YEREL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 12:41   Güncelleme : 07-10-2021 12:46

TEKNOFEST- MODİFEST

Millet Teknofest Yaparken, Elazığ Belediyesi Modifest Yapıyor

 TEKNOFEST- MODİFEST

Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST gibi büyük bir organizasyona ülkemizin farklı illeri ev sahipliği yaparken Elazığ Belediyesi, adeta yönetim ufkunun bir göstergesi olarak MODİFEST düzenledi. Bu durum sosyal medyada alay konusu olurken etkinliğin hukuki boyutu da tartışılmaya başlandı.

Araçlarda modifikasyon işlemi aslında tüm dünyada yapılan bir işlem. Hatta Mercedes-Benz 1999 yılında AMG firmasını kendi bünyesine katarak modifiye işlemlerini AMG’ye yaptırmaktadır. Ancak burada söz ettiğimiz ve yapılan modifikasyon, ülkelerin Trafik Kanunlarına ve mevzuatlarına uygun değişiklikler ve güçlendirmelerdir.

Ülkemiz özelinde;

Modifiye araç dediğinizde aklınıza gelen ilk şey nedir?

Mevzuatlara aykırı şekilde modifiye edilmiş araçlarla trafikte karşılaşmak ister misiniz?

Cevapları tahmin etmek hiç de zor değil.

3 Ekim 2021 tarihinde İlimizde 1. Modifiyeli Araç ve Motosiklet Festivali yapıldı.

Peki, bu festival bir başarı mıydı?

Her zamanki gibi Belediyenin her yaptığını kutsayan bazı basın organları ve bazı sosyal medya hesaplarına göre büyük başarıydı. Çünkü katılım beklenenin üzerindeydi. Bunun oy olarak döneceğini düşündüler ve doğal olarak biraz heyecan yaptılar. Belediye Başkanını yine yere göğe sığdıramadılar. Bu yaklaşımları nedeni ile festivali eleştirecek olanlarla festivale katılanları karşı karşıya getirecek, toplum barışını bozacak bir zemin oluştu. Bu doğru bir yaklaşım değil.

Bugüne kadar neden hiçbir Belediye böyle bir festival düzenlememişti?

Çünkü Karayolları Trafik Kanununa göre suç unsuru barındıran ve cezai işlem gerektiren hususların varlığı (Madde 30 ve 32) kamuyu böyle bir organizasyondan uzak tutmuştu.

Festivale katılacak araçlar üzerinde yapılan değişikliklerin mevzuata uygunluğu kontrol edilmedi, bu değişikliklerin araç tescil belgesine işli olup olmadığına bakılmadı bile. Yani Hukuk Devletinde, hukukun cezalandırdığı eylemin festivali yapıldı Elazığ’da. Aykırılık ve yasalara karşı gelme özendirildi.

SONSÖZ Gazetesi olarak öneriyoruz;

2. Modifiyeli Araç ve Motosiklet Festivali yaptığınızda bu kontrolleri muhakkak yapın. Evrakı eksik olanları festivale dâhil etmeyin. Böylece gençleri hem kanunlara uymaya özendirmiş olursunuz hem de siz, kamu olarak kanunlara uymuş olursunuz.