DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Zakir Özbey
Zakir Özbey
Giriş Tarihi : 07-05-2021 21:12
Güncelleme : 10-05-2021 15:40

Elazığspor

Geçmiş Gelecek Değildir...

Bilimsel bir temele oturan, yeterince tesis ve imkânlara sahip ve bilimsel olarak yönetilen bir spor yapılanması kaçınılmaz zorunluluktur. Büyük bir memnuniyetle ve onurla formasını giydiğim, bölgede yılın sporcusu, uzun süre takım kaptanlığı vegol kralı olan üç kişiden biri olma onuru ile iş ve yaşam sürecimde her şeyin üzerinde değerlendirdiğim sosyal statüm için sana müteşekkirim Elazğspor’um.

Geçmiş gelecek değil, ancak hizmetleri, anıları ve tecrübeleri ışığında Elazığspor’umuza hizmet etmiş Başkan, Yönetici, Futbolcu, Teknik Adam, Medya ve Dördüncü kuvvet olan taraftarlarımızdan ebediyete intikal edenleri rahmet ve minnetle anıyorum, Yaşayanlara en kalbi duygularımla teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

Bazen yöneticiliğini, bazen gelecek ile vizyon belirlenmesi noktasında, özellikle 155 dönüm arazinin “Elazığspor Tesisleri “olarak stratejik planının fikri ve uygulama aşamasının lokomotifi olma gururu, rol modellerimiz olan eski Elazığspor futbolcusu büyüklerimizin ve arkadaşlarımızın kişiliği, var olan potansiyellerinin olumlu yansımaları sonucunda ekip olma kerameti ile dünden bugüne kalıcı en önemli iz ve eser bırakmanın haklı onurunu siz değerli okuyucularımızın takdirine sunuyorum.

Bir işi en iyi bilen o işi yapandır...

Kişi ve kişiliklerde bağımsız, modern iş ve işletmecilik anlayışı üzerine sistematik yapıların kurulması, kurulan sistematik yapıların hem Elazığspor kulübünün organizasyon yapısında hem de kültüründe işler hale getirilmesi ve tüm paydaşlarla işlevselliğin sağlanması ve en önemlisi sürdürülebilir kılınması yani “Kulübün Kurumsallaşması” hep içimizde uhde kaldı.

Denk bütçe, nakit akışının iyi yönetilmesi, sürekli gelir getirici kaynakların oluşması, özüne ve öz kaynağına dönen bir altyapı vbg. konularda özlemimiz hâlâ devam etmektedir.

Elazığspor her şey değildir, ama çok şeydir.

Sayın Yöneticiler,

Sistemsizliğin açığını insanla kapatamazsınız. Elazığspor’u her kesimle bütünleştiremediniz. Şeffaf ve hesap verilebilirlik ilkesi ile hareket edemediniz, günü kurtarmaya çalıştınız. İletişim, iş birliği ve güç birliğini tesisi konusunda başarılı olmadınız, yandaşlar buldunuz. Bazen imkânları gelişigüzel kulandınız. Sıradan insanları işin uzmanı diye profesyonel görevlere getirdiniz. Kişi ve kişiliklere bağlı kulübü yönetmeye çalıştınız.

Ekip olamadınız, görev tanım, yetki ve sorumluluklar, iş analizi ve süreçler gibi hiçbir derdiniz olmadı. Sportif başarı peşine koştunuz. İdari ve mali başarıyı başkasının desteğine bıraktınız. Takım oyunu, sistem kurgusu hatta oyuncu mevkisi, oyuncunun oynayıp oynamayacağına karar verir oldunuz. Üretmediniz, ürettirmediniz fark oluşturamadınız. Vali, Belediye Başkanı, İşadamları, yatırımları olan firmalardan destek talep ettiniz ve kendinizi bulunmaz bursa kumaşı zannettiniz. Üç kuruş verdiniz, on kuruş zarar verdiniz. Kulübü borç batağına soktunuz.

Arkanızda borçlu bir kulüp, icralık dosyalar ve futbolcu alacakları ile menajer ve avukatların inisiyatifine bıraktınız. Altyapı derdiniz hiç olmadı, mecbur oldunuz kendi gençlerimize şans verdiniz, sabır göstermediniz. Altyapı bütçelerinizi üst yapıya kullandınız. Bilimi yok saydınız. Üniversitemizin dünya çapında Spor Endüstrisi ve Ekonomisi denilince akla gelen akademisyenlerimizi değerlendirmediniz.

Elazığspor ile sosyal statü sahibi bir hayli kişiyi gündeme taşıdınız. Ben bu işi en iyi bilenim dediniz. Güven ve huzur ortamı yerine Elazığspor’un kurumsal itibarını yerle bir ettiniz.

Ünlü bir uzmanın dediği gibi, Ya bir yol bulun, ya bir yol açın, yâda yolu terkedin.

Zaman zaman günübirlik başarıların mali ve idari başarıların dışında, sportif başarılar tabii ki bizleri memnun etmiştir.

Başta ilin valileri, belediye başkanları, siyasiler, iş adamları yani işin yöneten ve ekonomik güç veren, destek olan katkı sunan canlı ve heyecanlı kişi, kuruluşlara teşekkür etmek gerekiyor. Elazığspor tarihi kronolojisi içerisinde başarılı olmuş, iz ve eser bırakmış, tüm aktör ve oyuncuları unutmamak, hayırla yad etmek, hakkını teslim etmek ve en önemlisi vefalı durmak tabiî ki Elazığ’lı ve Elazığspor sevdalısı olmanın şanındandır.

Ama gelinen noktada son yıllarda Elazığspor’un kurtuluşu için çözüm odaklı yaklaşımlar doğrultusunda önce geçici transfere engel hali kaldırma, ekonomik güç, sonrası kalıcı ve sürdürülebilir başarıların oluşması arzu edildi. Bir araya gelindi, ancak profesyonel bilirkişi, uzman, işin mutfağından gelmiş yani canlı ve heyecanlı kişiler olmadığı için ilin üst düzey yöneticileri ve siyasiler toplanmaktan öteye gidemediler.

Ha iyi niyet eyvallah, Elazığ spor sevgisi ona da eyvallah, politik yaklaşım veya mahalle baskısı ne olursa olsun ama sonuç nafile...

Peki ya biz... Sıra geldi bize bir parmağımız onu, şunu, bunu gösteriyor. Peki 3 veya 4 parmak kimi gösteriyor tabiki bizi, yani Elazığspor’un eski futbolcuları, spor taban birlikleri, medya, esnafı, özel sektör, kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar ve şehrin diğer iç dinamikleri, küstük, kızdık, yani Elazığspor’umuzu yalnız bıraktık. Meydanı boş bıraktık. Gelen gideni arattı, biz de sessiz ve ilgisiz olan biteni seyrettik.

Belki de; Dünyanın en zor işi biri işin nasıl yapıldığını bilip, nasıl yapılamadığını ses çıkarmadan seyretmektir. Hz.Mevlana.

Peki Çözüm? Çözüm Biziz... Biz bize yeteriz. Yeter ki birlikte hareket edelim. Haydi Elazığspor’un yarınını inşa etmeye.

Nasıl?

Günümüzde, toplumların spora yaklaşımları toplumların genel yapısını yansıtır. Spor aslında gelişmişliğin bir ölçütü olarak kabul edilmektedir.

Spor alanındaki aktörler, yapı ve yapılanmalar, endüstriyel ve toplumsal sektörlerden oluşan dinamik bir demet olmasında ötürü spor endüstrisinin anlayış ve işleyişindeki karmaşıklıkların giderilmesi ve işlevsel hale getirilmesi süreçlerinin ortaya konulması kaçınılmaz zorunluluk olarak ele alınmaktadır.

Yeni spor ekosistemini kısacası fikirlerin üretildiği, inovatif bir fikrin servet yaratabildiği, bilginin paraya dönüştüğü, yeninin eskiyi yok edebildiği, sermayesiz ya da çok az sermaye ile milyon dolarlık şirketlerin kurulabildiği bir dönem olarak tanımlanıyor.

Özellikle Spor Endüstrisinin de içinde bulunduğu tüm alanlar birbirini tetikliyor, etkiliyor, birleştiriyor ve büyütüyor. Her alanda yeni iş modelleri ve yeni uygulamaların oluşmasına neden oluyor. Bu noktada eskide kalmakta diretmek, yok olmakla eş değer.

Yeni bir yapılanma ve teknoloji gündeme geldiğinde çok yenilikçi girişimler yıkıcı iş modelleriyle ciddi bir koordinasyonla başta İlin Üst düzey yöneticileri, siyasileri, Üniversite, Uzmanlar, STK’ları, Spor taban birlikleri, İş İnsanları, taraftar ve medya ile birlikte yeni bir ELAZIĞSPOR yapılandırması ile birbirini anlayan, algılayan ve tamamlayan yapıya uygun sistematik yapılar tesis etmek zorunludur.

Sürdürülebilir Kurumsal ElazığSpor Yapılanması ve geleceğimizin teminatı olan ilimiz ve ülkemiz gençliği için;Ekonomik problemleri, alternatifleri, maliyetleri ve faydaları tanımlayan, spor ekonomisinde teşvikleri analiz edebilen ve kendi ayakları üzerinde durabilmek önem arz etmektedir.

Ekonomik durum ve kamu politikalarındaki değişimleri irdeleyen, ekonomik bulguları organize edebilme ve maliyet faydaları karşılaştırıp, makro ve mikro spor ekonomisinin interdisipliner temellerine dayandıracak yapılar oluşturulmalıdır.

Saha, tesis ve altyapı (Altyapının Altyapısı öncelikle) denk bütçe ve nakit akışını çok iyi yöneten projeler ile atanmış ve seçilmişlerimizin himaye ve destekleri ile biz de komşu iller gibi biz de kısa, orta ve uzun vadeli proje ve hedeflerimiz ve önceliklerimiz ile Sn. Cumhurbaşkanımızın karşısına çıkalım.

Eser ve iz bırakacak düzeyde girişimciliğimiz ve kolektifliğimiz ülkeye örnek olsun. Şehrin iç ve dış dinamikleri harekete geçirecek, güvenilir, şeffaf, hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda bir olmanın Elazığspor için tam zamanı diyelim. Elazığspor’u kendi haline, beceriksiz, basiretsiz, plansız, sistemsiz kişi ve kişiliklere bırakmayalım. Kendi özü, öz kaynağı, değerleri ile değişen, gelişen ve dönüşen bir Elazığspor hayalimizi gerçekleştirmek hepimizi ortak akılda buluşmasına sağlayalım.

Biz bize yeteriz.

O zaman; Elazığ’da yatırım, iş, rekabet, üretim, istihdam, tüketim, hizmet, iletişim, pazarlama, satış, ticaret, ekonomi, turizm, finans, insan kaynakları, eğitim, savunma, ulaştırma ve sayamayacağımız pek çok konu ve alan hatta devletler ve ülkeler doğru spor yapılanmaları sonucunda daha kısa sürede ve sürdürülebilir şekilde amacına ulaşmış olacaktır. İşler kötüye giderken herkes değişmek ve değiştirmek ister.

Sıra bizde Elazığ...

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1024
 • 2Hatayspor1020
 • 3Beşiktaş1020
 • 4Alanyaspor1020
 • 5Fenerbahçe1019
 • 6Fatih Karagümrük1018
 • 7Konyaspor1017
 • 8Galatasaray1017
 • 9Altay1015
 • 10Adana Demirspor1013
 • 11Başakşehir FK1012
 • 12Gaziantep FK1012
 • 13Yeni Malatyaspor1012
 • 14Sivasspor1011
 • 15Kayserispor1011
 • 16Giresunspor109
 • 17Antalyaspor109
 • 18Göztepe108
 • 19Kasımpaşa106
 • 20Çaykur Rizespor104
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 56.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
ifşa kayseri escord kayseri esc ataşehir bayan partner escobar ifşa kayseri esc bayan http://kayseri.otelincele.net