DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Giriş Tarihi : 18-08-2022 12:00

Dünya Gençlik Raporu

Gençlik yaş grubunun evrensel olarak kabul edilmiş uluslararası bir tanımı yoktur. Bununla birlikte, istatistiksel amaçlarla, Birleşmiş Milletler ve Üye Devletler tarafından yapılan diğer tanımlara halel getirmeksizin 'gençliği' 15 ila 24 yaş arasındaki kişiler olarak tanımlar. Uluslararası Gençlik Yılı (1985) hazırlıkları bağlamında ortaya çıkan bu tanım (bkz. A/36/215 ), Genel Kurul tarafından 1981 tarihli 36/28 sayılı kararında onaylanmıştır. bu tanım, BM sistemi tarafından demografi, eğitim, istihdam ve sağlık üzerine yayınlanan yıllık istatistik yıllıklarında yansıtıldığı gibi kabul görmektedir.

Bugün, dünya nüfusunun yüzde 16'sını oluşturan 15 ila 24 yaş arası 1,2 milyar genç var. 2030 Gündemini oluşturan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin (SKH'ler) hedeflenen tarihi olan 2030'a kadar, genç sayısının yüzde 7 artarak yaklaşık 1,3 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Gençler toplumlarında giderek daha adil, hakkaniyetli ve ilerici fırsatlar ve çözümler talep ederken, gençlerin karşılaştığı çok yönlü zorlukların (eğitim, sağlık, istihdam ve cinsiyet eşitliği gibi) ele alınması ihtiyacı her zamankinden daha acil hale geldi. Gençler, gelişmek için ihtiyaç duydukları bilgi ve fırsatlar sağlandığında gelişme için olumlu bir güç olabilir. Özellikle gençler, üretken bir ekonomiye katkıda bulunmak için gereken eğitim ve becerileri kazanmalı; ve onları işgücüne çekebilecek bir iş piyasasına erişmeleri gerekiyor.

Her yıl 12 Ağustos Uluslararası Gençlik Günü olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletlerin bu yılki teması “Kuşaklararası Dayanışma: Her Yaş İçin Bir Dünya Yaratmak” olarak belirlendi. Uluslararası Gençlik Günü 2022'nin amacı, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDG'ler) ulaşmak ve kimseyi geride bırakmamak için tüm nesiller arasında eyleme ihtiyaç olduğu mesajını güçlendirmektir. Aynı zamanda, gençleri ve yaşlıları etkileyen ve bir bütün olarak toplum üzerinde zararlı etkileri olan yaş ayrımcılığı başta olmak üzere, nesiller arası dayanışmanın önündeki belirli engeller konusunda farkındalık yaratmaktır.

2030 Gündeminin temel ilkelerinden biri “kimsenin geride bırakılmayacağı” güvencesidir. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, tüm uluslar, her yaştan tüm insanlar ve tüm toplumlar içindir. 2030 Gündeminin evrensel doğası, gençliğin tüm Hedefler ve hedefler arasında dikkate alınmasını gerektirir. Gençlikten özellikle dört alanda bahsedilmektedir: genç istihdamı, ergen kızlar, barış için eğitim ve spor. Ayrıca, gençler, kendi potansiyellerini gerçekleştirmek ve gelecek nesillere uygun bir dünya sağlamakla görevlendirilen değişimin öncüleri olarak kabul edilmektedir.

Tüm Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri gençlerin gelişimi için kritik öneme sahip olsa da, eğitim ve istihdam alanlarındaki hedeflerin gerçekleştirilmesi, Dünya Gençlik Raporu'nun son baskısında genel gençlik gelişimi için temel olarak vurgulanmaktadır.

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı (UN DESA) tarafından hazırlanan “Gençlik ve Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi” konulu Dünya Gençlik Raporu, yeni gündemin ve mevcut gençlik geliştirme çabalarının karşılıklı destekleyici rollerini incelemektedir. Rapor, Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi ve ilgili çerçeveler, özellikle Üçüncü Uluslararası Kalkınma ve Dünya Finansmanı Konferansı'nın Addis Ababa Eylem Gündemi bağlamında sürdürülebilir kalkınmada gençlerin rolüne ilişkin fikir vermektedir.

Rapor, 2030 Gündeminin gençlik geliştirme çabalarını artırmada oynayabileceği rolü ele alıyor ve kanıta dayalı gençlik politikalarının gençlikle ilgili hedefleri hızlandırmaya nasıl yardımcı olabileceğini inceliyor. Her düzeyde sürdürülebilir kalkınma çabalarının uygulanmasında gençlerin sahip olduğu kritik rolü araştırıyor.

Gençler, 2030 Gündeminin yalnızca yararlanıcıları olmaktan çok, kalkınmasında aktif mimarlar oldular ve uygulanmasını, takibini ve gözden geçirilmesini destekleyen çerçeveler ve süreçlerle ilgilenmeye devam ediyorlar. 2030 Gündeminin kabul edilmesi, Üye Devletlerin ve gençlik örgütleri de dahil olmak üzere sivil toplumun belirli amaç ve hedeflerin geliştirilmesinde dahil olduğu üç yıllık kapsamlı bir sürecin doruk noktasını temsil etti ve sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmak için 15 yıllık bir yolculuğun başlangıcı oldu.

Bugün, dünya nüfusunun yüzde 16'sını oluşturan 15 ila 24 yaş arası 1,2 milyar genç var. Gençlerin sürdürülebilir kalkınma çabalarına aktif katılımı, hedeflenen tarihe kadar sürdürülebilir, kapsayıcı ve istikrarlı toplumlar elde etmenin merkezinde yer alıyor. Amaçları, iklim değişikliği, işsizlik, yoksulluk, cinsiyet eşitsizliği, çatışma ve göçün etkileri de dahil olmak üzere sürdürülebilir kalkınmaya yönelik en kötü tehditleri ve zorlukları önlemek. Tüm Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri gençlerin gelişimi için kritik öneme sahip olmakla birlikte, bu Rapor, öncelikle eğitim ve istihdam alanlarında, bu Hedefler altındaki hedeflerin gerçekleştirilmesinin genel genç gelişimi için temel olduğunun altını çizerek. Toplumsal cinsiyet eşitliği, sağlık, eşitsizliğin azaltılması, yoksulluk ve açlıkla mücadele, çevre sorunları ve iklim değişikliği konusunda eylem gibi diğer Hedeflerle ilgili konulara da yer verilmektedir.

Kaynaklar

1-https://www.un.org/en/observances/youth-day

2- https://www.un.org/development/desa/youth/world-youth-report/wyr2018.html

NELER SÖYLENDİ?
@
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

DİĞER YAZILARI Kadın Futbolunda İş Modeli TÜRK FUTBOLUNDA “DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM” PROJESİ Yabancı Oyuncu Statüsü Spor Yatırımları 2023 ÜÇ NESİL ÜÇ STADYUM TFF’DE YÖNETİŞİM PROBLEMİ Kadın Futbolu Raporları ChatGPT ve Spor TFF’den Çift Pas Avrupa Şampiyonlar Raporu Dünya Futbolunda Seçim ELAZIĞ ATATÜRK STADYUMU Futbolda Rezerv Ligi Elazığ’da Futbol Oynansın da Omuz Omuza Türkiye Spor Dünyası Tek Yürek Gönüllülük Esastır Spor Ekonomisi Endeksi Davos’ta Futbol The Game Over Antalya’da Futbol Turizmi Pele Felsefesi Messi Ekonomisi Şampiyon Arjantin Dünya Kupasında İnovasyon Yapay Zekanın Şampiyonu Brezilya Yumuşak Güç Olarak Futbol Katar 2022 Ekonomisi Çoklu Kulüp Sahiplik Modeli Sporda Macolin Sözleşmesi Türkiye’nin Spor Diplomasisi Yapay Zekânın Spor Ekonomisi Futbolda Finansal Destekler Engelsiz Kahramanlar Futbolda Algoritma Uygulaması Dünya Göçebe Oyunları Avrupa Futbolunda Yeni Normal UEFA’nın Finansal Görünümü Futbolun Finansmanı 2022 Futbol Para Ligi Futbolun Küresel Hedefleri Küresel Transfer Raporu Spor Endüstrisinde E-Ticaret Hacmi Sporda Metaverse Ekonomisi Dünya Futbolunun Finansal Döngüsü Spor Endüstrisinde Web 3.0 Futbolun Finansman Riskleri Avrupa Sporda İnovasyon Platformu Ümidimiz Elazığspor Spor Şehri Elazığ Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Yeni Spor Yasası Teklifi Çevre Dostu Stadyumlar Satılık Kulüp Chelsea Futbolun Savaş Diplomasisi Futbolda Yayın Hakları Stratejisi Sporda Yasadışı Bahis Futbolda Korsan Yayıncılık Elazığspor Zümrüdüanka Kuşudur Avrupa Futbolunun Elitleri 2021 Avrupa Futbolunun Marka Değeri Muş Futbol Çalıştayı Tokyo 2020 Panoraması Türk Futboluna Premier Lig Modeli Pandeminin Gölgesinde Tokyo 2020 Türk Futbolunun Umudu Süper Lig A.Ş Kolasına Futbol EURO 2020 Ekonomisi UEFA Avrupa Konferans Ligi Kartal Pastayı Kaptı Postmodern Futbol Futbolda Kripto Koleksiyonculuğu ( NFT) Avrupa Süper Lig Ekonomisi Stadyumda İftar Vakti Güneş Enerjili Stadyumlar Futbolda Değişim Dönüşüm Zamanı İnovatif Futbol Kulüpleri Futbolun Oligarkları Futbolda Token Piyasası Yeni Spor Medyası (OTT) Spor Endüstrisinde Dijital Dönüşüm Elazığspor’un Puanları Değerlidir Turan Kupası Projesi(1) Türk Kurultayı Oyunları Sporcuların Ekonomik Hakları
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray3482
 • 2Fenerbahçe3477
 • 3Beşiktaş3577
 • 4Adana Demirspor3566
 • 5Başakşehir FK3559
 • 6Trabzonspor3557
 • 7Konyaspor3550
 • 8Fatih Karagümrük3548
 • 9Kayserispor3546
 • 10Kasımpaşa3543
 • 11MKE Ankaragücü3542
 • 12Antalyaspor3541
 • 13Alanyaspor3641
 • 14Sivasspor3540
 • 15İstanbulspor3538
 • 16Giresunspor3537
 • 17Ümraniyespor3530
 • 18Gaziantep FK3525
 • 19Hatayspor3523
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 96.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA