GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-02-2022 13:38   Güncelleme : 11-02-2022 13:38

YENİ BİR FERROKROM OLMASINI İSTEMİYORUZ

HAZARSAM Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, ilimizin gündeminde yer alan ve karşılık bulan Maden Sahasını işletmenin bu şehrin hakkı olduğunu açıladı.

YENİ BİR FERROKROM OLMASINI İSTEMİYORUZ

HAZARSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları söyledi.

“ Bir süre önce sizlerin hassasiyetiniz ile gündeme taşınan Maden İlçemizin sınırları içerisinde yer alan maden yataklarının Elazığ iş dünyası tarafından işletilerek hem Maden İlçemizin hem de genel anlamda Elazığ’ın sosyo-kültürel ve ekonomik yapısına yüksek oranda değer katmasıyla ilgili çağrınız yerinde olmuş ve karşılık görmüştür.

Sizlerin çağrısına duyarsız kalmayan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamız gerekli girişimleri yapmış ve ekonomiyle ilgili STK’larımızın da katılımı ile düzenlediği basın toplantısında Elazığ iş dünyasının bu sahayı işletmeye talip olduğu ve gerekli tüm hazırlıkların yapıldığı açıklanmıştır. ETSO Başkanı Sn. Asilhan Arslan tarafından yapılan açıklamada, bazı endişelerin olduğu görülmüş ve bu hususlarda çok ivedi olarak hem kamuoyu hem de siyasi desteğe ihtiyaç duyulduğu kanaati oluşmuştur.

Sayın Başkanın ifadesinde, ihale bedelinin teminatı ile ihale açılış bedelinin çok yüksek tutulduğu, sondaj çalışmalarının devam ettiği ve halen sonuçlarının dahi yayınlanmadığı sahanın ihale sürecinin aceleye getirildiği, şu an sahada iki metre kar olması vesilesiyle isteklilerin sahayı görme şansının bile bulunmadığı tüm bunlardan çok daha önemlisi ise madenin zenginleştirilmesiyle ilgili kurulması gereken zenginleştirme tesislerinin madeninin bulunduğu il veya başka bir ilde kurulması şartının bulunduğu ifade edilmiştir.

İlimizdeki iki dönem Belediye Başkan adaylığımız sürecindeki en belirleyici ve bizleri diğer adaylardan farklı kılan yanımız üretim, istihdam ve ekonomi odaklı projelerimizdi. Bu projelerde ilimizin her bir kaynağının en verimli şekilde kullanılması ve kendi insanımızın yaşam standartlını yükseltmeyi, işsizliği azaltmayı ve iç ticareti canlandırmayı hedeflemekteydi. Bu anlamda, ilimiz sınırları içerisinde yer alan ve çok değerli olduğu konunun uzmanı arkadaşlarımız tarafından ifade edilen Maden sahasının işletilmesi öncelikli olarak bu şehrin hakkıdır. 24 Ocak 2020 yılındaki deprem felaketi sonrası zaten büyük ölçüde ekonomisi bozulan ilimiz için Yüce Allah yine sonsuz nimetlerini bizlere şükürler olsun ki sunmaktadır.Bu alanın yeni bir ferrokrom olmasını istemiyoruz. Hem binlerce vatandaşımızın istihdam olduğu sanayi tesislerinin kendi ilimizde konuşlanması hem de bu sahadan elde edilecek yüksek katma değerin de yine kendi şehrimize farklı yatırımlarla geri dönmesi önceliğimizdir.

Bu sebeple, HAZARSAM olarak bu konuyla ilgili olarak Ankara nezdinde yapılacak her türlü çalışmaya katkı sağlamaya hazırız. İlimizin tüm siyasi kadrolarının da Elazığ iş dünyasının yanında yer almasını beklemekteyiz.”

AdminAdmin