GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-04-2021 23:31   Güncelleme : 05-04-2021 12:09

SONSÖZ MANŞET

Siyaset Kazanı Kaynamaya Başladı

SONSÖZ MANŞET

Her an erken seçim olabilir düşüncesiyle harekete geçen İlimiz siyasi aktörleri şimdiden nabız yoklamaya başlarken siyaset kulisleri en hareketli günlerini yaşamaya başladı. Kulislerde konuşulanları sizler için derledik.

Erken Seçim Beklentisi

Ülkemiz siyasetinde son dönem başdöndürücü gelişmeler yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Saadet Partili Oğuzhan Asiltürk’le görüşmesi, HDP’nin kapatılma sürecinin başlatılması, geçtiğimiz gün 7.olağan kongresini yapan Ak Partide daha önce 75 olan MKYK toplam üye sayısının 110 a çıkarılması sonrasında yeni seçilen MKYK üyeleri toplantısında Cumhurbaşkanının yeni kurmaylarına, “2023 ruhuna uygun şekilde çalışmak için hemen sahaya inmeleri” talimatını vermesi , YSK’nın 6 ay süresi olmasına rağmen 10 gün içerisinde yeni milletvekili sayılarını açıklaması kamuoyunda erken seçim hazırlığımı yapılıyor sorusunu gündeme getirdi.her an erken seçim kararı alınabilir düşüncesiyle hareket eden ilimiz siyasi aktörleride şimdiden nabız yoklamaya başladılar.

Pandemi Sürecinde yaşanan Ekonomik sıkıntılar nedeniyle erken seçim ihtimalini imkansız gören uzmanların aksine muhalefetin erken seçim talepleri karşısında iktidarın güven tazeleme adına erken seçim kararı alabileceği görüşünde olanlar da var.

Siyaset Kulisleri Hareketlendi

Yeni dönemde siyaset yapmayı düşünen bir çok isim hem genel merkezleri nezdinde hem de yerelde kulis çalışmalarına şimdiden büyük bir hız verirken, kamuoyu ve sosyal medya üzerinden “ben de varım” dercesine açıklama ve ziyaretlerle kendilerini gösteren isimler şimdiden dikkat çekmeye başladılar.

Eski siyasetçi, iş dünyası temsilcileri, STK’lardan bilindik isimler, bürokrasiden öne çıkanlar olurken sürpriz isimler de dikkatlerden kaçmıyor. Özellikle deprem sonrası ve pandemi sürecinde ilin beklentilerinin karşılanmamış olması ve halkın tepkisi Elazığ’da önümüzdeki süreçte bir çok yeni ismi gündeme taşıyacak gibi görünüyor.

Tanınmış ve Sürpriz İsimler Dikkat Çekiyor

Kamuoyunda ve kulislerde an itibarı ile en fazla ismi geçenler ise; Mücahit Yanılmaz, Veysel Demirci, Yasemin Açık, Asilhan Arslan, Ali Özcan, Faruk Septioğlu,Murat Öz, Turan Yıldız, M. Hadi Tunç, Şerafettin Yıldırım, Ömer Serdar, Ejder Açıkkapı, Ramazan Gürgöze, İbrahim Gök, Mehmet Gül, Talha Türkoğlu, Süleyman Selmanoğlu, Ali Şekerdağ, Mahir Sönmez, Prof. Dr. Mustafa Gül, Prof. Dr. Erol Keleş, Prof. Dr. Bilal Çoban,Şuay Alpay, Prof. Dr. Sabahattin Devecioğlu, Prof. Dr. Naci Görür, Oğuzhan Demir, Abdullah Akın, Mehmet Karaca, Murat Dağhan, Erhun Karakuş, Ahmet Yürük, Nuri Çolak, İrfan Yurten, Ahmet Saraç, Adnan Demir, Mehmet Aktaş, Şahin Şerifoğulları, Vedat Demirbağ, Aziz Dinç oldu.

İttifaklarla İlgili Beklenti ve Görüşler

Saadet Partisi’nin Cumhur İttifakına katılabileceği beklenirken, Millet İttifakının Deva partisi, Gelecek Partisi, Yeniden Refah Partisi ve Demokrat Partiyi de yanlarına alarak daha da güçleneceği görüşü de senaryolar arasında konuşuluyor. CHP nin HDP Kapatılması sürecinde sergileyeceği tavrı bekleyen İyi Partinin gelişmelere göre İyi Parti öncülüğünde Gelecek Partisi, Deva Partisi, Demokrat Parti ve Yeniden Refah Partisi’nden oluşan yeni bir ittifak kurmak için nabız yokladığı da yavaş yavaş dillendirilmeye başladı bile.

Gürsel Erol Farkı

Bazı anket firmalarının Elazığ özelinde yaptırdığı araştırmalarında Gürsel Erol’un Elazığ’da 1.Parti gözüktüğü yani Ak Parti’nin önüne geçtiği; bu durumu Gürsel Erol’un “Ben Elazığ’da CHP’den ikinci sırada seçimlere gireceğim” meydan okumasıyla Millet İttifakı’nın Elazığ’da çok güçlü bir liste ile en az 3 vekil çıkarmayı hedeflediği şeklinde yorumlanıyor. Partilerin Bu hedefleri için bir çalışma içerisinde olduğu ve çok sayıda sürpriz isimle görüşmeler yaptığı konuşuluyor.

AK Partide işler karışık

Ak Parti kanadında ise Elazığ’da mevcut vekillerin çok ciddi oranda halk desteğini yitirdiğini ve AK Partinin Elazığ için çok güçlü bir liste hazırlaması gerektiği Kamuoyunda konuşulanlar arasında. Ak Partinin güçlü bir aday listesi çıkarmaması halinde Partinin siyaset sahnesine çıktığı tarihten bu yana en büyük hüsranı yaşayabileceği dillendiriliyor Elazığ’da.

Kulislerde halkın artık güçlü İsimler istediği, Milletvekili adaylarının Bakanlık yapabilecek potansiyele sahip isimler olması gerektiği belirtiliyor. Metin Bulut’un Ankara’dan, Z.Tolga Ağar’ın Muğla’dan aday olacağı da konuşulanlar arasında.

MHP bu defa İddialı…

Cumhur İttifakının diğer ortağı MHP de ise geçen seçimde kıl payı kaçırdıkları milletvekilliğini bu seçimde kazanmak arzusu hâkim.MHP’nin Elazığ’da hangi aday vitrini ile seçmenin karşısına çıkacağı muamma.MHP Teşkilatında ise Elazığ’dan iki vekil çıkarma hesapları yapılıyor.

Millet İttifakı Sürpriz İsimlerle Yeniden Tarih Yazmak İstiyor…

1957 seçimleri öncesi Elazığ’da kurulması planlanan Doğu Üniversitesi’nin gece yarısı operasyonuyla Erzurum a kaydırılmasına çok büyük tepki gösteren Elazığ Halkı kendince DP’yi 1957 seçimlerinde cezalandırmıştı.

Elazığ Halkı Bu karara tepki olarak 6 Senatörün tümünün CHP’den seçilmesi yönünde oy kullanmıştı. Deprem ve Pandemi sürecinde büyük ekonomik sıkıntılar yaşayan ve beklediğini bulamayan Elazığ halkının 1957 ruhuyla yeniden radikal bir değişim yapabileceği düşüncesinde olan ve Gürsel Erol rüzgarını arkasına alan Millet ittifakında senaryolar bu kurgu üzerinden inşa ediliyor