GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-06-2021 16:12   Güncelleme : 04-06-2021 16:12

TEKNE NEDEN KEBAN'DA

Elazığ İl Genel Meclisi Haziran ayı meclis toplantısında Ak Parti Baskil İl Genel Meclis üyesi Turgay Aksoy’un Baskil de bulunan Karaleylek ve Saklıkapı kanyonları için alınan Tur teknesinin Baskil ilçesine gelmediğini söyledi.

TEKNE NEDEN KEBAN'DA

Elazığ İl Genel Meclisi Haziran ayı meclis toplantısında Ak Parti Baskil İl Genel Meclis üyesi Turgay Aksoy Baskil de bulunan Karaleylek ve Saklıkapı kanyonları için alınan Tur teknesinin Baskil ilçesine gelmediğini söyleyerek kayıp olduğunu ima etmişti.

Aksoy konuşmasında şöyle demişti. “İlçemiz için önemli olan İlimizde turizme ciddi anlamda katkı sağlayan “Karaleylek ve Saklıkapı” kanyonları ile ilgili şikayetimi dile getirmek istiyorum. Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım zamanında ilçemizdeki kanyonlarla ilgili ciddi anlamda çalışma yapıldı. Sosyal medya fenomenlerine ulaşıldı. Bir şekilde getirildi. Turizme katkı sağlamak için ciddi anlamda çaba harcandı. Gelinen noktada yapılan bir işin olmadığını görüyoruz. Bölgemizde kanyonları görmeye gelen ziyaretçilerimizi gördüğümüz zaman bu insanların hep şikayeti ile karşılaşıyoruz. Gerekçesi de şudur. O insanlar o kanyonları gezemiyorlar. Gezememenin sebepleri Vali Kaldırım zamanında o bölgeye bir tur teknesi alındı. Ne hikmetse o tur teknesi Baskil’e gelmedi. Bir türlü faydalanılamadı. Oraya gezmeye gelen vatandaşlar balıkçı tekneleri ile gezmek zorunda kaldı. Balıkçı teknelerinin gürültüleri orada barınan leyleklerin bölgeyi terk etmesine vesile oluyor. Yüzen bir iskele yapıldı. O günden bu güne hiçbir yatırım yapılmamıştır. Bu da ilçemiz için sıkıntıdır” demişti.

Ak Parti Baskil İl Genel Meclisi Aksoy’un tekne açıklamasının ardından yetkililerden yanıt gelmesi beklenirken farklı bir kesimden geldi.araştırmacı-sanatçı Aygün Çam Sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflarla teknenin kayıp olduğu haberlerinin asılsız olduğunu belirterek kayıp olduğu iddia edilen teknenin Keban İlçesi Ballıca mevkiiinde olduğunu açıkladı.Aygün Çam’ın sosyal medya üzerindeki açıklamaları üzerine görüştüğümüz iddia sahibi Ak Parti Baskil İl Genel Meclis Üyesi Turgay Aksoy;

"Özellikle bizim ilk günden beri bahsettiğimiz konu tamamıyla bölgemizde yapılan kanyonlarla İle ilgili. Şehrimizi Dünya’ya tanıtan kanyonların, bölgemiz için önemini anlattık. Sonra dedik ki Vali Çetin Oktay Kaldırım zamanında alınan tekne ilçemize gelmedi."dedi

Aksoy “Bu beyanımızda da haklıyız. Kayboldu, önce kaybolabilmesi için bir kere özellikle Baskil’e gelmesi lazım. Baskil’den sonra kimse görmeden kaybolması lazım böyle bir beyanımız yok. Sadece ilçemiz için alınan, kanyonlar için alınan tur teknemizin Baskil’e gelmediğini söyledik. Sosyal medyadan bahsettiğiniz konuyu bizde gördük. Burada bir arkadaşımız Keban’da olduğunu söyledi. Bizim için nerde olduğunun, ne yaptığını önemi yok. Bizim için önemli olan tur teknesinin Baskil’de olması ve kanyonlarla ilgili faaliyet göstermesidir.

Biz bunu üzülerek söylüyoruz. Kanyonları ziyaret edecek ziyaretçilerimizin kanyonları gezmek için bir tekneye ihtiyaçları var. O da olmadığı için mecburen orda balıkçılardan rica minnetle balıkçı motorları ile bu gerçekleşiyor. Balıkçı motorları üzerindeki l motorlar patlat motoru olduğu için istemeden orda bir ses yankılaması da söz konusu oluyor .Ses yankılanmasından dolayı oradaki karaleyleklerin orayı terk ettiklerini, göç ettiklerini görüyoruz. Bu da bizi ziyadesiyle üzüyor” dedi.

Aksoy teknenin neden Baskil İlçesinde değil de Keban İlçesi Ballıca mevkiinde olduğunun nedeni ile ilgilide “Teknenin başka yerde kullanılmasının gerekçesini biz bilemeyiz. Ama bizim bildiğimiz bizim ilçemiz için alınan teknenin orda olmaması, amacına uygun kullanılması asıl bizim için önemlidir.dedi.