TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 24-05-2022 14:24

SONSÖZ HATALARI YAZINCA DANIŞMAN ALDILAR

Elazığ Belediyesi ihale hazırlamada yaşadığı başarısızlıklarından dolayı danışman almak zorunda kaldı.

SONSÖZ HATALARI YAZINCA DANIŞMAN ALDILAR

Belediye Başkanı seçildikten sonra Elazığ Belediyesi’ne daha önceki yıllarda hiç görülmemiş bir şekilde ihale iptalleri yaşatan Şahin Şerifoğulları en son Gazeteniz SONSÖZ tarafından gündeme getirilen altyapı ihalesindeki hatadan sonra yaşanan başarısızlıkların önüne geçmek için danışman almak zorunda kaldı.

53 İHALE İPTAL EDİLDİ

Şahin Şerifoğulları göreve geldikten bugüne 53 ihale iptal ederek bir rekora imza attı.

2020 yılında yaptığı ihalelenin 10’unu iptal eden Elazığ Belediyesi 2021 yılında yaptığı ihalelerin 33’ünü, 2022 nin ilk beş ayında ise 10 ihale iptal etti.

İhale iptallerinin belirli bir maliyetinin olduğunu ifade eden uzmanlar “ihalelerin iptal edilmesi ve yeniden ihaleye çıkılması belediyeye bir maliyet getirmektedir.Ama her defasında yapılan yanlışlar defaeten tekrarlanmakta ve kimse bir önlem almamaktadır.Buda yapılan işlerde ciddiyetsizliğin göstergesidir.”dediler.

EN SON HATA ALT YAPI İHALESİ

Elazığ Belediyesinin 20 Mayıs Cuma günü yaptığı "ELAZIĞ İÇMESUYU, KANALİZASYON VE YAĞMUR SUYU HATTI 1 BÖLGE YAPIM İŞİ”ihalesi ile Belediye meclisi tarafından alınması gereken “Yıllara Sari İhale”kararının alınmadığı için ihalenin kanuna aykırı olduğu ilk defa ve sadece Gazeteniz SONSÖZ tarafından gündeme getirilmişti.

UZMANLAR “İHALE İPTAL EDİLMEK ZORUNDA”

SONSÖZ Gazetesi tarafından gündeme getirilen “Yıllara Sari İhale”kararının alınmadığı için kanuna aykırı olduğu ifade edilen alt yapı ihalesi için konuşan Kamu ihale yasası uzmanları “5393 Sayılı Belediye kanununun 67.Maddesine göre belediye meclisinden “yıllara sari ihale” kararı alınması gerekmektedir.Bu karar alınmadığı için ihale kanunlara açık bir şekilde aykırılık içermektedir. Bu nedenle iptal edilmesi gerekir. Aksi takdirde ihaleyi yapan kurum yöneticileri kanunlara aykırı bir şekilde ihale yapmaktan yargılanırlar değerlendirmesinde bulundular.

İPTAL YOK 2.İHALEDE İLANDA

SONSÖZ Gazetesi tarafından gündeme getirilen “Yıllara Sari İhale”kararının alınmadığı için kanuna aykırı olduğu ifade edilen "ELAZIĞ İÇMESUYU, KANALİZASYON VE YAĞMUR SUYU HATTI 1.BÖLGE YAPIM İŞİ” Elazığ Belediyesi tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken "ELAZIĞ İÇMESUYU, KANALİZASYON VE YAĞMUR SUYU HATTI 2. BÖLGE YAPIM İŞİ” yine kanuna aykırı bir şekilde 21.Haziran tarihinde yapılacak.

ÇÖZÜM DANIŞMAN ALMAK

Göreve geldikten sonra 53 ihale iptali yaşatan ve en son Elazığ tarihinin en büyük borçlanması ile yapılacak ,şehrin bütününü en az üç yıl etkileyecek "ELAZIĞ İÇMESUYU, KANALİZASYON VE YAĞMUR SUYU HATTI YAPIM İŞİ”için Belediye meclisinden alınması gereken “Yıllara Sari İhale” kararını almayarak tüm belediye bürokratlarını tehlikeye sokan Şerifoğulları'nın tarihi hatadan dönmek yerine “DANIŞMAN”alımı yaparak bundan sonra yapılabilecek hata ve yanlışların önüne geçmeyi düşündüğü öğrenildi.

DANIŞMAN KİM?

Yapılan tarihi hatalardan dolayı sıkıntılı günler geçiren belediye yönetiminin yanlıştan dönmek yerine tercih ettiği “DANIŞMAN”ın Elazığ’lı emekli bir sayıştay denetçisi olduğu ifade edildi.

Danışman olarak görevlendirilen emekli Sayıştay denetçisinin personel ile ilk toplantısını dün yaptığı öğrenildi.

Toplantıda "bana sorunlarınızı email olarak yazabilirsiniz ben size dönüş yaparım, ayda bir de gelip sorunlarınızı yüz yüze dinleyeceğim" dediği iddia edildi.

KADRONUN ADI NE OLACAK?

Göreve geldiğinde bazı isimleri danışman olarak atayan ve daha sonra Müfettiş incelemesi sonucunda dört danışmanını “Danışman kadrosu diye bir kadro olmadığı ve Belediyenin danışmanlara ücret ödeyemeceği bahanesi ile görevden alan Başkan Şerifoğulları'nın Belediye kadrosuna yeni bir danışman dahil etmesi ise akıllarda soru işareti oluşturdu.

Şerifoğulları tarafından alalacele göreve başlatılan danışmana hangi kadro adı altında ödeme yapılacağı ve ödenecek miktarın ise ne olacağı bilinmiyor.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin