SİYASET
Giriş Tarihi : 16-05-2023 12:07

SEÇİMİN KAZANANLARI

Pazar günü yapılan seçimler sonrası oluşan tablo Elazığ’da siyasi dengelerin ve aktörlerin değişmesine neden oldu.

SEÇİMİN KAZANANLARI

14 Mayıs Pazar günü yapılan seçimler sonucunda 2.kez milletvekili seçilen Gürsel Erol ,MHP’den Milletvekili seçilen Semih Işıkver ve seçilmemesine rağmen büyük bir oy toplayan bağımsız aday Prof.Dr.Yasemin Açık bu seçimlerin kazananları oldu.

CHP'DE GÜRSEL EROL FAKTÖRÜ

24 Haziran 2018 seçimlerinde 35.878 oy alarak 41 yıl aradan sonra CHP’den Elazığ Milletvekili seçilen Gürsel Erol Pazar günü yapılan seçimlerde 76.278 oy alarak ikinci kez Elazığ milletvekili seçildi.2018 tarihinde oyların %10.53 ünü alan CHP 2023 seçimlerinde % 20.74 oy alarak büyük bir başarı sağladı.

2018 yılında ittifak ortağı İyi Parti’nin oy desteği ile 41 Yıl aradan sonra Elazığ’ı mecliste beş yıl temsil eden Gürsel Erol 5 yıl sonra oyunu nerdeyse yüzde yüz oranında artırarak başarılı bir milletvekili olduğunu Elazığ halkına onaylatmış oldu.

Gürsel Erol’un başarısındaki en büyük faktör daha önceki seçimlerde HDP’ye ve İYİ Parti’ye oy veren seçmenleri CHP çatısı altında toplaması oldu. Yine geçmiş dönem Elazığ milletvekillerinin başarısızlığı da Gürsel Erol’un çekim merkezi olmasını sağlayan bir diğer etken olarak değerlendirildi. 

 

 

MHP’DE IŞIKVER RÜZGARI

24 Haziran 2018 seçimlerinde 46.713 oy alarak milletvekilliğini kıl payı kaçıran MHP Pazar günü yapılan seçimlerde 42.222 oy alarak Semih Işıkver’i meclise gönderme başarısını sağladı. 2018 tarihinde oyların %13.71 ini alan MHP 2023 seçimlerinde % 11.48 oy alarak milletvekili çıkarmayı başardı.

“Adaylığımızın ilk açıklandığı gündün son güne kadar, şahsımı hedef alan ve ilimizin karanlık kapıları ardında kazanamayacağımız algısı oluşturmak için ellerinden gelen tüm gayreti ortaya koyan, güç, sermaye, makam ve siyaset mühendisleri 14 Mayıs akşamı hüsrana uğramıştır” diyen Semih Işıkver başarılı bir seçim kampanyasının ardından milletvekili seçilerek bu seçimin diğer bir kazananı oldu.

Beş yıl sürdürdüğü başarılı il başkanlığı döneminden sonra adaylığı sürecinde sarfettiği yoğun çaba ve söylemleriyle milletvekili seçilmeyi başaran Semih Işıkver şimdiden önümüzdeki dönem Elazığ siyasetine damgasını vuracak gibi gözüküyor.

YASEMİN HOCA, SEÇİLEMEDİ AMA KAZANDI

Ak Parti’den gelen teklif üzerine aday adaylığı müracaatında bulunan ve ayak oyunları sonucu listeye konulmayan Prof.Dr.Yasemin Açık gelen yoğun baskılar sonucu bağımsız milletvekili adayı olarak girdiği yarışta neredeyse bir siyasi parti kadar oy alarak siyasette ne kadar güçlü bir figür olduğunu kanıtlamış oldu.

Birleşik oy pusulasında adaletsizlik, geçersiz oyların çok büyük kısmından kaynaklı kayıplar, arkasında siyasi teşkilatı ve yurt dışından gelen oyları olmayan Prof.Dr.Yasemin Açık 14 bine yakın oy’un geçersiz sayıldığı seçim sonucunda aldığı 35 bin’e yakın oyla çok büyük bir başarıya imza attı. Prof. Dr. Yasemin Açık’ın Elazığ siyasetinde önemli bir özgül ağırlığı olduğu ve güçlü bir siyasal isim olduğu elde edilen sonuçlar ile kesinleşmiş oldu.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin