YEREL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 12:16   Güncelleme : 07-10-2021 12:37

SU SAVAŞI

40 yıl dendi 1 yıl yetmedi

SU SAVAŞI

 

Elazığ’ın içme suyu sorununu 40 yıl çözeceği iddiasıyla Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından 2012 yılında temeli atılan Hamzabey Barajı’nın suyu bir yılda bitti.

Yaşanan garip durumla ilgili Elazığ Belediyesi sadece su bitti derken DSİ ise yaptığı açıklamada belediyenin talebi dolayısıyla baraj tam dolmadan için su verdiklerini ifade etti.

BELEDİYENİN AÇIKLAMASI FİTİLİ ATEŞLEDİ

Elazığ’ın yaz boyunca yaşadığı su kesintilerinin arından önceki gün Elazığ Belediyesi tarafından yapılan açıklamada Hamzabey Barajında su tükendiğinden dolayı su kesintilerinin yaşanacağı (yaz boyunca yaşanmamış gibi) açıklaması Ak Parti’nin Elazığ’a yaptığı en önemli hizmetler arasında gösterilen Hamzabey Barajı çerçevesinde yeni tartışmaların yaşanmasına neden oldu,

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ve Elazığ il Merkezinin yanı sıra Palu, Kovancılar ilçeleri ile merkeze bağlı Yazıkonak, Mollakendi, Yurtbaşı ve Akçakiraz Belde Belediyelerinin içme ve kullanma suyunu karşılayacağı ifade edilen Hamzabey Barajı’nda suyun tükendiğinin açıklanması Ak Partili Elazığ Belediyesi ile DSİ Bölge Müdürlüğü arasında gerilimin yaşanmasına neden oldu.

BELEDİYE: SU BİTTİ

Elazığ Belediyesi tarafından yapılan açıklamada Hamzabey Barajı’nda su tükendiğinden dolayı şehirde su kesintisi yaşanacağını belirtildi.

DSİ: BELEDİYENİN TALEBİYLE BARAJ DOLMADAN SU VERİLDİ

DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada,”Elazığ Belediyesi’nin talebi üzerine Hamzabey Barajı rezervuar su seviyesi tam dolmadan, 1115 kotunda ve 23 milyon metreküp su depolanmış (56,65 milyon metreküp olması gerekirken) olduğu halde, arıtma tesisinden arıtılan su, Elazığ merkeze verilmeye başlanmıştır.” diyerek üstü kapalı olarak Elazığ Belediyesi’nin erken talepte bulunduğu ifade edildi.

DSİ BELEDİYEYE YOL GÖSTERDİ

Elazığ Belediyesi’ne sorunun çözümü için akıl veren DSİ Bölge Müdürlüğü,”hâlihazırda söz konusu tesisler tam kapasite devreye alınmadığı için, geçmişte su temini için kullanılan kaynaklar aktif olup, devreye alınması ve ilave tedbirler alınmak suretiyle belediyemiz tarafından önemli su sıkıntısı yaşanmadan sürecin atlatılması mümkün olabilecektir. “ diyerek yol gösterdi.

DSİ:UYARMIŞTIK

DSİ Bölge Müdürlüğü açıklamasında ayrıca, “Su Miktarı Dikkate Alınarak Gerekli Uyarılar Yapılmış Ve Suyun İsraf Edilmeden Kullanılması Yönünde Açıklamalarımız Olmuştur. “ denildi.