GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-02-2022 12:33   Güncelleme : 15-02-2022 15:11

TESİS ELAZIĞ'DA KURULMALI

Kurulacak tesislerde 400-500 kişinin istihdam edileceğini ifade eden uzmanlar" bu nedenle Tesisin Elazığ'da kurulması şarttır"dediler.

TESİS ELAZIĞ'DA KURULMALI

TESİS ELAZIĞ’DA KURULMALI

Günlerdir Elazığ kamuoyunu meşgul eden maden sahası ile ilgili sevindirici bir haber dün akşam saatlerinde AK Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut’tan geldi.

Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan’ın yaptığı basın toplantısında gündeme getirdiği sıkıntılardan biri olan ihale tarihinin yakın olması ile ilgili sorun giderildi.

METİN BULUT DUYURDU

AK Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Maden İlçesi’nde bulunan maden rezervlerinin ihale tarihinin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez ile yaptıkları görüşme sonrasında ertelendiğini paylaştı.

Bulut yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde hareket eden şehrimiz yatırımcılarının ihale süresinin uzatılması dahil bir takım talepleri olmuştu. Tarafımıza iletilen talepleri görüşmek için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ile bugün bir araya geldik. Sayın Bakanımız taleplerimizle yakından ilgilendiler. Gerçekleşen görüşme sonucunda ihale tarihi uzatılmıştır. Yatırımcılarımızın talep ettiği ek sürenin verileceği bilgisini kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Sayın Bakanımıza yakın ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum. Maden sahasının işletilmesi ile ilgili yapılacak olan ihale açık ihale usulü ile gerçekleştirilecektir. İhalenin şartnamesi de buna göre düzenlenmiştir. Maden sahasının bir an önce ülkemiz ve ilimiz ekonomisine kazandırılması bizim önceliğimizdir.”

ŞİMDİ SIRA İKİNCİ ADIMDA

Elazığ kamuoyu İhale tarihinin uzatılması ile şehrimiz adına biraraya gelen yatırımcıların önünü açan Bulut’dan “Mevcut Uç Ürün (İzabe) Tesisin Kapasitesinin Arttırılması veya Yeni Uç Ürün (İzabe) Tesisinin Kurulması” şartının “Yeni Uç Ürün(İzabe) Tesisinin Kurulması” olarak değiştirilmesi için gerekli girişimleri yapması bekleniyor.

TESİSİN ELAZIĞ’DA KURULMASI ŞART

Tahmini 300-350 milyon dolar civarında bir yatırım gerektiren İzabe tesisinin ilimizde kurulması halinde kurulacak tesislerde 400-500 kişinin istihdam edileceğini ifade eden uzmanlar “Mevcut Uç Ürün (İzabe) Tesisinin kapasitesinin artırılması maddesi ihale şartnamesinden çıkarılmazsa ihaleyi alan firmanın eğer mevcut bir tesisi varsa 50 milyon dolar bir yatırımla tesisinin kapasitesini artırabilecek ve ilimizde istihdama hiçbir katkı sağlamayacaktır. Bu nedenle mevcut şartnamede bu değişikliğin yapılması Elazığ için şarttır” dediler.

ÖNCELİKLİ BEKLENTİ

Elazığ kamuoyunun öncelikli beklentisi ise maden sahasının işletmesinin Elazığ iş dünyası tarafından yapılması. Bu beklentinin başlıca nedeni ise, sahadan elde edilecek tüm katma değerin Elazığ iş dünyası tarafından farklı yatırımlarla Elazığ’a kazandırılması ve çok büyük çaplı istihdam sağlanması. Yıllık ortalama 150-200 milyon dolar arasında ihracat gerçekleştiren Ferrokrom tesislerinin sınırlı sayıda istihdam dışında çok ciddi bir ekonomik katkısının şehre yansımaması sebebiyle böyle bir beklenti oluşmuş durumda.Sektör temsilcileri, maden sahasının Elazığ iş dünyası tarafından işletilmesi halinde şehrin gelecek 10 yılda bölgede çok farklı bir konuma yükseleceği görüşünde hem fikirler.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin