YEREL
Giriş Tarihi : 24-01-2022 16:04   Güncelleme : 24-01-2022 16:04

YERLİ SERMAYE SAHİP ÇIKSIN

Elazığ'ın Maden ilçesi yakınlarında bulunan bir bölgede son derece verimli ve geniş maden sahasının bulunması Türkiye'de bulunan bazı yerli ve yabancı sermayeli firmaların iştahını kabarttı.

YERLİ SERMAYE SAHİP ÇIKSIN

Elazığ'ın Maden ilçesine yakın bir alanda son derece verimli ve geniş maden sahasının bulunduğu  iddiaları  Türkiye'de bulunan yerli ve yabancı sermayenin ilgisini bu alana çevirmiş durumda. 

BÖLGEDE ARAŞTIRMA YAPTIKLARI İDDİASI VAR
Söz konusu bölgedeki verimli maden varlığından haberdar olan yabancı sermaye ve Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin iştahlarını kabartarak, Elazığ’ın Maden ilçesindeki, büyük verimliliğe sahip maden sahası ile ilgilenmeye başladıkları, demir, bakır maden sahalarına bir çok defa mühendis gruplarını gönderdikleri, bölgede araştırma yaptıkları kamuoyunda konuşulan bilgiler arasında. 

KAMUOYU İLGİLİLERİ UYARIYOR

Türkiye Maden varlığının önemli bir merkezi olan Elazığ’da Madencilik alanında ihracat yapan ve dünya pazarında söz sahibi olan bir çok yerli firma varken, gerek yurt dışından ve gerekse yurt içerisinden Elazığlı olmayan firmaların, şehrimizdeki son derece verimli demir ve bakır maden yatakları ile ilgilenmeleri karşısında yerel firmalarımızın suskun kalmalarına anlam veremediklerini bildiren uzmanlar "yerli firmalarımız bir an önce harekete geçmeli ve bu sahalar Elazığ'lı firmalar tarafından işletilmelidr"dediler.

İKİNCİ BİR FERROKROM OLMASIN

Bildiğiniz gibi Ferrokrom tesisleri de uzun süren tartışmalardan sonra Elazığlı olmayan bir firma tarafından alınmış ve bugüne kadar faaliyetlerini, şehrimize kısıtlı bir istihdam katkısı olarak sürdürmektedir. Şehrimizde çıkarılan krom madeni ile bir paslanmaz çelik fabrikası kurulup ilimize katkı sağlamak yerine, ilgili firma yatırımlarını yurt dışına yapmakta olup bir geri döngü sağlamamaktadır. Bu şekliyle örnek gösterebileceğimiz şehrimize bir katkı sağlamadan faaliyetlerini Elazığ’da sürdürmeyi düşünen  şirketlerin bu konu ile ilgilenmeleri manidardır.

BURADAN SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ!

Şehrimizin yöneticilerini,siyasilerini  özellikle de, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Asilhan Arslan’ı, yabancı sermayenin iştah kabarttığı bu değerli maden yataklarına sahip çıkmaya davet ediyoruz. ELERJİ A.Ş. ve ELAGRO A.Ş. yi kurarak İlimizde çok ortaklı yapılara öncülük eden ve kısa sürede iki şirket kurarak faaliyetlerine başlama başarısı gösteren Elazığ TSO Başkanı Asilhan ARSLAN’ın da yine çok ortaklı bir modelle bu işe öncülük etmesi Elazığ ekonomisi açısından tarihi bir öneme sahip olacaktır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AdminAdmin