DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Giriş Tarihi : 22-03-2023 09:12

Dünya Futbolunda Seçim

Ruanda'nın Kigali kentinde düzenlenen 73. FIFA Kongresi'nde rakipsiz bir şekilde küresel futbolun yönetim organına dört yıl daha liderlik etmek üzere yeniden seçildikten sonra ikinci kez FIFA Başkanı olarak görev yapacak. 2023'ten 2027'ye kadar görev yapmak üzere yeniden seçilmenin hemen ardından konuşan Başkan Infantino, “FIFA Başkanı olmak inanılmaz bir onur, inanılmaz bir ayrıcalık ve aynı zamanda büyük bir sorumluluk. Desteğiniz beni gerçekten küçük düşürdü ve duygulandırdı ve size söz veriyorum FIFA'ya, dünyanın her yerindeki futbola ve 211 FIFA üye federasyonuna hizmet etmeye devam edeceğim." dedi.

Afrika'da tarihinde ilk kez seçimlik bir FIFA Kongresi düzenlendi. Kongre, Ruanda Cumhurbaşkanı Ekselansları Paul Kagame tarafından açıldı . Başkan Kagame yaptığı konuşmada, bir araya gelen 208 üye dernekten delegeleri ülkesine kabul etti ve yeniden seçilmesinden dolayı Başkan Infantino'yu tebrik etti. FIFA Başkanı, FIFA'nın müsabakalar düzenleme ve futbolu geliştirme rolünü vurguladı. Başkan, bu yılın sonlarında Avustralya ve Yeni Zelanda'da düzenlenecek 32 takımlı FIFA Kadınlar Dünya Kupas 'nın para ödülünde 150 milyon doları aşan kapsamlı bir artış alacağını açıkladı. Bu rakam, 2019'daki son turnuvanın değerinin üç katından fazla ve on 2015'e göre kat kat fazla.

FIFA Başkanı, FIFA World Series ve gözden geçirilmiş 32 takımlı FIFA'nın lansmanının yanı sıra, bu turnuvaların yıllık olarak oynandığını görecek olan erkekler ve kızlar düzeyinde 17 Yaş Altı Dünya Kupalarında yapılacak değişikliklere de değinerek, Kulüpler Dünya Kupası, her konfederasyondan takımlara küresel sahnede rekabet etmeleri için daha fazla fırsat verme niyetiyle; Devam eden iyi yönetişim, transfer sistemindeki ek değişiklikler de dahil olmak üzere önemli bir taahhüttü ve futbol piramidinde finansal sürdürülebilirliğe yönelik devam eden taahhütlerde bulundu.

FIFA tarafından bir sonraki mali döngü için, önümüzdeki dört yıl için 11 milyar doları tutarında gelir taahhüdü belirtildi; bu rakam, önceki döneme göre 6,4 milyar doları olan ilk hedefte önemli bir artışı ve 7,5 milyar doları gelirde önemli bir artışı temsil ediyor.

FIFA'nın gelecek nesillere olan taahhüdünden de ise; FIFA Yetenek Geliştirme Programı aracılığıyla sahada veya saha dışında futbolla ilgili oyunlar aracılığıyla, futbolun gücünün sağlanmasında lider bir küresel güç olarak konumunu koruyacağına dair güvence verildi. Bu durum futbolun pozitif sosyal değişimini etkilemek için kullanılacağı anlamına gelmektedir.

Kongrede Cebelitarık Futbol Federasyonu Başkanı Michael Llamas'ın video konuşmasına da yer verildi. FIFA İnsan Hakları ve Sosyal Sorumluluk Alt Komitesi başkanı olarak görev yapan Bay Llamas, gelecekteki FIFA turnuvalarının planlanmasını da destekleyecek olan Katar 2022 FIFA Dünya Kupası'nın insan hakları mirasını değerlendirmeye kararlı olduklarını açıkladı. 2022 yılı konsolide mali tabloları, 2022 yılı FIFA yasal mali tabloları, 2023-2026 bütçesi, 2024 ayrıntılı bütçesi ve 2023-2025 denetçilerinin atanması da onaylandı. Bir sonraki kongrenin tarihi 17 Mayıs 2024 de yapılmasına karar verildi.

FIFA, Arap dünyasında düzenlenen ilk FIFA Dünya Kupası çığır açıcı olduğu kadar rekorlar da kırdı. Dünya çapında tahminen 5 milyar kişi çeşitli platformlarda eylemi takip ederken, bir milyondan fazla ziyaretçi dostluk ve beraberlik ruhuyla maçları bizzat izlemek için Katar'a gitti.

2019'da Fransa'da düzenlenen FIFA Kadınlar Dünya Kupası, stadyumlarda 1,1 milyondan fazla seyirci ve dünya çapında 1 milyardan fazla TV izleyicisiyle gerçek bir dönüm noktasıydı.

FIFA, Temmuz 2020'de, COVID-19 salgını nedeniyle kapsamlı kesintilerle karşı karşıya kalan 211 FIFA üyesi derneğin tamamına güvenlik ve destek sağlamak için benzeri görülmemiş bir FIFA COVID-19 Yardım Planı başlattı. FIFA, ülkelerindeki futbolu ve futbolcuları korumak ve sporun güvenli bir geleceğini güvence altına almak için toplamda 1,5 milyar dolar ayırdı.

FIFA, futbol geliştirme yatırımında yedi kat artış elde etti ve her üye federasyon 2023-2026 döneminde yaklaşık 8 milyon ABD doları almaya hak kazandı.

FIFA'nın temel değişikliği, FIFA, Concacaf ve CONMEBOL'un maruz kaldığı kayıpların tazminatı olarak FIFA Vakfı'na 201 milyon ABD doları tutarında tazminat ödeyen Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı da dahil olmak üzere birçok dış kuruluş tarafından kabul edildi.

FIFA, transfer sistemini daha iyi düzenlemek ve çok ihtiyaç duyulan finansal şeffaflığı sağlamak için FIFA Takas Odası'nın oluşturulması, Futbol Menajeri Düzenlemelerinin onaylanması, ödünç verme sayısı sınırlaması ve diğer önemli önlemlerin yanı sıra kadın oyuncuları korumaya yönelik özel girişimler gerçekleştirdi. Yeni Uluslararası Maç Takvimlerinin (IMC'ler) Mart 2023'te FIFA Konseyi tarafından onaylanması, kilit paydaşlarla yapılan kapsamlı istişarelerin sonucuydu ve FIFA'nın küresel futbolun nasıl yapılandırıldığını yeniden düşünmeye açık olduğunu doğruladı.

Video Yardımcı Hakem (VAR) Kliplerinin Kullanımı: FIFA, Mart 2023'te Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun (IFAB) yayın deneme kararını onaylamasıyla teknoloji kullanımında büyük adımlar attı. FIFA, futbolun dünya çapında yaşamları iyileştirme gücünü sergileyen çeşitli girişimler başlattı. Buna, milyonlarca çocuğun eğitimine, gelişimine ve güçlendirilmesine katkıda bulunmayı amaçlayan iddialı bir program olan Okullar için Futbol da dahil edildi.

FIFA 2022 Dünya Kupası öncesinde FIFA, futbol yoluyla ilham vermek, birleştirmek ve geliştirmek için küresel bir hareket olan "Football Unites the World"ü başlattı.

Kongrede; 2019-2022 döneminde FIFA daha da dönüşerek dünya çapında futbolu geliştiren sağlam ve saygın bir kuruluş haline geldiği, her şeyden önce, dünya futbolunun yönetim organı yönetişimi, şeffaflığı, özellikle finansal şeffaflığı ve iş performansını iyileştirmek için büyük adımlar attığı, böylece yasal hedeflerini yerine getirdi ve spor endüstrisinde yeni standartlar belirlediği ifade edildi.

Kaynak : https://www.fifa.com/about-fifa/president/media-releases/fifa-president-gianni-infantino-re-elected-by-acclamation-at-historic-fifa

NELER SÖYLENDİ?
@
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

DİĞER YAZILARI TÜRK FUTBOLUNDA “DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM” PROJESİ Yabancı Oyuncu Statüsü Spor Yatırımları 2023 ÜÇ NESİL ÜÇ STADYUM TFF’DE YÖNETİŞİM PROBLEMİ Kadın Futbolu Raporları ChatGPT ve Spor TFF’den Çift Pas Avrupa Şampiyonlar Raporu ELAZIĞ ATATÜRK STADYUMU Futbolda Rezerv Ligi Elazığ’da Futbol Oynansın da Omuz Omuza Türkiye Spor Dünyası Tek Yürek Gönüllülük Esastır Spor Ekonomisi Endeksi Davos’ta Futbol The Game Over Antalya’da Futbol Turizmi Pele Felsefesi Messi Ekonomisi Şampiyon Arjantin Dünya Kupasında İnovasyon Yapay Zekanın Şampiyonu Brezilya Yumuşak Güç Olarak Futbol Katar 2022 Ekonomisi Çoklu Kulüp Sahiplik Modeli Sporda Macolin Sözleşmesi Türkiye’nin Spor Diplomasisi Yapay Zekânın Spor Ekonomisi Futbolda Finansal Destekler Engelsiz Kahramanlar Futbolda Algoritma Uygulaması Dünya Göçebe Oyunları Avrupa Futbolunda Yeni Normal UEFA’nın Finansal Görünümü Futbolun Finansmanı 2022 Futbol Para Ligi Futbolun Küresel Hedefleri Dünya Gençlik Raporu Küresel Transfer Raporu Spor Endüstrisinde E-Ticaret Hacmi Sporda Metaverse Ekonomisi Dünya Futbolunun Finansal Döngüsü Spor Endüstrisinde Web 3.0 Futbolun Finansman Riskleri Avrupa Sporda İnovasyon Platformu Ümidimiz Elazığspor Spor Şehri Elazığ Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Yeni Spor Yasası Teklifi Çevre Dostu Stadyumlar Satılık Kulüp Chelsea Futbolun Savaş Diplomasisi Futbolda Yayın Hakları Stratejisi Sporda Yasadışı Bahis Futbolda Korsan Yayıncılık Elazığspor Zümrüdüanka Kuşudur Avrupa Futbolunun Elitleri 2021 Avrupa Futbolunun Marka Değeri Muş Futbol Çalıştayı Tokyo 2020 Panoraması Türk Futboluna Premier Lig Modeli Pandeminin Gölgesinde Tokyo 2020 Türk Futbolunun Umudu Süper Lig A.Ş Kolasına Futbol EURO 2020 Ekonomisi UEFA Avrupa Konferans Ligi Kartal Pastayı Kaptı Postmodern Futbol Futbolda Kripto Koleksiyonculuğu ( NFT) Avrupa Süper Lig Ekonomisi Stadyumda İftar Vakti Güneş Enerjili Stadyumlar Futbolda Değişim Dönüşüm Zamanı İnovatif Futbol Kulüpleri Futbolun Oligarkları Futbolda Token Piyasası Yeni Spor Medyası (OTT) Spor Endüstrisinde Dijital Dönüşüm Elazığspor’un Puanları Değerlidir Turan Kupası Projesi(1) Türk Kurultayı Oyunları Sporcuların Ekonomik Hakları
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray3379
 • 2Fenerbahçe3374
 • 3Beşiktaş3474
 • 4Adana Demirspor3363
 • 5Başakşehir FK3353
 • 6Trabzonspor3351
 • 7Konyaspor3349
 • 8Kayserispor3349
 • 9Fatih Karagümrük3344
 • 10Alanyaspor3441
 • 11Kasımpaşa3340
 • 12MKE Ankaragücü3339
 • 13Antalyaspor3338
 • 14Sivasspor3437
 • 15İstanbulspor3335
 • 16Giresunspor3334
 • 17Ümraniyespor3327
 • 18Gaziantep FK3325
 • 19Hatayspor3323
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 96.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA