GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-05-2021 10:34   Güncelleme : 27-05-2021 10:34

TALİMATI KİM VERDİ?

Elazığ Emniyet Müdürlüğünce Keban ilçesinde yapılması planlanan 48 konutluk lojman inşaatı ihalesinin açık ihale yerine davetiye usulü ile yapılması ve Elazığ’daki Yerel firmalar dururken 8 firmanın dışardan davet edilmesi kafalarda soru işaretleri oluşturdu.İhalenin Ankara’dan verilen bir talimatla değiştirildiği iddia ediliyor

TALİMATI KİM VERDİ?

Keban İlçesinde yapılacak 48 konut ihalesi ile ilgili spekülasyonlar dinmek bilmiyor. İhalenin açık ihale yerine davetiye usulüne çevrilmesinin yanında 8 firmanın dışardan davet edilmesi iddiaları ihale ile ilgili kuşkuların ve kafalardaki soru işaretlerinin daha da artmasına neden olurken ihalenin Ankara'dan verilen bir talimatla değiştirildiği ileri sürülüyor.

İlimizde 24 Ocak depreminden sonra Elazığ da kamu kurum ihalelerinde Elazığlı iş adamları yerine Karadenizli firmaların tercih edilmesi dikkat çekiyor. Valilik kanalıyla davetiye usulü ile adrese teslim ihalelerin verilmesi Valilikte Karadeniz hayranlığı oluştu söylemlerinin dillendirilmesine vesile oluşturuyor.


Geçtiğimiz günlerde Elazığ Emniyet Müdürlüğü tarafından Keban ilçesinde yapılması planlanan 48 konutluk lojman inşaatı ihalesinin açık ihale yerine davetiye usulü ile yapılacağı iddialarını gündeme getirmiştik.
İhalenin açık ihale yerine davetiye usulüne çevrilmesi hakkında  Valilikten herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi Elazığspor Kulüp Başkanı Selçuk Öztürk’ün geçtiğimiz hafta sonu yaptığı açıklamada deprem sonrası yıkım işlerinin adrese teslim yöntemiyle belirli kişi ve firmalara verildiği yönündeki iddiaları hakkında bilgi almak için Vali Erkaya Yırık ve ilgili Vali Yardımcısı Abdulkerim Abbasoğlundan randevu talebinde bulunmamıza rağmen  randevu verilmemesi dikkat çekti
Bu hafta içerisinde ihalesi yapılacak Elazığ Emniyet Müdürlüğünün Keban İlçesinde yaptıracağı 48 konutluk lojman inşaatının açık ihale ile yapılması gerekirken açık ihaleden vazgeçildiği davetiye usulü ile yapılacak olmasının nedeni hakkında bir çok iddia ileri sürülüyor. Kamuoyunda ileri sürülen iddialara göre Ankara’dan verilen  talimatla Ak Partili siyasilerin ve yöneticilerinin Vali Erkaya Yırık’la bir görüşme yaptığı, bu görüşme sonucunda dışardan davetiye usulü ile ihalenin verilmesinin kararlaştırıldığı dillendiriliyor.

İnşaat maliyetinin 15 milyon TL tutarında olduğu tahmin edilirken  sosyal medyada davetiye usulü ile neden 8 firmanın davet edildiği sorgulanmaya başlandı

Emniyet Genel Müdürünün hemşehrimiz olmasına rağmen Keban’da Emniyet lojmanlarının açık ihale yerine davetiye usulü ile yapılması İhaleye İlimizde firmalar değil de, dışardan 8 firmanın davet edilmesinin sebepleri merak edilirken bu şekilde yapılacak bir ihalenin  rekabet şartlarını ortadan kaldıracağını ve kamunun zarara uğrayacağı dillendiriliyor.  
Öte yandan Keban ilçesindeki davetiye usulü ile yapılan  ihalenin bir  benzerinin de Karakoçan ilçesinde gerçekleştirileceği ileri sürülüyor.

KAYNAK:ELAZIĞIN SESİ.COM