YEREL
Giriş Tarihi : 07-09-2021 11:41   Güncelleme : 07-09-2021 11:41

TURİZM ŞEHRİ ELAZIĞ

Saklıkapı ve Karaleylek kanyonlarını görmek için gelen ziyaretçilerin traktör römorkunda taşınması alay konusu oldu.

TURİZM ŞEHRİ ELAZIĞ

Yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayız. Turizm potansiyelimizi değerlendireceğiz şeklinde çoook vaatler duyduk, duymaya devam ediyoruz.
Ancak iş icraata geldiğinde ise bir adım atılmaz iken utanç verici tabloların yaşanmasının da önüne geçilemiyor.
İlimizde Baskil İlçesine bağlı Saklıkapı ve Karaleylek kanyonları geçtiğimiz yıl keşfedilerek turizme kazandırılması için çalışmalar başlatılmıştı. Sosyal medya tanıtımlarının yanında kanyonları ziyarete gelecek misafirler içinde bir tur teknesi alınmıştı.
Aradan aylar hatta bir yılı geçmesine rağmen tur teknesi bir türlü ziyaretçilerin hizmetine sunulmuyordu.
Baskil İl Genel Meclis Üyesi Turgay Aksoy bu yıl yaz gelmeden teknenin akıbeti hakkında İl Genel meclisinde İli yöneten erklere duyurmaya çalışmıştı.
Aksoy’un açıklamasından sonra ortada olmayan teknenin akıbeti hakkında açıklama yapılarak Keban ilçesine bağlı ballıca mevkiinde olduğu ortaya çıkmıştı. 
Baskil İl Genel Meclis Üyesi Turgay Aksoy’un turizm açısından önem arz eden bu kanyonları birkaç defa yine İl genel meclisinde gündeme taşımasına rağmen Elazığ’ı yöneten Vali ve bürokratlar kulaklarını tıkayıp gözlerini kör ederek gerçekleri görmemeye devam ettiler.


Taa ki geçtiğimiz hafta Ankara’dan gelen tur şirketinin ziyaretçilerinin traktör römorkuna bağlı bir şekilde gezdirilmesi Baskil İl Genel Meclis üyesinin tepkisine neden oldu.

Aksoy; “Geçen hafta bununla ilgili kötü bir hadise yaşadık. Kötü derken ilçe için il için turizm için yapılan işlerin ne kadar kötü olduğunu gördük. Ziyadesi ile buda bizi üzdü. İlçemize Ankara’dan gelen bir tur şirketi tur teknesi olmadığı için karaleyleği gezme şansı yoktu. Saklıkapıyı gezmek için araçla Saklıkapı’nın olduğu yere gitmesi gerekiyordu. Yalnız yolların olmamasından dolayı Saklıkapıya gidemedi. Ziyaretçiler bir şekilde muhtara ulaşılmış. Muhtar orada vatandaştan traktör istemiş. Traktör römorkuyla birlikte gelmiş.

Vatandaşı römorka bindirmiş o şekilde turizm yapmaya çalışıyoruz. Duyarsız davranmanın kimseye bir fayda olmayacağını gerek ile gerekse bölgeye ciddi anlamda sıkıntı yaşatacağını hepimiz biliyoruz. Sayın Valimizin bu konuya eğilmesini istiyoruz. Gerekirse bölgemize gelip kanyonumuzu görmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz. Bir an önce o kanyonların eksikliklerinin giderilmesini talep ediyoruz”
Aksoy, Vali’yi bölgeyi gezmeye davet ederken yaşananlar için de turizm açısında utanç verici bir hafta olarak değerlendirdi.

Yöneticiler utanmadı mı?
 Elaziginsesi.com haber sitesi olarak ilgili Vali yardımcısında teknenin akıbeti hakkında bilgi talep ettik.
Vali Yardımcısı Abdulkerim Abbasoğlu sorularımızı yanıtlayarak teknenin turizm amaçlı hizmet vereceğini açıkladı.
Hatta… Vali Yardımcısı Abbasoğlu açıklamasında tekne ile ilgili çarpıcı hizmet anlayışını ise şöyle vurguladı. “Turizm sezonunun açılmasıyla, teknenin bakım onarım işlemleri yapıldıktan sonra turizm amaçlı değerlendirme çalışmalarına hız verilecektir” şeklinde belirtmişti.
Vali Abbasoğlu’nun bilgi verdiği tarih 09.07.2021 olarak görülüyor. Açıklamanın üzerinden koskoca bir yaz geçmesine rağmen, öyle bir hız verildi ki;  Vali Yardımcısı hala yaz sezonu gelmesini bekleyip tekneyi hizmete sunmayı beklerken Tur şirketlerinin kanyonu gezdirmek için ziyaretçileri balıkçı tekneleri ile ve motorlarla gezdirilmesine ne demeli…
Şimdi… Gözler yeniden Vali Yardımcısı Abbasoğlu’na çevrildi. Kamuoyu,  Saklıkapı ve Karaleylek kanyonlarının turizme kazandırılması, tur şirketleri tarafından gelen ziyaretçilerin rahatlıkla gezeceği ve ziyaretçilerin seyahati için alınan tur teknesinin hizmete girmesi için dört gözle yazın ne zaman geleceğini merak ederken bu bakış açısı ile mi şehrimizi turizm ile kalkındıracağız diye sorgulamaya başlandı

KAYNAK:ELAZIĞINSESİ.COM