YEREL
Giriş Tarihi : 13-09-2021 17:08   Güncelleme : 13-09-2021 17:08

UYARIYA RAĞMEN ÖNLEM ALINMAMIŞ

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Cezmi Orkun partisinin kongreleri için geldiği İlimizde çarpıcı açıklamalarda bulundu. Orkun, Elazığ’da devlet olmadığını, Yetkililerin Maden ilçesindeki heyelanının önlenmesi için tedbir almadığını ve İlçede çıkacak rezervlerin beşli çeteye mahkum edilmemesini söyledi

UYARIYA RAĞMEN ÖNLEM ALINMAMIŞ

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Cezmi Orkun, Maden ilçesinde partisinin kongresinde dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Valiliğe günler öncesinden Maden ilçesi hakkında görüşmek için randevu talep etmesine rağmen Vali il dışında olması nedeniyle olumlu bir cevap verilmediğini, Vali yardımcısının yerinde olmaması, atanan iki tane Vali yardımcısının da yerinde olmadığını ifade ederek Elazığ’da devlet olmadığını söyledi.

Görüşmenin gerçekleşmemesi nedeniyle yazılı olarak ilçe ile ilgili hususları dilekçe yolu ile Valiliğe bildirdiğini ifade eden Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Orkun dilekçedeki içeriği Maden halkı ve kamuoyu ile paylaştı.
Maden ilçesinin sakinlerinin iki raporla karşı karşıya bırakıldığını bunlardan bir tanesi birinci AFAD raporu dediğimiz 22 eylül 2017 tarihinde hazırlandığı, diğerini ise yine AFAD tarafından 13 mayıs 2019 tarihinde hazırlandığını, akabinde 18 haziran 2019 tarih 1150 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile madenin tamamen heyelan bölgesi olarak ilan edilmesi nedeniyle vatandaşlar ciddi bir sorunla karşı karşıya bırakıldığını ifade eden Doğru Parti Genel Başkanı Yardımcısı Orkun; “Ben on beş gün önce bu konuyu ayrıntıları ile değinmeme rağmen yanıt alamadığı için 19 Eylül 2021 tarih 32094 sayılı yazı ile valiliğe müracaat ettim. Nedir bu müracaatım içeriği….

Birincisi AFAD raporlarına göre dökülen pasanın yeri ile ilgili siz hangi otoriteden izin aldınız. Sahanın sahibi olabilirsin. Çalıştırabilirsin. Ama heyelana sebep olan raporlarda da aşikar olan o pasaları oraya hangi ilgili makamdan izin alarak döktünüz. Maden belediyesi mi izin verdi. Çeve şehircilik il müdürlüğümü izin verdi.

İkincisi hafriyata mağdur madenli vatandaşlarımız 26 nisan 2019 tarihinden itibaren bir tek konut yapılmamıştır. Sen burayı AFAD bölgesi ilan  ediyorsun. Vatandaşların mağduriyetlerini gidermek zorundasın. 150 konut yapılıyor. O konut afadzadeler için yapılan bir konut değil ki, çok daha önceden planlanmış devletin TOKİ tarafından planlaması yapılan 150 taneden madene düşen konut. Bu afet bölgesi ile ilgili alınması gereken yapılması gereken konutlardan değil. Kaldı ki o da yok.   

Harfiyat mağduru vatandaşlarımızın bu nedenle aşağı yukarı %8 lik bir bölümünü kapsıyor. En son AFAD raporlarından edindiğim bilgilere göre 232 konut 278 iş yeri yeri olmak üzere toplam 510 mağduriyet var.
Hafriyattan kaynaklı doğa olmayan heyelandan etkilenen alanın yeniden yaşama kazandırılması için 22 eylül 2017 tarihli birinci AFAD raporuna göre bu güne kadar neden bir çalışma yapılmamıştır.
Çünkü hafriyattan kaynaklı doğal olmayan heyelan sonucu tarihi maden köprüsü 30 ekim 2019 tarihinde yıkıldı. Tarihi cami kebir ise 2014 yılında hazırlanan restorasyon uygulamasını bekliyor.  
Bu konuda 2863 sayılı yasa korumasında birinci grup korunması gereken kültür varlıkları olarak tescillenmiş olan yerler bunlar. Bu amaçla bu hizmeti yerine getirmeyenler sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma açtınız mı? Eğer açılmamışsa yasal işlemler yapılacak mıdır? Diye soruyoruz.
Yine 2863 sayılı yasa kapsamında tescillenmiş olan bu iki güzide tarihi eserlerimizin restorasyonuna ne zaman başlayacaksınız.

Bakanlık önlem alın demesine rağmen alınmamış

Enerji Kaynaklar Bakanı Fatih dönmez 23 temmuz 2019 tarihli TBMM kaynaklı MHP milletvekili Arzu Erdem’in sorularına cevaben bir yanıt veriyor. Elazığ ili maden ilçesinde eti gümüş Aş  firması uhdesinde bulunan krom bakır işletme ruhsat sahasının mapek yani Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEK) tarafından denetlenmesi sonucunda ruhsat sahasında üretime yönelik faaliyetlerin derhal durdurulmasına, maden sevkiyatının yapılmamasına, projeye aykırı bir durum varsa ki var. Bunun giderilmesi ve ilaveten yine MAPEK bildiriyor.
Buraya bölgede heyelan oluşumunu engellemeye yönelik önlemlerin alınması diyor. Bunlara ilişkin bilgiler MAPEK tarafından ruhsat sahibi firmaya da bildiriliyor. Bu ifadeler yer almasına rağmen hafriyattan kaynaklı doğal olmayan bu heyelan oluşumunu engellemeye yönelik önlemler alınmadığı gibi firma çalışmasına da devam ediyor.

Beşli çeteye Maden teslim edilemez

Bu arada maden de bir takım duyumlar aldıklarını belirten Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Orkun; “Şu bulundu, bu bulundu duyumları alıyoruz. Tabii kaynağından doğrulamak lazım. Maden Teknik Arama Enstitüsünün şu anda Kısabekir bölgesinde yine Sağrılı bölgesinde yapmış oldukları sondaj çalışmalarında ciddi bakır ve de altın kaynaklarının bulduklarını biliyoruz. Bunların da yine Cengiz Holdinge aktarılacağını biliyoruz. Sakın böyle bir şey yapmayın. Milletin malını beşli çeteye yedirmeyin. Bunu da şimdiden kayıtlara geçsin diye tüm hemşerilerime deklare etmek istiyorum. Bakır madenlilerinindir. Orada bir bakır bulunduysa buraya bakır fabrikasını kuracaksınız. Burada bu madenliye hizmet edecek. İstihdamı sağlayacak. Burayı yeniden canlandıracağız”dedi. 

KAYNAK:ELAZIĞINSESİ.COM