EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-07-2021 09:22   Güncelleme : 28-07-2021 09:28

SORUNLAR TOBB’NE TAŞINDI

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkan Asilhan Arslan Elazığ TSO 10. Meslek Komitesi Üyelerinin talebi üzerine inşaat sektörünün sorunları ve beklentilerini TOBB’ye taşıdıklarını belirtti.

SORUNLAR TOBB’NE TAŞINDI

 

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkan Asilhan Arslan Elazığ TSO 10. Meslek Komitesi Üyelerinin talebi üzerine inşaat sektörünün sorunları ve beklentilerini TOBB’ye taşıdıklarını belirterek, 250 sektörü direk olarak ilgilendiren ve istihdam başta olmak üzere ekonominin çarklarının dönmesinde büyük katkı sağlayan müteahhitlik ve taahhüt sektörünün sorunlarının çözülmesini talep ettiklerini dile getirdi…

İnşaat Sektörü Ekonominin Lokomotifidir…

Başkan Arslan konuya ilişkin yazılı açıklamasında, “Odamızın 10 Meslek Komitesini oluşturan, mimar, mühendis ve taahhüt işleriyle iştigal eden üyelerimizce son bir yıllık dönemde demirdeki yüzde 100’ün üzerindeki fiyat artışının, kısa sürede demirin türevi olan malzemelerde ve tüm inşaat malzemelerinde yüksek fiyat artışına neden olduğu belirtilmiştir.

Türkiye ekonomisinin ana lokomotif sektörlerinden olan ve 250 alt sektörü doğrudan etkileyen inşaat sektörünün geçen yıldan bu yana yüzde 100’ün üzerindeki fiyat artışı sonrasında inşaat ve taahhüt sektörünün zor günler geçirdiği görülmektedir.

Sektör temsilcilerimizce, taahhüt işi yapan müteahhitlerin malzeme fiyatlarının artışı sebebiyle zarar ettikleri belirtilmekte, yapı malzemelerinin son 4 ayda hem ihracat artışı, hem döviz kurunun ve metal fiyatlarının yükselmesi ile birim fiyattaki poz değerlerinin çok üstüne çıkmış olması, bazı sözleşmelerde aylık malzeme fiyat farkı ödenmesine rağmen bunun yetersiz kaldığı, fiyat farkı olmayan işlerde ise yüklenicilerin iş yapma kapasitelerinin düşerek iflasların kapıda olduğunu belirtilmektedirler.

İstihdamın korunması, üretimin devamı ve ekonomik istikrar için sektörün beklentilerinin karşılanması hususunda ilgili Bakanlıklara sunulmak üzere konu TOBB’ye bildirilerek, özellikle resmi kurumların taahhüt işlerinde güncel ve gerçekçi olacak şekilde fiyat farklarını çıkararak yüklenicileri mağdur etmeyecek şekilde yeni bir düzenleme yapılması talep edilmiştir” değerlendirmesinde bulundu