YEREL
Giriş Tarihi : 16-12-2020 12:14   Güncelleme : 16-12-2020 12:14

SONSÖZ MANŞET

Elazığ’a batı yönünden girişlerde Hankendi, Diyarbakır yönünden girişlerde Kekliktepe mevkii, Tunceli yönünden girişlerde OSB Yolu, Keban yönünden girişlerde Yeşilkent Mahallesi güzergahındaki kontrol noktaları Elazığ’ın imajı ve tarihi süreç içerisinde toplumda yer edinmiş olan “Devletçi ve Milliyetçi” kimliğini olumsuz etkiliyor…

SONSÖZ MANŞET

ELAZIĞ BİR TERÖR KENTİ DEĞİLDİR…

Elazığ’ın tüm girişlerindeki bu güvenlik noktaları şehrin adeta bir terör bölgesine girildiği imajını vermektedir. Elazığ şehri binlerce yıllık Harput kültürünün mirasçısı ve bugünlere taşıyıcısıdır. Elazığ halkı ise ülke genelinde devletçi ve milliyetçiliği ile bilinmektedir. Bu tarihi gerçeklere rağmen şehrin imajı güvenlik noktaları ile sarsılmakta ve şehre farklı nedenlerle ilk kez gelen biri olumsuz etkilenmekte hatta yatırımcı ise bu fikrinden cayabilmektedir. Elazığ ilinin terör kenti olmadığı ve bu imajla anılmaması için acil yeni düzenlemeler getirilmelidir.

TERÖRÜN BEDELİNİ HEP ELAZIĞ ÖDÜYOR…

Batıdan gelişlerde ilk güvenlik noktası Elazığ’dan başlıyor. Doğudan batıya doğru gidişlerde ise son güvenlik noktası Elazığ Hankendi de bitiyor. Bu imaj Elazığ’la birlikte terörün başladığı algısı yaratmaktadır. Bu imaj nedeniyle yıllardan beri Elazığ hak ettiği yatırımları alamamakta bu kaybın telafisini ise devlet yapmamaktadır. Bedelini Elazığ halkı yoksulluk ve işsizlik olarak ödemektedir. Her devlet yetkilisinin Elazığ ziyaretinde halkımızın devletine ve milletine olan bağlılığını öve öve anlattığı ve bununla gurur duyulduğu ifade edilmesine rağmen bu bedelin karşılığı şehre ödenmemektedir.

GÜVENLİK NOKTALARININ YERİ ACİLEN YENİDEN OLUŞTURULMALIDIR…

18 Ağustos 2016 tarihinde Elazığ Emniyet Müdürlüğüne yapılan menfur saldırı bahane gösterilerek il merkezi içerisinde güvenlik noktalarının oluşturulması kabul edilebilir bir durum değildir. Kurumlarımızın ve halkımızın can ve mal güvenliği elbette çok önemlidir. Ama bu sağlanırken şehrin imajı ve sahip olduğu değerlerin de korunmasına hassasiyet gösterilmelidir.

Hankendi girişindeki güvenlik noktasının Kale ilçesine kaldırılması arada baraj gölü olması vesilesiyle hem batıdan hem doğudan geçişlerde oluşabilecek tehlikelerin önüne geçilebileceği açıktır. Tunceli yolundan gelişlerde güvenlik noktasının il merkezi içinden çok ivedi şekilde Kovancılar ile Tunceli arasına kaldırılması, Diyarbakır yolu geliş güzergahında Kekliktepe mevkiindeki güvenlik noktasının ise Gezin ile Maden arasına kaldırılması ve son olarak Yeşilken Mahallesindeki güvenlik noktasının da Keban ilçesi çıkışına kaldırılması Elazığ’ın olumsuz imajının değişmesine vesile olacaktır.

Bu konuyla ilgili olarak Elazığ Valiliği öncülüğünde bir çalışma başlatılmasını Elazığ kamuoyu adına beklemekteyiz.