DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Giriş Tarihi : 11-05-2022 17:20

Avrupa Sporda İnovasyon Platformu

Spor hem sağlık hem de sosyal ilişkiler için faydalıdır, ancak ekonomik önemi artmaktadır. 2012'de yapılan bir araştırma, sporun çarpan etkileriyle birlikte doğrudan etkilerinin AB'de toplam brüt katma değerin %3'üne (294,36 milyar avro) kadar eklendiğini hesaplamıştır.

Spor, farklı biçimleriyle ekonomik büyümenin itici gücü olarak tanımlanır ve turizm, sağlık ve ulaşım gibi sektörlerle iç içedir. Bir bütün olarak AB için, spor etkinliklerinin yarattığı toplam istihdam 7,3 milyondur ve toplam AB istihdamının %3,5'ine eşittir.

Nispeten yeni bir sektör olarak spor, genellikle yeni fikirlerin ve yeniliklerin erken benimseyen biri olarak kabul edilir. Spor, belirli bir ülkedeki spor arz ve talebinin özelliklerine bağlı olarak belirli iş sektörlerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Bu hedefler amaçlar doğrultusunda kurulan; Avrupa Spor İnovasyonu Platformu (EPSI- European Platform for Sport Innovation ) Brüksel, Belçika merkezli Kar Amacı Gütmeyen Avrupa Birliği (ASBL)’ ne bağlı bir kuruluştur. EPSI, spor, eğlence, sağlık, turizm ve daha pek çok alanda inovasyona odaklanan üyeliğe dayalı ağ oluşturma organizasyonu olarak, işletmelerin gelişimini teşvik etmek için daha yenilikçi bir ortam için çabalamaktadır. EPSI, bir başkan, genel kurul ve yönetim kurulundan oluşan bir üyelik kuruluşudur.

EPSI’ nin iş modeli, dört boyutu bulunmaktadır. Bunlar: iş dünyası, akademi, kamu yetkilileri ve son tüketiciler şeklindedir.

Avrupa Spor İnovasyonu Platformu, Avrupa'da boş zaman, ulaşım, eğitim, turizm ortamı, inşaat ve sağlık ile ilgili fiziksel aktivite/spor alanında inovasyonun Hızlandırıcısıdır. EPSI, işletmelerin gelişimini teşvik etmek için daha yenilikçi bir ortam için çaba göstermekte ve politika yapıcıları siyasi ilgiyi ve spora ve fiziksel aktiviteye yönelik yatırımları artırmaları için etkilemektedir.

Özellikle; Avrupa, Ulusal, Bölgesel ve Belediye düzeyinde politika yapıcıları spora ve fiziksel aktiviteye yönelik politik ilgiyi artırmak için etkilemek ve spora yapılan kamu yatırımlarını artırmaya odaklanmaktadır.

Faaliyetleri, özel finansal yatırımlarla Avrupa, Ulusal veya bölgesel projeler oluşturmayı, mühendisliğini, koordine etmeyi veya yönetmeyi amaçlar: Spor sektörü için tüm ilgili Teklif Çağrılarının bir listesini dağıtır ve üyelerden; Dağıtılmış listeden teklif çağrısını seçmeleri Yatırım/inovasyon projesi fikirlerini detaylandırmalarını, Birlikte çalışmak istedikleri ortakları belirlemelerini talep etmektedir. Ayrıca üyelerden yatırım/ inovasyon proje fikirlerini bir konsept not formatı aracılığıyla göndermelerini isteyerek; eşleşmeyi bulmak ve inovasyon fikrini finanse etmek için mevcut çağrıları tarar ve inceler.

EPSI, stratejik kalkınma gündemlerine dayalı olarak üyeleri arasında iş yaratmayı destekler, eşleştirmeyi çeşitli şekillerde kolaylaştırmak için, elektronik ortamlarda ve yüz yüze toplantılar yoluyla Enterprise Europe Network ile işbirliği içinde düzenler ve üyeleri arasında yeni iş fırsatları ve büyüme fırsatları yaratır.

Bir ağ organizasyonu olan EPSI’nin Özü, AB genelinde ekosistem-spor-inovasyon ortaklarını temsil eden ulusal spor ve inovasyon ağlarından oluşmaktadır. Aynı zamanda endüstriyel ihtiyaçlar ve gündem ile doğrudan bağlantılıdır. Birkaç ulusal spor ve yenilik ağı tarafından desteklenmektedir. Bu ağların her biri spor sektörüyle doğrudan ilişkilere sahiptir. Üyeleri tipik olarak spor eko-sistemi, üniversiteler ve akademi, Spor araştırma enstitüleri, tüketici sağlığı ve güvenliği kuruluşları, tıp ve eğitim hastaneleri, eğitim enstitüleri, kamu otoriteleri, ulusal spor inovasyon temas noktaları ve diğer ilgili paydaşlardan oluşmaktadır.

EPSI kuruluşundan bu güne altı ana değerle karakterize edilmiştir. Bunlar; Ağ oluşturma ve karşılıklı destek, Çeşitlilik, Profesyonellik, Kaynak verimliliği, Bütünlük, ve Yeniliklere açık olmaktadır.

EPSI'nin özelliği olan spor ve inovasyon yaklaşımını en iyi şekilde uygulamak için ulusal ve uluslararası düzeyde önemli paydaşlarla işbirliği ve ortaklıklar kurmaktır. Özellikle, Genel Stratejik ortaklıkların yanı sıra üç tür stratejik ortaklığı ve yeni bir yerleşik figürü güçlendirmektedir. Bunlar; Proje Ortaklıkları; Spor Projelerine uygulanabilecek çeşitli konularda uzmanlığa sahiptirler. Onların desteği, EPSI'nin Avrupa Projelerini üst düzeyde tasarlamasına ve tanıtmasına yardımcı olur. İş Ortaklıkları; Platform iş geliştirme ve ağı genişletme ve spor hareketine uygulanabilir yenilik ve teknolojileri teşvik etmek. EPSI Elçileri; Sporda İnovasyon mesajını farklı ülkelerde tanıtmak ve iletmektir.

Bütün bu organizasyon bünyesinde EPSI; Avrupa'nın sporda inovasyonu hızlandırmasını hedeflemektedir. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için; trend ayarları, yenilik atölyeleri ve yarışmaları, stratejik duyurular, önemli gerçekler ve rakamlar, stratejik ortaklıklar, Avrupa Ağlarının ön saflarında yer almaktadır.

EPSI, her yıl spor dünyasına uygulanabilir teknolojiler ve yeniliklerle ilgili en önemli konuları ele almayı amaçlayan bir konferans düzenlemektedir. Konferans genel olarak, her yıl gerçekleşir ve her EPSI üyesi ona ev sahipliği yapmayı teklif edebilir. Bu yılki Konferans, Ekim 2022'de, İtalya Bergamo'da gerçekleşecektir.

Kaynak : https://epsi.eu/

NELER SÖYLENDİ?
@
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

DİĞER YAZILARI Futbolun Finansman Riskleri Ümidimiz Elazığspor Spor Şehri Elazığ Futbolun Yeni Medyası FIFA + Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Yeni Spor Yasası Teklifi Futbolun Gazı Kesildi Çevre Dostu Stadyumlar Mazini Yaşat Elazığ Satılık Kulüp Chelsea Futbolun Savaş Diplomasisi Futbolda Yayın Hakları Stratejisi Sporda Yasadışı Bahis Futbolda Korsan Yayıncılık Hazarbabadan Pekin Kış Oyunlarına Bakmak Elazığspor Zümrüdüanka Kuşudur Futbolun Metalaşması Yeni Spor Yasası Futbol Kulübü Sahipliği Pandoranın Kutusunda Futbol Spor Sektöründe Siberay Projesi Sporda Küresel Yolsuzluk Raporu Elazığ’da Atletizm Pisti Yok Spor Endüstrisinde Metaverse Futbolda Sıfır Karbon Emisyonu Elazığ’da Futbola Dönüş Avrupa Futbolunun Elitleri 2021 Türk Spor Sektöründe Sendikalaşma Avrupa Futbolunun Marka Değeri Ampute Futbolun Anlamlı Başarısı Avrupa Futbolunun Geleceği Dünyanın Transferi Muş Futbol Çalıştayı Futbolda Taraftar Yönetimi Modeli Tokyo 2020 Panoraması Türk Futboluna Premier Lig Modeli Pandeminin Gölgesinde Tokyo 2020 Futbolun Paydaş Vizyonu Türk Futbolunun Umudu Süper Lig A.Ş Elazığspor’a Holding Modeli Önerisi Bir Futbol Klasiği Kupa Amerika Kolasına Futbol EURO 2020 Ekonomisi Fırat Üniversitesi Bal Liginde UEFA Avrupa Konferans Ligi UEFA’nın Pandemi Raporu Kartal Pastayı Kaptı Postmodern Futbol “FİFA’nın Futbolda İnovasyon Programı” Futbolda Kripto Koleksiyonculuğu ( NFT) Avrupa Süper Lig Ekonomisi Stadyumda İftar Vakti 6 Nisan Uluslararası Kalkınma ve Barış için Spor Günü Futbolda Geleceğimizi Şekillendirmek Futbolda Rekabetçi Denge Futbolda Şike Takip Sistemi Güneş Enerjili Stadyumlar BAL Ligine Finansal Destek Modeli Futbol Sektöründe Yatırımcılık Taraftar Kontrollü Futbol Ligi Büyük Kulüp Küçük Kulübü Yutar Futbolda Değişim Dönüşüm Zamanı Futbolda Taraftar Etkileşimi İnovatif Futbol Kulüpleri Futbolun Oligarkları Anadolu Kulüplerinin Mikro Ekonomisi Spor Endüstrisinin Dijital İkizleri Yapay Zekâlı Futbolcular Spor Endüstrisinde Nesnelerin İnterneti (IoT) Futbolda Siber Güvenlik Futbolda Token Piyasası Spor Endüstrisinde Kriptopara Piyasası Futbolda Büyük Veri (Big Data) Giyilebilir Spor Teknolojileri Pazarı Yeni Spor Medyası (OTT) Spor Endüstrisinde Dijital Dönüşüm Spor Endüstrisinde Dijital Dönüşüm Elazığspor’un Puanları Değerlidir TURAN KUPASI PROJESİ (II) Turan Kupası Projesi(1) Yeni Nesil Ağlar ve Spor (II) Yeni Nesil Ağlar ve Spor (I) Pandemi Ligi Başlarken SPORDA 5G TEKNOLOJİLERİ SPOR SEKTÖRÜNDE YENİ UFUKLAR (II) SPOR SEKTÖRÜNDE YENİ UFUKLAR (I) SPOR SEKTÖRÜNDE HİBRİT UYGULAMALAR OLSADA HARCASAK LİMİTİ ENTÜBE FUTBOL ELAZIĞLI PERİLER AVRUPA’DA FUTBOL ŞEHRİ ELAZIĞ
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3781
 • 2Fenerbahçe3770
 • 3Konyaspor3767
 • 4Başakşehir FK3762
 • 5Alanyaspor3761
 • 6Beşiktaş3758
 • 7Antalyaspor3758
 • 8Fatih Karagümrük3757
 • 9Adana Demirspor3752
 • 10Sivasspor3751
 • 11Galatasaray3751
 • 12Kasımpaşa3750
 • 13Hatayspor3750
 • 14Kayserispor3747
 • 15Giresunspor3745
 • 16Gaziantep FK3743
 • 17Çaykur Rizespor3736
 • 18Altay3734
 • 19Göztepe3728
 • 20Yeni Malatyaspor3720
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 61.SAYI
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç
Advert