GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-05-2021 01:43   Güncelleme : 03-05-2021 02:41

SEKTÖRÜMÜZ İFLAS NOKTASINDADIR.

Genel Merkezi Elazığ'da bulunan Tüm Kafeciler ve Organizasyoncular Derneği (TÜKAF ) Genel Başkanı Yusuf Uğur yazılı bir basın açıklaması yaptı.

SEKTÖRÜMÜZ İFLAS NOKTASINDADIR.

78 işletme üyesi 4500 sektörde çalışan üyesi ile sektörün sivil toplum kuruluşu olarak ilk ve tek derneği olan Tüm Kafeciler ve Organizasyoncular Derneği (TÜKAF ) Genel Başkanı Yusuf Uğur sürdürülebilir kafe ve organizasyonculuk için gerekli olan adımların bir an önce atılması gerekliliğine vurgu yaptı.UĞUR, “ Kafe sektörümüz koronavirüsün etkisi ile sekteye uğradı. Bu alanı yeniden canlandırmak istiyorsak bir an önce gerekli adımları atmalıyız” dedi.

Kafe ve Organizasyoncular biran önce Korumaya Alınmalı

Ülkemizde bulunan kurumsal ve yerel işletmeler stres ve sosyalleşmenin merkezi olan Kafelerin hızlı bir şekilde kan kaybı nedeniyle bitme noktasına geldiğini dile getiren Yusuf Uğur, batağa sürüklenen işletmelerin ve çalışanların sıkıntılı boyutu geçip artık iflas etme noktasına geldiklerine dikkat çekti.Milyonlarca müşteri kayıpları yaşayan Kafe ve Organizasyoncular gerekli destekler verilmediği taktirde ne yazık ki bir süre sonra sektör ve çalışanlarının geleceği tehlikeye girecektir.Bu nedenle 7’den 70’e müşterilerin ziyaret ve destekleri ile ayakta duran bu sektör bitme noktasına getirilmemelidir” diye konuştu.

UĞUR , sözlerine şöyle devam etti: “Hayatını idame etmek mecburiyetinde olan sektörümüzün daha fazla kişiye ekmek kapısı olarak devam etmesini istiyorsak işletmelerimizi desteklemeli, çalışanlarına daha iyi şartlarda çalışma alanları sunabilmeli, yerel ekonomiyi canlandıracak önlemler almalıyız.Bu anlamlamda normalleşme süreci başlangıcında müşterilerimizin işletmecilerimize destek amaçlı mesafe,maske,hijyen kurallarına uyarak hayatımızın her alanında bu illet için önlemleri elden bırakmamaları gerekmektedir.”

Sektör Paydaşlarımızın Sorunlarını Çözüme Kavuşturmalıyız

TÜKAF ’ın sektör içerisinde faaliyet gösteren kuruluşlar ve çalışanlar arasında köprü görevi gördüğünü dile getiren Yusuf UĞUR , pandemi sürecinde birçok sorunun çözüme kavuşturulmayı beklediğini belirtti. UĞUR , “Sektörün iki ayağı var. Birincisi istihdam eden,ikincisi ise istihdam edilen. Bu noktada her iki tarafın da birçok isteği bulunmaktadır. Biz burada her iki paydaşı da dinleyip,sıkıntılarına çözüm bulmaya çalışmaktayız. Bu anlamda işletmelerimiz devletimizden çeşitli destekler beklerken,bu işletmelerde çalışan arkadaşlarımız da haklarının daha iyi noktaya getirilmesi için gerekli adımların bir an önce atılması gerektiğine vurgu yapıyorlar” şeklinde konuştu.

“3 Yılda 4 Bini Aşkın Kişiyi İstihdam Ettirdik”

Tüm Kafeciler ve Organizasyoncular derneği (TÜKAF )’ın 3 yıl gibi bir sürede birçok kişiyi kafe sektörüne kazandırdığına vurgu yapan Yusuf UĞUR , sözlerine şöyle son verdi: “TÜKAF olarak birçok arkadaşımızı Kafe,Düğün salonları sektörü içerisinde istihdam ettirdik. Bu noktada üstlendiğimiz köprü vazifesini de en iyi şekilde yerine getirdiğimizi düşünüyorum. Bugün 78 işletme üyemiz ve 4500 sektörde çalışan üyemiz ile ELAZIĞ’dan ülke geneline yayılma amacı ile en güçlü STK olmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla istihdam sağlama konusunda da önemli bir merkez olduk. Bu süreçte iş arayan ve işletmelerimize bağlantılı olarak Whatsapp grubu oluşturduk ve hem işletme hem de çalışan tarafını bu noktalarda dinleme, sorunları hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için gerekli adımları atma şansını yakaladık. Bu sayıyı daha da yukarılara taşımak istiyoruz”dedi