SİYASET
Giriş Tarihi : 09-07-2021 10:35   Güncelleme : 09-07-2021 10:35

TOKİ'LERDE AYAK BASTI PARASI İSTENİYOR

Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanı Av.Erhun Karakuş, TOKİ’nin yarattığı mağduriyetlerin bir yenisinin de ayak bastı parası adı altında taşınan ev sahiplerinden paralar istediğini olduğunu söyledi

TOKİ'LERDE AYAK BASTI PARASI İSTENİYOR

Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Erhun Karakuş, TOKİ’nin yarattığı mağduriyetilerin bir yenisininde ayak bastı parası adı altınd taşınan ev sahiplerinden  paralar istediğini olduğunu söyledi.


Elziginsesi.webtv de gündemle ilgili konuşan Av. Karakuş, TOKİ konusunda dilimizde tüy bitti. Evlerin küçüklüğü ,evlerin fiyatlarının fahiş rakamlarda olması söylemlerine girmek istemiyorum. Geldiğimiz şartlarda TOKİ’nin Elazığ’da yaratmış olduğu en büyük mağduriyetlerden birisi sizde bahsettiğiniz köy yerlerinde depremin üzerinden bir buçuk yıla aşkın bir zaman geçmiş olmasına rağmen halen daha bir çok köyde yıkımların dahi gerçekleşmediği ,yıkımın olmadığı yerde de haliyle yeni evin inşaatının başlamadığını biz biliyoruz. köylerdeki Ağır hasarlı  evlerin yıkılmadığı gibi köydeki vatandaşımız halen daha o ağır hasarlı evlerde konaklamak mecburiyetinde kalıyor. Yeni evinin ne zaman yapılacağını belli değil, ki sonra sonbahar akabinde kış mevsimine yine giriyoruz. Yine aynı mağduriyetler inşallah olmaz. Biz kasım aralık ayında nasip olur bir daha buraya konuk olduğumuzda biz yine aynı konuları maalesef ki konuşuyor olacağız” dedi
Ayak bastı parası isteniyor
Köy evlerinin 80 metrekarelik küçücük apart evlerin 300 kusür bin gibi rakamlara yapılmasından vazgeçtiklerini, vatandaşa ağız tadı ile oturacağı şekilde zamanında evleri teslim edilmesinin arkasına düştüğünü ifade eden Karakuş; TOKİ’lerle ilgili son günlerde ortaya çıkan bir problem var. Artık ayak bastı parası diyorlar. 1200 tl ve 2200 tl gibi rakamlar anahtar teslim etmeden kuradan çıkan mülk sahiplerinden istiyorlar. Adını ne koyuyorlar. Ortak gider aidatı, siz yokken şunlar yapıldı. Bunlar yapıldı. Denilerek vatandaştan almaya başladılar. Belediye de iskanları alınmadığı için elektrik abonesi için AKSA’ya gidiyor. İskanı olmadığı için bir yerine iki katını ödüyor. Doğalgaza gidiyor, bir yerine iki ödüyor. Suya gidiyor bir yerine iki ödüyor. Neden iskanlar alınmadı. Neden kimse bunun hesabını sormuyor. Ya da vatandaşa neden iskanın alınmadığını gerekçeleri anlatılmıyor.
Bir vatandaş bana TOKİ’nin yaptığı eve girdim. 19 bin tl masraf yaptım dedi. Orta yerdeki parkeler kabarmıştı. Parke ustası götürdüm. Koltuk kanepeyi koridordan sokamadığı için pencereyi sökmek zorunda kaldım. TOKİ evlerine vatandaş yerleşiyor. Vatandaş yeniden badana yapmak zorunda kalıyor. Mutfak dolaplarına yeniden usta getirip elden geçirtmek zorunda kalıyor. Su tesisatlarının hepsi gitmiş vaziyette. Hepsi problemli.
Biz bunları rakam yönünden eleştirdiğimizde dediler ki, bu müteahhitler alanlarında en iyiler, çok güzel iş yapacaklar, en kısa sürede işi bitirecekler. Teslim ettikleri ev ortada. Sorun bunun hesabını, müteahhitlerin burunlarından fitil fitil getirin. 320 bin tl 80 metre kare eve para ödediniz. Bir kerede olsa vatandaşın yanında durun. Bunlarda bize gelen problemlerdir” dedi.