DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Etem Yalın
Etem Yalın
Giriş Tarihi : 15-03-2023 10:24

Elazığ Bilal Çoban’la Kazanır!

Değerli Okurlarım;

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekili Genel Seçiminde Elazığ’dan kimlerin vekil seçileceği hususu an itibarı ile her meclisin öncelikli tartışma konusu.

Herkesin bir fikri var doğal olarak. Herkesin gönlünde yatan bir isim var. Herkesin kendi siyasi görüşüne göre elbette bi siyasi parti var. Ancak soruyu kendimize bir de tersten sorsak…

Soru şu: Kim seçilirse Elazığ kazanır?

Anketlerde, kulislerde, medyada, billboard görsellerinde, sosyal medya mecralarında, kahvelerde, işyerlerinde, sokakta, pazarda, sohbetlerde çok isimi görüyoruz. İşte bu isimlerin karşısına Elazığ bununla ne kazanır? diye hem meclise hem kendimize soralım. Zira, ‘Sahipsiz Elazığ’ söyleminin muhatabı biziz. Çünkü seçen biziz. 14 Mayıs’ta seçip 14 Haziran’da ağlamanın manası yok.

Vekillik seçimi ‘hele bi bakalım zahar eyi olur’ deyip körü körüne takım tutar gibi siyasi parti ambleminin altına mührün basılacağı kadar basit bir tercih değildir. Demokrasilerde yurttaş bilincine sahip olduğu düşünülen ve 18 yaşını geçmiş her bir bireye 5 yılda 1 soru sorulur. Nasıl bir yönetim ve nasıl bir vekil istiyorsun. İşte mühür işte zarf git 1 dakikada kararını ver… Yüce Allah insanoğluna diğer canlılardan farklı olarak bir de beyin bahşetmiş ve onu kullananlar, öğretilmiş alışkanlıklar dışında tercih ve seçimlerini akıl süzgecinden geçirerek bu süreçleri yönetir.

Netice itibarı ile;

İlimiz siyasi arenasında son 15 yıl içerisinde yerel Devlet Planlama Teşkilatı gibi çalışan Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban bu anlamda en hazır siyasetçi profilidir. Şehrin çok geniş anlamı ile sosyo-kültürel ve ekonomik kalkınma ve gelişmesi hususunda Belediye Başkan adaylığı dönemindeki 400 projenin ne olduğunu hatırlamak için kafa yormaya gerek yok. Çünkü, 2022 yılında tüm ilçeler ve il merkezini kapsayacak şekilde “Elazığ’ın Kurtuluş Planı” diye her hafta bir projeyi medya huzurunda kamuoyu ile paylaşarak 4 bin sayfalık bir rapor elinde bulunuyor. İddia ediyorum bırakın siyasi parti il temsilciliklerini parti genel merkezlerinin bir şehir için 4 bin sayfalık kurtuluş planı yoktur. İşte bu nedenle Elazığ Bilal Çoban’la kazanır diyorum.

Son belediye başkanlığı seçiminin kaybedildiğinin sonraki günü heyecan ve iddiasından zerre taviz vermeden köy köy, sokak sokak, ilçe ilçe, ev ev kaldığı yerden çalışmasını devam ettiren Çoban bu seçimlerin Elazığ adına en hazır siyasi aday profilidir.

Şehrin gelecek 100 yılına etki edecek projeler ondadır. İşsizlikle mücadele reçetesini yazmıştır ve dar imkanlarına rağmen çözümün bir parçası olarak uygulamaya geçmiştir. Şehrin kısa, orta ve uzun vadede acil el atılması gereken alanlarını çok iyi bilmektedir.

Her iki tarafı memnun edecek siyasi biat kültüründen ziyade şehir ve insan odaklıdır.

Ve siyasi partilerin aklını başına alarak Bilal Çoban gerçeğini iyi analiz ederek Elazığ listesini yapması gerekmektedir.

Zira, 30 yılını aşkın bir süreden beri hem siyaset hem ekonomi anlamında şehrin tüm dinamiklerinde yer almış bir Gazeteci olarak bu seçimlerin aday profili özelinde şekilleneceğini görmekteyim.

Felaketler, ekonomik sıkıntılar, işsizlik, gelecek kaygıları artık yüksek sesle dillendirilmektedir. Beka, vatan, millet, Sakarya, başörtüsü, ideoloji vs. bugünün değil, belki taşların yerine oturması ile yarının konusudur. Yani bu alanları istismar ederek oy devşirme dönemi tarih olmuştur. Makarnanın oyla takas edildiği süreç ne yazık ki devam etmekte ama bu da 4 dörtlük bir sürece yetmeyecektir.

İşte Bilal Çoban Elazığ’da partilerin vekil sayısını belirleyecek pozisyondadır. 15 yıl hiç sahadan çekilmeden bir gün Cem evinde, bir gün Palu’da, bir gün sanayi sitesinde, akşamı Baskil’de, kahvaltıda Yıldızbağlarında bir evde, Öğle Harput’ta Bilal Hocayı sosyal medyada takip etmekten yorulursunuz. Onun “… bin selam olsun…” mesajlarını bu şehirde yaşamın devam ettiği her noktasından alırsınız.

İşte bu nedenle Bilal Çoban; Alevi’den, sunniden, sağcıdan, solcudan, milliyetçiden, sosyal demokrattan, muhafazakardan, gençten, yaşlıdan, kadından, akademisyenden, işçiden, memurdan, emekliden, çiftçiden, sanatkardan yani toplum denen tüm değerler topluluğundan oy alan tek kişidir.

Onun bulunduğu siyasi parti şehirde dengeleri değiştirecektir.

Yok sayanın da ne yazık ki dengesi değişecektir.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2560
 • 2Fenerbahçe2454
 • 3Beşiktaş2549
 • 4Adana Demirspor2545
 • 5Trabzonspor2544
 • 6Başakşehir FK2441
 • 7Kayserispor2538
 • 8Konyaspor2534
 • 9Fatih Karagümrük2431
 • 10Antalyaspor2528
 • 11Alanyaspor2528
 • 12Sivasspor2527
 • 13Kasımpaşa2526
 • 14Gaziantep FK2525
 • 15MKE Ankaragücü2425
 • 16İstanbulspor2424
 • 17Giresunspor2423
 • 18Hatayspor2423
 • 19Ümraniyespor2522
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 90.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA