YEREL
Giriş Tarihi : 31-03-2022 13:15   Güncelleme : 01-04-2022 00:41

TÜRKİYE-AZERBEYCAN ÜNİVERSİTESİ ELAZIĞ’DA KURULSUN

Ülkü-Tek Elazığ Şube Başkanı Turan Yıldız, hedeflenen Türkiye Azerbaycan Üniversitesi’nin Elazığ’da kurulmasını istediklerini söyledi.

 TÜRKİYE-AZERBEYCAN ÜNİVERSİTESİ ELAZIĞ’DA KURULSUN

Ülkü-Tek Elazığ Şube Başkanı Turan Yıldız, hedeflenen Türkiye Azerbaycan Üniversitesi’nin Elazığ’da kurulması ile ilgili yazılı bir açıklama yayımladı.

Yıldız açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

İlimizde ikinci üniversite kurulması konusu yıllardan beri süregelen bir düşünce. Yıllar içerisinde bu konuda aksiyon alan kişi ve kuruluşlar oldu, analizler yapıldı, raporlar hazırlandı. TV ekranlarında açık oturumlarda tartışıldı, yazılı basın bu konuda yüzlerce haber yaptı. Ama maalesef Elazığ olarak bugüne kadar bir netice alamadık. Karabağ’ın 10 Kasım 2020 tarihinde Ermeni işgalinden kurtulmasından sonra birçok alanda Türkiye ve Azerbaycan arasında işbirlikleri yapıldı. Oluşan bu iklim içerisinde eğitim alanında da adımlar atılmaya başlandı. Böylece Elazığ’ın belki de ikinci üniversite konusunda yakalayacağı en büyük şans doğmuş oldu. Azerbaycan Türkiye Üniversitesi: Azerbaycan Eğitim Bakanlığı tarafından 01 - 03 Aralık 2021 tarihleri arasında Başkent Bakü'de düzenlenen UNEC Ekonomi Forumu Bakü 2021’in “Pandemi Sonrası Dönemde Bilim ve Eğitim” isimli panelin sonunda YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Azerbaycan’da Azerbaycan ile ortak bir Üniversite kurulacağını söylemişti. Türkiye Azerbaycan Üniversitesi: Bugün konuşulan ise Türkiye’de de “Türkiye Azerbaycan Üniversitesi” kurulması. Ancak henüz hangi şehirde kurulacağı ile ilgili bir karar verilmiş değil. Elazığ olarak talibiz, çünkü: 1992 yılından beri düzenlenen ve 2015 yılında terör olayları gerekçe gösterilerek iptal edilen Uluslararası Hazar Şiir Akşamları programı vesilesi ile Türk Cumhuriyetleri ve Elazığ arasında ciddi bir bağ kurulmuştu. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’na, başta Türkiye olmak üzere Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İran, Irak, Kosova, Romanya, Makedonya, Bulgaristan, Arnavutluk, Altay Özerk Cumhuriyeti, Kabardin Balkarya Cumhuriyeti, Karaçay Malkar, Başkortostan Cumhuriyeti, Pakistan, Kırım, Batı Trakya, Gagavuzya, Doğu Türkistan, Tataristan, Moğolistan, Dağıstan, Gürcistan, Kerkük ve daha birçok bölge ve ülkeden önemli yazar ve şairler katılmaktaydı. Elazığ onlar için Türk’ün yeni başkenti olmuştu. Hal ve vaziyet budur. Türk Cumhuriyetlerinden herhangi biri ile yapılacak ortak bir yatırımda ya da işbirliğinde yer konusunda arayışa geçtiğinizde sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi, millî ve diğer tüm pencerelerin hangisinden bakarsanız bakın tamamında göreceğiniz şehir Elazığ’dır. Bu nedenle Türkiye’de kurulması planlanan “Türkiye Azerbaycan Üniversitesi” nin Elazığ’da kurulması için rektör bey ve siyasilerimizin konuyu gündemlerine alıp gerekli çalışmaları başlatmalarını talep ediyoruz.

 

AdminAdmin