınmaması konusunda bir açıklama yaptı.

DEVA PArtisinden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi;

"Anayasada güvence altına alınan en önemli ilkelerden biri olan sosyal devlet ilkesi; devlete, toplumsal adaleti ve ekonomik eşitliği sağlama görevini yüklemektedir. Gerek toplumsal devamlılığın sağlanması gerekse refah ve huzur içinde yaşamanın anahtarı olan bu anlayış, zor durumda olan ve hayatını idame ettirmek mecburiyetindeki bir toplumun emniyet kemeridir. Bu ilke, hiç veya eksik uygulanırsa sosyal adalet zedelenir ve sorgulanmaya başlanır. 

Son günlerde afete maruz kalmış bir şehrin yaraları sarılırken; neden Elazığmızın yaralarının iyileşmesi için aynı çaba ve destek verilmez, anlaşılabilir değildir. İşte bu noktada , biraz önce değindiğimiz gibi, artık vatandaşımız sorgulamaya başlamış ve doğal olarak kendi şehrinin devlet nezdinde diğer şehirlerden daha değersiz olduğu hissine kapılmıştır.

Rize’deki vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için elbette ki tüm Türkiye seferber olmalıdır ve gereken ne ise yapılmalıdır. Afet bölgesi ilan edilip şehre ve mağdur vatandaşlara üst düzeyde yardım edilmelidir ;  tıpkı depremi yaşayan, sevdiklerini moloz yığınlarının arasında yitiren, dondurucu soğukta çadırlarda kalan, onbinlerce insanın evsiz kaldığı, konteyner kentlerde unutulan  Elazığlı vatandaşlarımıza yapılması gerektiği gibi! Ancak, en başından itibaren haykıra haykıra yükselen seslere kulaklar kapatılmış ve vatandaşımız tatmin edilememiştir. Bu sebeple, bu konunun yeniden gündeme gelmesi yaralı halkımızın haklı sitemleri olarak kabul edilmelidir.

Yaşanan depremin ve olağanüstü yıkıcı etkilerinin neredeyse hafife alınarak aynı hassasiyetin gösterilmemesi, afet bölgesi ilan edilmeyen Elazığ’ın birkez daha kendisini sahipsiz olarak nitelendirmesine sebep olmuştur."

KAYNAK:ELAZIĞIN SESİ.COM