YEREL
Giriş Tarihi : 08-09-2021 16:17   Güncelleme : 08-09-2021 16:17

SUÇ DUYURUSU YAPILDI

İlimizde son günlerde kamuoyunu ciddi anlamda sarsan yıkım iddiaları ile ilgili olarak Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Erhun Karakuş savcılığa suç duyurusunda bulundu.

SUÇ DUYURUSU YAPILDI

İlimizde yaşanan 24 Ocak depremi sonrası kurum binalarının yıkımında rant iddiaları gündeme bomba gibi düşmüş, son olarak Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Harput Yetiştirme Yurdunun sessiz sedasız ihalesiz olarak yıkımının gerçekleştirilmesi girişimi yıkımın suç duyurusunda bulunulması sonucunda savcılık kararı ile durdurulması yanında Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkılmasının ilgili kurumların haberinin olmadığının ortaya çıkması şaşkınlık yaratmıştı.
Ak Parti Milletvekili Zülfü Demirbağ, bu konu da kimin elinde belge varsa Savcılığa başvursun açıklamasından sonra ilk başvuruyu Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş yaptı.
Karakuş Adliye önünde yaptığı açıklamada, "Yıkımlarla ilgili kamuoyunda konuşulan ve iddia edilen hususlar can alıcıdır. Bununla ilgili Vali Bey'in yetkiyi kendisinin devralıp bir an önce soruşturma açması bir denetleme yapması gerektiğini belirtmiştik. Fakat bugün geldiğimiz noktada iki aylık bir süre geçmesine rağmen bu konuda ciddi bir adım atılmadığı için başvuruda bulunduk"dedi

İki ay önce uyarmıştık
Av. Karakuş açıklamasını şöyle sürdürdü;” Elazığ ilinde 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen deprem akabinde ağır hasarlı olan özellikle kamu binaları üzerinden yapılan yıkım işleri ile ilgili kamuoyununda son zamanlarda sıkça gündemine gelen hususla ilgili olarak cumhuriyet savcılığına şahsım bizzat kendim şikayetçi olarak suç duyurusunda bulundum. yapmış olduğumuz suç duyurusunun gereğini şöyle ifade edebilirim biz 9 temmuz tarihinde Elazığ ilinde internet üzerinden özel yayın yapan bir haber sitesinde Elazığ Valisine bir çağrıda bulunduk. Yıkım işleri ile ilgili kamuoyunda konuşulan iddia edilen hususlar can alıcıdır. Bununla ilgili yetkiyi kendisinin devralıp bir an önce soruşturma açması bir denetleme yapması gerektiğimi belirtmiştik. Fakat bugün geldiğimiz noktada iki aylık bir süre geçmesine rağmen bu konuda ciddi bir adım atılmadığı gibi geçtiğimiz hafta gündeme gelen Harput yetiştirme yurt müdürlüğünün yıkılmasının gene savcılık kararıyla durdurulması ile ilgili haklılığımız bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Haklılığımız ispatlanmıştır
Suç duyurusundaki konularla ilgili olarak haklılığını dün Ak Parti Milletvekili Zülfü Demirbağ’ın yaptığı açıklama ile dün gene akşam saatlerinde valiliğin basın biriminin yapmış olduğu kamuoyu duyurusu ile kaçak yıkım kabul edilerek aslında ne kadar haklı olduğunun ortaya çıktığını ifade eden Karakuş;” Biz bununla ilgili olarak gereken idari makamlardan karşılığı alamadığımız için toplumun vicdanı olan  adalet sarayında cumhuriyet Başsavcılığına başvurduk. Özellikle Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkım işi ile ilgili Elazığ belediyesi milli eğitim müdürlüğü çevre şehircilik il müdürlüğü ve özel idareye yazılan cevapların akabinde dört kurumda yıkımdan haberlerinin olmadığını yıkım emrini kendilerinin vermediğine yönelik elimizde resmi cevabi yazıları vardır. Bu ne demek oluyor Mehmet Akif Ersoy Lisesini kim yıktı, kaça yıktı, hangi kurum yıktırdı. Şu an bir şaibe bir karanlık nokta söz konusudur. Biz özellikle bu hususunda özellikle adli makamlarca gerekli soruşturma ve araştırma yapılarak sona ereceğini nihayete ereceğini ümit ediyoruz.” Dedi.
Yıkımlarda denetim yapılmıyor
Açıklama yapacaklarının duyurulması üzerine bir  muhtarın kendileri ile geçtiğiniz belirten Karakuş; “27 aralık depreminden sonra şahıslar kendi binalarını bildiğiniz üzere kendileri firmayla anlaşıp yıktırıyorlar. Fakat burada yıkıma onay veren belediye makamının yeterli denetleme yapmamasından dolayı itfaiye ile su serpilme olayı olmadığı için toz bulutu akabinde şebeke hatlarında kanalizasyon su Elektrik doğal gaz hatlarında hasarlar meydana geldiği bize bildirildi biz bu konuyla ilgilide Elazığ Belediye Başkanına Şahin Şerifoğullarına çağrıda bulunuyoruz yıkıma onay verdiğiniz özel firmaların kontrol mekanizmalarını aktif bir şekilde denetlemeye almalarını rica ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK:ELAZIĞINSESİ.COM