YEREL
Giriş Tarihi : 12-05-2022 10:18

SIKINTILI GÜNLER GELİYOR

Pandemi sürecinde kapanmaların yaşandığı dönemlerde doğru bir planlama ile başlatılmayan alt yapı çalışmalarının başlaması ile şehirde cadde ve yol kapanmaları yeniden yaşanacak hem esnaf hem de vatandaş mağdur olacak.

SIKINTILI GÜNLER GELİYOR

ÜÇ YIL BEKLENDİ

2019 Yerel seçimlerinde Elazığ Belediye Başkanı seçilen Şahin Şerifoğulları, aradan geçen üç yılda başlamadığı alt yapı projesine bu yıl içerisinde başlanacağını açıkladı.

DEPREM SONRASINDA BAŞLANMADI

20 Ocak 2020 tarihinde yaşanan depremin ardından uzun bir süre yıkımlardan dolayı yollar kapanmasına şehrin bazı mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları başlamasına rağmen alt yapı çalışmalarını başlatmayan Şerifoğulları, bu süreci şehrin kazanımı için kullanamadığı gibi alt yapı çalışmalarını başlatmayarak zaman kaybetti.

PANDEMİ KAPANMA SÜRESİ BOŞA GEÇTİ

11 Mart 2020 tarihinde başlayan ve 2 yıl gibi uzun bir süre sokağa çıkma yasaklarının da yaşandığı pandemi süreci Elazığ Belediye Başkanı Şerifoğulları’nın boşuna zaman geçirdiği bir dönem oldu.

Şehir genelinde kapanma süreçleri yaşanırken alt yapı çalışmaları için uygun bir zaman olan pandemi sürecinde yapılmayan alt yapı çalışmalarının yeni nefes almaya başlayan bir dönemde başlatılması plansız ve tecrübesiz bir yönetim anlayışının bir başka göstergesi oldu.

ŞEHİR YENİDEN Mİ KAPANACAK?

Deprem ve pandemi sürecinde aylarca kapalı kalan şehir, alt yapı çalışmaları ile yeniden kapanma durumunda kalacak.

Depremin üzerinden 3 yıla yakın bir süre geçmesine rağmen halen daha depremin izleri silinemen şehir yeniden keşmekeşe girecek.

Pandemi sürecinde kapanmalardan dolayı zor günler yaşayan esnaf ise alt yapı çalışmaları ile yeniden sıkıntılar ile baş başa kalacak.

İHALE İLANINI DAHİ DÜZGÜN YAPAMADILAR

Elazığ Belediyesi alt yapı ihale ilanına 14 Nisan 2022 tarihinde çıktıktan sonra hata yapıldığı fark edildi ve 30 Nisan 2022 tarihinde düzeltme ilanına çıktı.

Alt yapı gibi önemli bir ihale sürecinin ihale ilanını dahi hatasız bir şekilde yapamayan Elazığ Belediyesi’nin inşa sürecinde şehirde oluşacak sıkıntıları çözme konusunda yetersiz kalacağı şimdiden belirli gibi görünüyor.

ALT YAPI İÇİN REKOR KREDİ

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ alt yapı çalışmalarında kullanılmak üzere 10 Milyar Japon yeni yani Türk Lirası ile bugünün kuruna göre tam tamına 1.145.610.000,00 eski para birimiyle (1 katrilyon 145 trilyon 610 milyar TL)kredi çekme yetkisini 4 Ekim 2021 tarihinde almıştı. Finansmanı Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından karşılanan ve İller Bankası A.Ş. tarafından yürütülen "Yerel Yönetimler Çevre Geliştirme Projesi" kapsamında, Bankanın JICA kaynaklarından temin ettiği ve Elazığ Belediyesine “Yerel Yönetimler Çevre Geliştirme Projesi”nin yapım işinde kullanılmak kullandıracağı (Faiz Hariç) 10.000.000.000,00 (Onmilyar) Japon Yeni tutarında kredi 300 ay vadeli olacak.Kredideye ait anapara, faiz, denetim giderleri,komisyon,vergi, resim,harç,ücret vs. ödemeleri Elazığ Belediyesi’nin su,kira, çevre temizlik vergisi vs. gelirleri teminat gösterilerek kullandırılacak.

İHALE 3 BÖLGE HALİNDE YAPILACAK

Alt yapı ihalelerinin 3 bölge halinde 3 ayrı ihale ile yapılması planlanıyor.

1.BÖLGE YAPIM İŞİ 900 GÜN SÜRECEK

Elazığ içmesuyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı 1 bölge yapım işi ihalesi 20.Mayıs.2022 tarihinde saat 10 da yapılacak.Yapım işi ihalesinin teslim süresi Yer tesliminden itibaren 900 (DokuzYüz) takvim günü.

UZMANLAR NE DİYOR?

Altyapı probleminin acil olarak çözülmesi gerektiği noktasında birleşen uzmanlar “Bakınız altyapı ihtiyaç mıdır ihtiyaçtır. İçme suyu şebekesi asbest borulardan oluşuyor. İçme suyu şebekesinde korkunç kayıplar söz konusu .5 dakika süren şiddetli bir yağışda şehir felç oldu.Bu nedenlerle Elazığ altyapı probleminden bir an önce kurtarılmalıdır”dediler.

TEREDDÜTLER DE VAR

Şehrin en büyük problemi olan alt yapı meselesinin bir an önce çözüme kavuşmasını isteyen uzmanlar “aceleye getirilerek yapılan projenin iyi hesap edilerek yapılması gerektiğini ifade ediyorlar.

ALT YAPI NÜFUSA GÖRE YAPILIR

Altyapı gibi önemli ihalenin Elazığ için büyük önem taşıdığını ifade eden uzmanlar bu tür projelerde şehir imar planının değişken olmaması gerektiğini vurgulayarak, “altyapı projeleri nüfusa göre yapılır. Nüfusumuz ne kadar. Elazığ’ın nüfus projeksiyonu ne kadar. Şu anda belediyenin geçirmiş olduğu imar planına göre hesaplandığında projeksiyon nüfus 2 milyon çıkıyor. Çevre,şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığı normal şartlarda çevre düzeni planına göre ise Elazığ’ın nüfus projeksiyonu 1 milyon. Acaba proje 1 milyon nüfusa göremi yapıldı 2 milyon nüfusa göre mi?. 1 milyon nüfusa göre yapılan altyapının maliyeti farklı olur. 1 milyon 100 bin kişiye göre altyapıya göre maliyet farklı olur. Ebetteki 2 milyonun farklı olur” dediler

İMAR PLANINA CİDDİ SAYIDA İTİRAZ VAR

Elazığ Belediyesi tarafından yapılan yeni imar planına altı bin civarında itiraz olduğununun iddia edildiğini dile getiren uzmanlar “altyapı gibi korkunç büyük maliyetli (10 milyar japon yeni) gibi bir krediden bahsediyoruz. Burada şehirde yaşayan herkesin geleceği ipotek altında alınarak harcanacak bir paradan bahsediyoruz. Ortada muamma bir imar planı var. İddia edilen 6 bin itiraz var. Bu kadar itiraz olduğuna göre yeni plan vatandaşın taleplerini veyahut ta şehrin ihtiyaçlarını karşılayamamıştır.” vurgusu yaptılar.

Altyapı projesinin yapılabilmesi için şehir imar planının net olması gerektiğini ifade eden uzmanlar”iki de bir bozulan iki de bir mahkemeden iptal edilebilecek şehir imar planı ile yapılan proje ve ihale ileride onarılamayacak kayıplar meydana getirebilir”dediler.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin