DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Betül Sertkaya
Betül Sertkaya
Giriş Tarihi : 09-06-2021 16:03

Çatışma Çözme

Çatışma, bir ya da birden çok sayıda kişinin bir konu üzerinde yaşadığı anlaşmazlık ya da gerginlik durumu olup insan yaşamının kaçınılmaz, doğal bir parçasıdır. En genel anlamda çatışma, iki veya daha fazla kişi ya da grup arasındaki anlaşmazlık ya da uyuşmazlık durumudur. Çatışma öncelikle kişilerin iç dünyalarında yaşanan ve tarafların birbirlerinin iletişim biçimi, tavır, tutum ve davranışlarından huzursuz olması ile başlayan bir süreçtir.

Alanyazında çatışmanın doğasının yapıcı veya yıkıcı olmadığı, sadece seçilen çatışma çözme yolunun yapıcı ya da yıkıcı sonuçlar doğurabileceği belirtilmektedir. Çatışmalara yaklaşım stilinin yıkıcı olması öfke, kızgınlık ve düşmanlık gibi duygular ile şiddete yol açarken, yapıcı yaklaşımlar ise sorunun çözülmesini ve kişisel gelişimi sağlamaktadır. Çatışmalar yıkıcı olarak çözüldüğünde kızgınlık, öfke, düşmanlık ve şiddet duyguları yaratmaktadır. Yapıcı olarak çözüldüğünde ise, sorun çözme, eleştirel düşünme ve iletişim becerilerini geliştirerek psikososyal gelişimi sağlamaktadır.

Evde, okulda, iş yerinde yani sorumluluklarımızın olduğu her ortamda kişilerle iletişim halinde bulunmamız gerekebiliyor. Bazen bu iletişim sürecinde aksaklıklar veya olumsuzluklar yaşanabiliyor. Peki yaşadığımız bu çatışma durumunu nasıl ele almalıyız? Bu durum ile nasıl başa çıkmalıyız? Birlikte inceleyelim..

Çatışma çözme süreci sekiz adımdan oluşmaktadır. Bunlar;

 1. Etkili ve olumlu ortamın oluşturulması: Çatışma çözme sürecine başlarken olumlu bir tutum içerisinde olmak, sürecin etkili bir şekilde sürdürülmesini ve anlaşmaya kolay ulaşmayı sağlar.
 2. Algıların netleştirilmesi: Bu adımda tarafların sorunu kendi algıladıkları biçimde ifade etmeleri sağlanır. Sorunun tam olarak bilinmemesi, çoğu zaman tarafların farklı sorunlar üzerinden tartışmakta oldukları görülmektedir. Bu yüzden sonuca ulaşılmak isteniyorsa sorunun tam olarak ne olduğunun netleştirilmesi gerekir.
 3. Kişisel ve paylaşılan gereksinimlere odaklaşma: Kişiler hem kendi hem de karşı tarafın korku, istekleri, düşünceleri, amaçları ve gereksinimlerine karşı duyarlı olmalıdır. Karşılıklı olarak gereksinimler paylaşıldığı zaman ortak gereksinimlerin ortaya çıkması sağlanır.
 4. Olumlu enerjinin paylaşılması: Kişilerim genel görünüşleri, konuşma tarzları, davranış biçimleri çevreleri için enerji kaynağıdır. Olumlu enerjinin verilmesi ilişkiyi olumlu bir biçimde kuvvetlendirir. Çatışma çözme durumunda her iki tarafında olumlu enerjilerini harekete geçirir ve birbirlerini destekler.
 5. Önce geleceğe yönelik çalışma, sonra geçmişte neler olduğunun anlaşılması: Geçmişteki olumsuz yaşantılar ve olumsuz çözüm yollarını sürdürmenin çatışma çözümüne hiçbir faydası yoktur. Şu an yaşananlar üzerine odalaşarak gelecekle ilgili çözümler üzerinde çalışırken geçmişte neler olduğunu farkına varılmalı ve olumsuz çözümler tekrarlanmamalıdır. Esnek ve hoşgörülü bir şekilde yaklaşarak, kişiliğe değil davranışa yönelik mesajlar karşı tarafa iletilmelidir.
 6. Seçeneklerin geliştirilmesi: Çatışma çözme sürecinde her iki tarafın da çıkarlarını gözeten çözümler bulunmalı, uygulanabilir seçenekler üzerinde yoğunlaşmalı, iki tarafında gereksinimlerini karşılamayan seçenekler üzerinde ısrarcı olunmamalıdır. Seçenekler üretirken özgürce ve olabildiğince çok seçenek üretilmeye çalışılmalıdır. Anahtar olan seçenekler belirlenerek tanımlanmalıdır.
 7. Uygulanabilir olan seçenekler belirlenmesi: Çatışma çözme sürecinde her iki tarafın da uygulayabileceği, başarı şansı en yüksek olan görüşler belirlenmelidir. Bu seçenekler gereksinimleri karşılayabilecek, adil ve güven sağlayıcı özelliklere sahip olmalıdır.
 8. Her iki tarafa da doyum sağlayacak adil anlaşmaların yapılması: Çatışma çözme sürecinde taraflar kendi isteklerinde ısrarcı olmak yerine anlaşma yolları geliştirmeye, paylaşabilecekleri amaç ve gereksinimleri bulmaya yoğunlaşmalıdır. Bunun içinde tarafların sorumluluk alması ve çatışma çözme sürecinde kazanılan becerileri kullanmaları gerekir.

Çocuklarıyla sürekli olarak çatışma durumuyla karşı karşıya kalan ebeveyn ve öğretmenlere bazı önerilerde bulunmak gerekirse eğer:

Ailelere Öneriler

 1. Çatışma durumları hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
 2. Çocuğa, onu dinlediğini ve anladığını hissettirmelidir.
 3. Yaşanılan çatışma durumunun nedenlerini öğrenmelidir. Nedenler öğrenildikten sonra çözüm yolları listelenmelidir.
 4. Karara varılan çözüm yolu ayrıntılarıyla konuşulmalıdır.
 5. Çocuğu disipline eğitmek için ceza yöntemini kullanmamalıdır.
 6. Çocuğun “ait olabileceği”, ve “kendini gerçekleştirebileceği” destekleyici bir aile çevresi sağlanmalıdır.
 7. Etkin dinleme becerisine sahip olmalıdır.

Öğretmenlere Öneriler

 1. Çatışmaya ilişkin bilgi sahibi olmalıdır.
 2. Çatışmaya gösterilecek tepkileri fark etmelidir.
 3. Çatışma çözüm stratejilerini kazanmalıdır.
 4. Etkin dinleme becerileri kazanmalıdır.
 5. Duyguları anlamak için dinleme becerisi kazanmalıdır.
 6. ‘Ben’ dili kullanma becerisi kazanmalıdır.
 7. Çatışma durumunda çatışma çözme sürecinin 8 adımını kullanabilmelidir.
 8. Problem çözme becerisi kazandırmalıdır.
 9. Öğrenci çatışma çözme becerileri üzerine psikoeğitim programına yönlendirilmelidir.
 10. Akran arabulucuğu eğitimi verilmelidir.

Psikolojik Danışman Betül Sertkaya

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Aytemiz Alanyaspor00
 • 3Altay00
 • 4Fraport-TAV Antalyaspor00
 • 5Medipol Başakşehir00
 • 6Beşiktaş00
 • 7Çaykur Rizespor00
 • 8Fatih Karagümrük00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Galatasaray00
 • 11Gaziantep Futbol Kulübü00
 • 12Giresunspor00
 • 13Göztepe00
 • 14Atakaş Hatayspor00
 • 15Kasımpaşa00
 • 16Yukatel Kayserispor00
 • 17İttifak Holding Konyaspor00
 • 18Demir Grup Sivasspor00
 • 19Trabzonspor00
 • 20Helenex Yeni Malatyaspor00
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 46.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
ifşa kayseri escord kayseri esc ataşehir bayan partner escobar ifşa kayseri esc bayan http://kayseri.otelincele.net