GÜNCEL

YETKİYİ NE ZAMAN VERDİNİZ?

Gazetemiz tarafından gündeme getirilen Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın belediye meclisinden yetki almadan protokoller imzaladığı haberi dünkü belediye meclisi toplantısında gündeme geldi.

YETKİYİ NE ZAMAN VERDİNİZ?

İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Gültekin Koç tarafından oturumu yöneten başkan Sami Güzel’e sorulan “Belediye Başkanımız önce protokolü imzalayıp yetkiyi meclisden sonradan mı alıyor?” sorusuna Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Veysi Toptaş “Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nin yeri ile ilgili daha önce yetki vermişiz.İstenilen yetki Öğretmenevinin belediyeye devrine karşılık yapılacak ikinci okul için”cevabını verdi.


O PROTOKOLDE YETKİ ALINMADAN İMZALANMIŞTI
Veysi Toptaş’ın” Öğretmenevinin belediyeye devrine karşılık yapılacak ikinci okul için yetki istiyoruz” dediği Öğretmenevinin Elazığ Belediyesine devrine karşılık yapılacak olan okul ile ilgili protokol 23 Şubat 2021 tarihinde Elazığ Valisi Erkaya YIRIK,Elazığ Belediye Başkanı Şahin ŞERİFOĞULLARI ve Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK'ün katıldığı programda imzalanmıştı.
“Yapılan protokol çerçevesinde; Elazığ-Merkez Kültür Mahallesi 43 ada 9 parselde bulunan ve yıkımı gerçekleştirilen Mehmet Akif Ersoy Lisesi ve Fırat Anaokulu’nun içinde bulunan alanın meydan ve yer altı otoparkına dönüştürülmesi için aynı zamanda Elazığ Öğretmenevi binasının Elazığ Belediyesi’ne tahsis edilmesine karşılık olarak 16 derslikli okul binası inşa edilecek. Söz konusu yapım işinin yüzde 25’lik kısmı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, yüzde 75’lik kısmı ise Elazığ Belediyesi tarafından yapılacak.”haberide hem Elazığ Valiliği hem de Elazığ Belediyesi kurumsal internet sitelerinde paylaşılmıştı.

https://www.elazig.bel.tr/elazig-belediyesi-ve-milli-egitim-mudurlugu-arasinda-protokol/4631/

https://elazig.meb.gov.tr/www/elazig-belediyesi-tarafindan-yaptirilacak-okulun-protokolu-imzalandi/icerik/2033
YAPILACAK OKULUN YERİ BİLE BELLİYDİ!
Mehmet Akif Ersoy Lisesi ve Fırat Anaokulu’nun içinde bulunan alanın meydan ve yer altı otoparkına dönüştürülmesi için aynı zamanda Elazığ Öğretmenevi binasının Elazığ Belediyesi’ne tahsis edilmesine karşılık olarak Elazığ-Merkez Kültür Mahallesi 44 ada 122 parsel üzerinde 16 derslikli okul binası inşa edilecekti.
MECLİS YANILTILDI
"BELEDİYE MECLİSİ ÖNEMSENMİYOR MU? "başlıklı  haberimizde de iddia ettiğimiz gibi Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan iki protokol içinde Elazığ Belediye Meclisi tarafından Başkan Şerifoğulları’na verilmiş herhangi bir yetki kararı yok.Böyle bir karar olmamasına rağmen Ak Partili belediye meclis üyesi Veysi Toptaş’ın “daha önce vermişiz” diyerek meclis üyelerine yanlış bilgi vermesinin sebebi ise merak uyandırdı.
NEREYE YAPILACAK, KAÇ DERSLİKLİ OLACAK BELLİ DEĞİL
Elazığ Belediye meclisi dün protokol taslağı sunulmadan nereye yapılacağı, kaç derslikli olacağı belli olmayan okul için Belediye başkanına protokol yapma yetkisini oy birliği ile verdi.
BELEDİYE BÖYLE YÖNETİLİYOR
Yetkisi olmadan Protokoller imzalayan Belediye Başkanı Şerifoğulları’nın yaptığı hataları kabul etmek yerine yanlış,üstüne yanlış yapması ve bazı meclis üyelerinin olayların üzerini örtme girişimleri diğer belediye meclis üyelerinin ise bu yanlışlıklara sessiz kalması kamuoyu tarafından tepkiyle karşılanıyor. Kamuoyunda bu tür yanlışlar ile belediyenin kanunlara,kurallara göre değil yöneticilerin kafasına göre yönetildiği bir daha açığa çıkıyor yorumları yapılıyor.
YA İSPAT YA ÖZÜR BEKLİYORUZ
"BELEDİYE MECLİSİ ÖNEMSENMİYOR MU?" haberimizle alakalı İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Gültekin Koç tarafından sorulan soruya cevap veren Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Veysi Toptaş’tan Mehmet Akif Ersoy Lisesine karşılık yapılacak okul için belediye başkanına “önceden vermişiz”dediği yetkinin hangi tarihli Belediye Meclisi toplantısında hangi karar numarası verildiğini açıklamasını eğer böyle bir karar yoksa ve böyle bir yetki verilmemişse belediye meclis üyelerine yanlış bilgi verdiği için kamuoyundan ve meclis üyelerinden özür dilemesini bekliyoruz.

HABER:MEHMET ŞAĞBANŞUA

AdminAdmin