EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-05-2021 19:57   Güncelleme : 03-05-2021 20:07

SANKİ SALGINI PERAKENDE SEKTÖRÜ TETİKLİYOR

Elazığ TSO Tekstil sektör başkanı Tevfik Özlü 17 günlük kapanma süreci ile ilgili yayımladığı basın açıklamasında yetkililere sitem etti.

SANKİ SALGINI PERAKENDE SEKTÖRÜ TETİKLİYOR

Elazığ TSO Tekstil sektör başkanı Tevfik Özlü 17 günlük kapanma süreci ile ilgili yayımladığı basın açıklamasında yetkililere sitem etti.

Tevfik Özlü "Covid-19 tedbirleri kapsamında salgını önleme tedbirleri ilk önce perakende sektörü ve bunun içinde özellikle de Tekstil sektörü ile başlatılıyor. Sanki salgını perakende sektörü tetikliyor.dedi

Şunun unutulmaması gerekir: Aile nasıl ki toplumsal yapının çekirdeğini oluşturuyor ise perakende sektörü de özellikle giyim sektörü ticari hayatın çekirdeğini oluşturur, nirengi noktasıdır ve temel taşıdır.

Sektör olarak bazı şeyleri anlamakta gerçekten zorluk yaşamaktayız. Sanki yerel esnafın işleri süper, mağazalar tıklım tıklım dolu başımızı kaşıyamıyoruz bununla beraber de virüsü esnaf yayıyor. Bizler tabi ki tedbirler alınsın virüs belası bir an önce son bulsun istiyoruz ama alınan kararlar uygulamalar perakendeci esnafı mağdur etmektedir. Bizler uygulamadaki hatalara, yanlışlara sitem etmekteyiz.

Yerel esnaf, kan ağlayıp ay sonu kredisini nasıl ödeyeceğim diye düşünürken, çekini senedini ödemek için çareler ararken, kredi kartının asgarisini nasıl yatırabilirim diye düşünürken 17 günlük sokağa çıkma yasağı yerel esnafa perakende sektörüne “SEN İSTERSEN BAT, İSTERSEN İFLAS ET ÖNEMLİ DEĞİL” der gibi gelmektedir. Batacak her firmanın, iflas edecek her şirketin VEBALİ hesapsızca ve tutarsızca karar alanların boynuna olacağı unutulmamalıdır.

Malum Bayram ayları giyim sektörü için çok önemlidir. Bu aylarda esnafın yüzü güler, iş yapar, ürün alarak çeşit yapar ki satışlarını gerçekleştirsin, çekini, senedini ve ödemelerini yapsın, hayatını idame ettirsin. Fakat alınan kapanma kararı ile esnafın eli kolu bağlanmıştır. Ayakta durmayı bırakın, nefes alması bile engellenmiştir. Bu durumun nedeni, yanlış alınan kararlar ve uygulamalardır.

Bununla beraber Tekstil dünyası ayakta durmanın hesabını yaparken, üretim yapan işletmelere herhangi bir kapanma söz konusu olmamıştır. Peki tekstil sektöründe imalat yapan firmalar üretilen ürünleri kime satacak satışı gerçekleştirecek mağazalar kapalıysa üretilen nasıl satışa sunulacak nasıl satılacak. Yapılan uygulamalarda denge çok önemlidir. Görülüyor ki denge gözetilmemektedir. Tekstil sektörü mağdur edilmiştir açık ve net.

Covıd-19salgın süreciyle birlikte, tekstil dünyası ve yan dalları temsilcilerine danışılmadan alınan kararlar birtakım sıkıntıları da beraberinde getirdi. Hani her şeyi bilenlerimiz var ya. Bu kapanma kararları alanlar, SAHADAN değil de MASADAN gelenler olunca bu gibi sıkıntılarda kaçınılmaz oluyor. Tekstil sektör temsilcileri yerine, inşaat malzemesi satanlara tekstil sektörümüz teslim edilir ise bunlarda olacaktır.

Alınan kararlar çözüm odaklı olmayınca , bir yeri yaparken birçok yeri yıkmak gibi oluyor. Tekstil sektörü salgından en çok zarar gören sektörlerin başında gelirken, Elazığ’ımız bir de deprem felaketi de yaşamış, bu da işin tuzu biberi olmuştur. Dengeli önlemler alınmadığından ölümler bu kadar kolay ve ucuz olmuşken; ölenler ölsün, kalan sağlar bizimdir diyor sanırım birileri.

Alınan kapanma kararına bakarmısınız 17 günlük bahar tatili bayram tatili işçiye, memura çalışana. Bu nasıl bir önleme tedbiri biri bana anlatsın… 17 Gün sokağa çıkma yasağı büyük şehirlerdeki insanlara bayram tatilinden başka bir şey değil, Batıdan doğuya Covid-19 salgın göçünden başka bir şey değildir. Büyük şehirlerden doğuya doğru salgın daha da yayılacak bunu göremiyorlar mı ? Geçen yıl Kurban Bayramı’ndan sonra da aynısı olmadı mı? Sonrasında salgında patlama meydana geldi. Tarih tekerrür mü edecek mazallah.

Tekstil dünyasının sabrı kalmadı bunun bilinmesi gerekiyor. Çekler bir ay uzatıldı önümüzdeki ay birikenler nasıl ödenecek? Peki ya krediler, peki ya kredi kartları, vergiler, işçi maaşları, sgklar nasıl ödenecek esnaf Mayıs ayında 13 gün çalışılacak nasıl olacak…

Tekstil dünyası ile birileri dalga geçiyor sanki. Bizler tedbirler alınmasın demiyoruz Ya tam yapın, adaletli uygulayın yapılacak tedbirleri ya da dalga geçmeyin esnafımızla…