DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Emrah Gökçe
Emrah Gökçe
Giriş Tarihi : 09-04-2021 13:45

Ağaç Yaş İken Eğilir

Sevgili SONSÖZ Okurları Merhaba,

Bu haftadaki yazımın, güzel yarınlara ışık tutan fikirlerden olabilmesi dileğiyle…

Daha önce yayımlanmış bir yazımda, empati konusunun önemine değinmiştim. Bir çocuğun, kendisi gibi olmayan ya da engelli bir bireyi gördüğünde, anne - babasına “buna ne olmuş” diye sorması, korkup çekingen davranması önlenebilir bir durumdur. Bunun için kapsamlı ve temel bir eğitim verilmesi gerekmektedir.

Okul öncesi, ilk ve orta öğretimde, bu bilgilerin verildiği “engelsiz düşünce - empati” dersinin programlarda yer alması çok doğru olacaktır.

Çocukken farklılıklara saygı duyma, ayrımcılık yapmama bilinci oluşturulursa, bu tarz sorunlar yaşamak zorunda kalmayız.

“Sana ne oldu, neden böyle oldun?” sorularını sormanın, meraklı ve çekingen bakışla durumu algılamaya çalışmanın kimseye bir faydası olmuyor. Doğru bir eğitimle, herkesin eşit haklara sahip olduğu; okulda, sokakta, sosyal yaşamda eşit ve birlikte olunabileceği, kavratılabilir. Engel olmak yerine nasıl destek olunacağı; sorunlarla dolu olan hayatımızın, insanlarca yaratılan engellemelerle daha da zorlaştırılmaması gerektiği öğretilebilir.

Önyargıları parçalayıp ayrımcılığı zihinlerden kazımak, yıllardır alışkanlık haline gelmiş kalıp tutumlardan kurtulmak, ince düşünceyi gönüllere ulaştırabilmek mümkündür, öğrenilebilir.

Burada amaç, eğitime çocuklardan başlayarak bilinçli bir toplum yaratmak; anlayışsız, önyargılı yetişkinlik dönemine son vermektir. Aklı eğitirsek, farklılıklara saygı duyulmasını sağlayabiliriz. “Gönül, kendine benzeyen gönüle akar.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 35.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YÜREK SIZIM ANADOLU
YÜREK SIZIM ANADOLU
ARŞİV ARAMA
ifşa kayseri escord kayseri esc ataşehir bayan partner escobar ifşa kayseri esc bayan http://kayseri.otelincele.net