SİYASET
Giriş Tarihi : 16-10-2021 15:59   Güncelleme : 16-10-2021 15:59

SİYASİ AYRIŞMA VE KUTUPLAŞMADA GELİNEN SON NOKTA

16 Milyonluk şehrin Belediye Başkanı İmamoğlu ile Görüşmeye Kimse Cesaret Edemedi.

SİYASİ AYRIŞMA VE KUTUPLAŞMADA GELİNEN SON NOKTA

Okul yapımı ve bir dizi ziyaret için Elazığ’a gelen ve yönettiği 16 milyonluk şehirle bir çok AB ülkesinden daha büyük bir kentin Belediye Başkanı ile görüşmeye ilin yöneticileri cesaret edemedi.

Elazığ CHP Milletvekili Güresel Erol durumu “nezaketsizlikle” özetlerken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, makamların kişilerin değil devletin olduğunu hatırlattı.

İMAMOĞLU ELAZIĞDAYDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Elazığ depremi sonrası yapımı için söz verdiği Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul projesinin protokolünü imzalamak ve bir dizi ziyarette bulunmak amacıyla Elazığ’a geldi. Ekrem İmamoğlu’nu Elazığspor tesisleri önünde coşkulu bir kalabalık karşıladı. Elazığ’a güzel yatırımlarla gelmek istediklerinin altını çizen İmamoğlu, Elazığ’da en güzel duyguların yaşandığı, çağdaş bir güzellikle filizlendiği, bir Elazığ’a gelmek istediğini diledi. İmamoğlu daha sonra geniş bir konvoyla kente giriş yaptı.

EROL’DAN İMAMOĞLU’NA KASKET

Ekrem İmamoğlu’nu Elazığspor tesisleri önünde coşkulu bir kalabalık karşıladı. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’a özgü olan 8 köşeli kasketi İmamoğlu’na takdim etti. Kendisini karşılamaya gelenlere selamlama konuşması yapan İmamoğlu, güzel ve hayırlı bir amaçla Elazığ’a geldiklerini kaydetti. İmamoğlu, “Kıymetli dostum Gürsel Erol vekilimizin tavsiyeleriyle yola çıktığımız ve güzel bir neticeyle olgunlaşan Elazığ’a, Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin protokolünü imzalamaya geldik. Elazığ’da da memleketimizin her yerinde de her şey çok güzel olacak” dedi.

İMAMOĞLU ÇİFTİ HARPUT’U GEZDİ

İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu’yla birlikte Harput’u gezerek Elazığ Turizm ve Kültür Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Bulut’tan Harput’un tarihi hakkında bilgi aldı. Harput Mahalle Muhtarı Zülküf Demirpolat, Ekrem İmamoğlu’na Elazığ’a özgü yiyecekler hediye etti.

ŞEHİT POLİSLERİ UNUTMADI

Ekrem İmamoğlu, Suriye’nin Azez kentinde Fırat Kalkanı harekat bölgesinde zırhlı araca PKK/PYD terör örgütü mensuplarınca güdümlü füzeyle yapılan saldırı sonucu şehit olan özel harekat polisi Cihat Şahin’in, Harput 15 Temmuz Polis Şehitliği’ndeki kabrini ziyaret etti. Kabir ziyaretinde Kuran-ı Kerim tilaveti okundu.

HEP BİRLİKTE GÜZEL GÜNLERE YÜRÜYORUZ

İmamoğlu, Elazığ merkeze bağlı Yıldızbağları Mahallesi’nde bulunan Cemevi’ni ziyaret etti. Cemevi önünde vatandaşlarla sohbet eden İmamoğlu, şunları söyledi:

* Milletvekilimiz Gürsel Beyle ‘Elazığ’a ne yapabiliriz’ diye konuştuk. Özellikle eğitimle alakalı, sıkıntılı süreçler başlamıştı. Neticede biz de İBB olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kurumuyuz. İstanbul, Türkiye’mizin her yerine dokunmalı ve fayda sağlamalı. Bu bağlamda Elazığ’a okul yapılması için onay aldık.

* Mecliste oy birliğiyle buna karar çıkarttık. Ne mutlu bize ki bu güzel Cumhuriyetin de adını taşıyan Gazi Meslek Lisesi’ni çocuklarınızın çağa uygun meslek edinecekleri bir okul yapımının başlangıcını yapmaya geldik.

* Memleketimizin her şehrinde çocuklarımızın iyi eğitim alarak doğru işle buluşmasından insanlarımız mutlu olur. Bugün zor zamanlar yaşadığımızı biliyoruz ama hep birlikte çok güzel günlere yürüyoruz. Memleketimizin güzel günlere ulaşabilmesi için var gücüyle çalışan insanlarımız var.

* Siyaset üstü düşünerek, siyasi makam ve mevki düşünmeden yol yürüyen farklı siyasi partilerin başında da insanlar var. Bu bakımdan bizim şu andan itibaren yapacağımız şey memleketimizin huzuru ve refahıyla iyi günlere ulaşmasını sağlamaktır.

* Bu bağlamda CHP olarak da başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere hepimiz hangi görevde olursak olalım 7/24 bu memleketin artık bu zor günleri aşması için hep birlikte mücadele edeceğiz.

* Sizden de siyasi olsun olmasın bu güzelliklere kavuşmanın bir başka safhası da sizlersiniz. Sizden bu mücadelede bize katkı vererek yoldaş olmanızı arzu ediyoruz. Siz zaten gereğini yaparsınız ama şunu bilmeliyiz.

YANLIŞ YAPANLARIN ARKASINDA BİR AVUÇ İNSAN VAR

* İstanbul’da da ‘İstanbul İttifakı’ demiştik. Bizi ayrıştıran akla ‘dur’ diyerek millet olma bilincimizi 84 milyon insanımıza vatandaş olduğunu hissettiren bir yönetim anlayışını önümüzdeki seçimde hep birlikte Türkiye’ye kazandıracağız.

* Ama dediğim gibi bu bir mücadeledir. Kişisel egolardan uzak, bu söylediğimiz yoldan bir nefer gibi çalışma dönemidir. Bu duygularla görevimizi yapmaya çalışıyoruz.

* İstanbul’da başınızı hiçe öne eğdirmeyen, hep mutlu eden işleri yapan belediye başkanı ve yol arkadaşınız olmak istiyor ve buna da söz veriyorum. İnşallah bunu başaracağız.

* Bizi engellemeye çalışanları hiç umursamayın. Bir takım yanlış işler yaparak bizi sıkıntıya sokacaklarını zannediyorlar. Hiç sokamazlar. Yanlış yapan insanların arkasında bir avuç insan var. Ya da o bir avuç insanın içinde olduğu vakıf gibi yerler var. Bizim arkamızda millet var. Bunun için çok mutluyum ve yüzüm gülüyor. Ben hesap vereceğimiz halka bakıyorum. Bu yüzden çok umutluyum. Bu yüzden memleketimizin her yerinde her şey çok güzel olacak”

PROTOKOL İMZALANDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Elazığ’da yapılacak Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul projesinin protokolü Gazi Anadolu Meslek Lisesi yerleşkesi içerisinde bulunan halı saha alanında imzalandı. İmza törenine AK Partili siyasilerden kimse katılmazken, bürokrasiden sadece Fevzi Gürtürk’ün yer alması dikkatlerden kaçmadı.

İmamoğlu, imza töreni sırasında yaptığı konuşmada siyasetten uzak mesajlar verdi.

Kararın belediyeden oy birliğiyle geçtiğini aktaran İmamoğlu, şöyle konuştu: ‘’Biz depremde Elazığ’a geldikten sonra birkaç kez Elazığ’a ne yapabiliriz önce eşimle birlikte aile olarak sonra kurum olarak birkaç sohbetimiz olmuştu. Ama bir kamusal fayda sağlamanın gerekleri var. Böyle bir girişim hiç aklımıza gelmemişti. Sonrasında vekilimizin bizi telefonla aramasıyla birlikte böyle bir ulvi görevi İBB’ ye önermesiyle beraber çok sıcak baktık.

Valiliğe yazımızı bildirdik. Milli Eğitim Bakanlığı ve Valilik bunu değerlendirdi. Onayla beraber bize yazı gönderildi. Bizde bu gelen yazıyı meclisimize taşıdık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinde bulunan tüm siyasi partilerin üyelerinin oy birliği ile aldığı kararla beraber Elazığ’ın bu yaşadığı kötü anı hep beraber paylaşmak ve hemşerilerimize omuz vermek adına yanında olmaya karar verdik. Verdiğimiz kararın en güzel tarafı bunun bir okul oluşuydu ve de bir meslek lisesi oluşuydu. Tesadüftür ki güzel olan bir şey ise isminin gazi oluşuydu. Tüm güzellikler yan yana geldi. Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, spor salonu ve atölyeleri şeklinde bulunan proje adını arkadaşlarımızla teslim aldık. Karşılıklı protokoller imzalandı. Hızlı bir proje çalışmasıyla beraber uygulama projesinin de kurumlara gönderip onaylandıktan sonra, hep birlikte Elazığ’a yakışan çok nitelikli, kimlikli bir okul yapısını teslim edeceğiz.’’

DAVET ETTİLER KATILMADILAR!

Elazığ’ın 60 milyon maliyetli en modern okulunun yapımı için Elazığ’a gelen İmamoğlu siyasi ve bürokratik nezaketsizlikle karşılaştı. İmamoğlu’nu protokolde siyasiler ve bürokrasi yalnız bıraktı.

AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut’un ‘CHP’yi Elazığ’da okul yapmaya davet ediyoruz! İsteğinin ardından, harekete geçen CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol konuyu hemen CHP’li belediyelere iletmiş, İzmir, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinden okul yapım sözü almıştı.

Bu verilen sözlerin ardından, İBB, 60 milyon bedelli, şehrin en modern ve en maliyetli okulunu yapmak için yazışmalara başlamıştı.

Yürütülen bu süreç sonrası okul protokolü imzalanırken, davetin sahibi Milletvekili Bulut’un kentte olasına rağmen programa katılmayışı akıllarda soru işareti bıraktı. Davet sahibinin programa katılmayışı, Bulut’un amacının Elazığ’a yatırım değil, siyasi çıkar elde etmek olduğu düşüncesine yol açtı.

EROL: MAHCUP OLDUK

İmza töreninin ardından kentteki temaslarını tamamlayan İmamoğlu, partililer ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, İmamoğlu’na “mahcup olduklarını” belirtti.

Erol, “Keşke ilimizin bürokratları ve siyasetçileri de burada jestinize, nezaketinize karşılık verip protokolde bulunuyor olsaydı, sizden yeni bir şeyler isteyebilselerdi. Ama bu mahcubiyetimizi temel atma töreniyle gidereceğiz” dedi.

İMAMOĞLU: BİRİ İZNE ÇIKIYOR BİRİ RAPORLU OLUYOR

Valilerin, kendisini makamında kabul etmemek için “müthiş bir irade” gösterdiklerini söyleyen İmamoğlu, “Vekilim, ben hangi şehre gitsem biri izne çıkıyor biri raporlu oluyor. Ben anlamadım yani. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan önce de sıkıntı yaşadığımız şehirler oluyordu. Valilik makamı başka bir şeydir. Devlettir o. Hiçbir siyasi kavramı olamaz. 84 milyon vatandaşına eşit bakar. İBB Başkanı olduktan sonra beni makamında kabul etmeme konusunda müthiş bir irade gösteriyorlar. Unuttukları bir şey var; o makam onların değil. O makam milletin makamı” diye konuştu.

‘16 MİLYON İSTANBULLUYA HAKARET EDİYOR’

Her gittiği şehirde ısrarla o şehrin protokolünden randevu talep etmeye devam edeceğini belirten İmamoğlu, “Benim temsil ettiğim makam 16 milyon İstanbullunun makamı. Dolayısıyla Ekrem İmamoğlu’na randevu vermeyen kim olursa olsun, aslında 16 milyon İstanbulluya randevu vermiyor. 16 milyon İstanbulluyu yok sayıyor, kötü bir tarifte bulunuyor, hakaret ediyor. Ben her gittiğim şehirde ısrarla o şehrin mülki amirinden belediye başkanına randevu talep etmeye devam edeceğim. Bundan vazgeçmeyeceğim. Makamda kimmiş, neymiş, tanımam, bilmem. Elazığ’ın belediye başkanını Elazığlılar seçmiştir. Elazığlıya duyduğum saygıdan randevu istiyorum. Oraya gitmeden o şehri gezmiş kabul etmiyorum. Elazığ’ın valisini ziyaret etme arzum, Elazığ’a ve devletime duyduğum saygımdandır. Bundan vazgeçmeyeceğim” ifadelerini kullandı.