YEREL
Giriş Tarihi : 02-09-2021 10:30   Güncelleme : 02-09-2021 10:41

SİZ YAPAMAZMIYDINIZ?

Mücahit Yanılmaz Döneminde planlanan Cumhuriyet Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi niye kaldırıldı?

SİZ YAPAMAZMIYDINIZ?

Geçtiğimiz hafta gündeme getirdiğimiz “ Park ve yeşil alanlar imara açılarak ihale ile satılıyor”haberimiz ülke gündemine oturdu.Gazetemiz haberi üzerine Belediye yetkilileri tarafından resmi bir açıklama yapılmazken Ulusal bir gazeteye demeç veren belediye başkan yardımcısı Sabahattin uçar Elazığ Belediyesi’nin bu yerlerden bir rant yada başka bir beklentisinin olmadığını belirtmesi kafaları karıştırdı.

Belediye Başkan yardımcısı Sabahattin Uçar”Bizden önceki dönemde orada bir plan çalışması yapılmış. Bu plan çalışmasında orada 23 katlı kule şeklinde olan ticari yapılar yapılmış. Hatta riskli alanın alt tarafında TOKİ'nin yapmış olduğu konutların yeri ise rezerv alanı olarak ayrılmış. Ancak vatandaşlar buna tepki göstererek kendi yerlerinde kalmak istediklerini belirtmişler. Bizim yönetim geldikten sonra buradaki problemin devam ettiğini gördük ve burada olan tüm vatandaşlarla ve avukatlarıyla görüşülerek orada yapılmak istenenin ne olduğu ortaya koyuldu” şeklinde konuştu.

SONSÖZ Gazetesi Olarak Soruyoruz

1-Önceki Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz döneminde belediye marifetiyle yapılması düşünülen cumhuriyet mahallesi kentsel dönüşüm projesi niye iptal edildi?

2-Siz yönetime geldikten sonra Mücahit Yanılmaz gibi bir proje çalışması yaptınızmı?

3-Kentsel Dönüşüm projesini niye sadece imar planı değişikliği ile sınırlandırdınız?

4-Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından belediyeye tahsis edilen 43.981 metrekare arsanın 36922.97 metrekaresini 65.679.923 TL muhammen bedelle rant veya başka bir beklentiniz yoksa niye satışa çıkardınız?

5-Satışı yapılan arsalar üzerinde peyzajı yapılmış,aktif olarak kullanılan park ve yeşil alanlar varmıydı?

6-Sözkonusu arsaları parsel,parsel vatandaşa uygun fiyatlarla taksitli olarak satamazmıydınız?

7-TOKİ Tarafından yapılan konutlar 4-5 kat iken Cumhuriyet mahallesinde riskli alan ilan edilen bölgeye neden 9 kat imar izni verildi.

8-Belediyeye ait arsaların yer aldığı bölgeye 9 kat imar izni veririlken Toki tarafından yapılan 4-5 katlı binalara bu şehir adına niye itiraz etmediniz?

9-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Belediyeye verilen ; Zafran Mahallesi’nde bulunan 450 dönümlük alan, Harput eteklerinde bulunan 150 dönümlük alan ve Hankendi mevkiinde hazineye kayıtlı yaklaşık 60 hektarlık alan rezerv yapı alanlarınıda satacakmısınız?

10-Seçim Beyannamesinde Belirttiğiniz Elazığ Belediyesi İmar Anonim Şirketi (EBİAŞ)konusunda bir girişiminiz oldu mu?

11- Şehirdeki yüksek arsa ve konut fiyatlarını düşürebilmek adına yaptığınız herhangi bir çalışma varmıdır?