YEREL
Giriş Tarihi : 03-04-2022 14:41

ÜÇÜNCÜSÜ ELAZIĞ’DA OLMALI

Ülkemizdeki Maden izabe tesislerini sizler için araştırdık.

ÜÇÜNCÜSÜ ELAZIĞ’DA OLMALI

Son günlerde Şehrin ve ülkenin gündeminde oldukça geniş yankı bulan Elazığ'ın Maden ilçesindeki ülkemizin en zengin polimetal maden sahası ile ilgili 4 Nisan 2022 tarihinde yapılacağı açıklanan ihale ileri bir tarihe ertelendi.

Elazığ Tso Başkanı Asilhan Arslan’ın dillendirdiği ve Elazığ Mermerciler ve Madenciler Derneği genel sekreteri Maden Yüksek Mühendisi Hayri Günay Tarafından açılan davanın en önemli maddelerinden biri olan “izabe tesisinin ihale konusu sahanın bulunduğu bölgede yapılması”talebi ile gündeme gelen izabe tesislerini sizler için araştırdık.

İZABE NE DEMEK?

İzabe basitçe; maden cevherinin metal içeriğini yüksek sıcaklıkta metal hale dönüştürülmesidir. Pirometalurjinin yöntemlerinden biridir. Bazı metal oksitlerin indirgenmesi için yüksek ısı yeterliyken pek çoğu için proseste ısının yanında indirgeyici madde kullanılması da gerekir. Karbon genellikle kullanılan indirgeyicilerdendir.

ÜLKEMİZDEKİ İZABE TESİSLERİ

Halihazırda Ülkemizde İki adet Maden izabe tesisi bulunmaktadır.Bunlardan bir tanesi tamamen yerli sermaye ile,2021 yılında açılışı yapılan tesis ise Türk-Yabancı ortaklığı ile işletilmektedir.

1-SAMSUN İZABE VE ELEKTROLİZ TESİSİ

​​Karadeniz Bölgesindeki bakır cevheri yataklarını değerlendirmek ve Blister bakır üretmek amacı ile Samsun’un doğusunda, Tekkeköy ilçesinde bakır işletmeleri kuruldu. 23 Ocak 1973 günü fırının ateşlenmesiyle izabe tesisleri, 1975 yılında ise sülfürik asit üretim tesislerinin kullanımı başladı.

Özelleştirme kapsamında 2004 yılında devir alınan tesis ülkemizin cevherden bakır elde eden ilk fabrikası konumunda.Tesis ülke ve özellikle Samsun ekonomisine ciddi oranlarda katkı sağlamaktadır.

Yaklaşık 10.000 m2 kapalı alana kurulmuş olan ve 588 adet üretim havuzu barındıran elektroliz tesisi, 70.000 ton/yıl katot bakır üretim kapasitesiyle Türkiye’deki en büyük ve modern bakır elektroliz tesisi olma özelliği taşıyor. Üretilen katot bakırlar; LME Grade A spesifikasyonlarına sahip.

Tesisde yılda 42.000 mt elektrolitik bakır, 200.000 mt sülfürik asit üretiliyor. Ayrıca yapım çalışmaları tamamlanan Amonyum Sülfat Gübre tesisinde de yılda 300.000 mt Amonyum sülfat gübresi üretilmesi planlanıyor.

​​​​​​​

2-SİİRT ÇİNKO İZABE TESİSİ

2021 yılında Siirt Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan Metal Çinko Üretim Tesisi, Türkiye'nin ilk çinko metal külçelerini üretiyor.Tesisle ülke ihtiyacının yüzde 40'ının karşılanması hedeflenmektedir.

Tesis ilk planda 30 bin ton üretim, tam kapasiteye ulaştığında ise yaklaşık 90 bin tonluk üretim sağlayacak.
Türkiye’nin başlıca oksitli çinko maden bölgelerinden birisi olan Hakkari bölgesi başta olmak üzere, Hakkari’den Malatya’ya kadar Güney Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesi maden ocaklarından sağlanan çinko minerali, zenginleştirme ve işleme amacıyla Siirt’e getirilerek entegre tesiste işlenip çinko külçeye dönüştürülüyor. Buna ilaveten Siirt OSB’de kurulan bu tesisin kapasite artışı ile birlikte Çinko Sülfat, Çinko Oksit başta olmak üzere yeni nihai ürünler üretmek için entegre tesisler yapılması planlanmaktadır.

Toplam yatırım büyüklüğü 102 milyon USD tutarında olan tesisler sayesinde Hakkâri ve Siirt’te 1900 kişi direkt, 1100 kişi dolaylı olmak üzere toplamda 3000 kişilik istihdam sağlanmaktadır.

ÜÇÜNCÜSÜ ELAZIĞ’DA KURULACAK

İleri bir tarihe ertelenen İhale ile ilgili Şartnameye “izabe tesisinin ihale konusu sahanın bulunduğu bölgede yapılması”maddesi eklendiği takdirde toplamda 3-4 bin kişinin istihdam edileceği Türkiye’nin üçüncü maden izabe tesisi Elazığ’a kurulmuş olacak.

Şehrimizi madencilik merkezi haline getirecek tesislerde son kullanıcılara hitap edecek ürünlerin üretilip, geliştirilmesi,pazarlanması ve lojistik hizmetleri ile de özelde Elazığ ekonomisine,genelde ülkemiz ekonomisine çok büyük katkı sağlanacak.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin