DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Serhat Emir
Serhat Emir
Giriş Tarihi : 23-04-2021 17:59

Finansal ürünleri doğru kullanmak

Gerek bireysel gerekse ticari bankacılık ürünlerini kullanırken yapılan hatalara dikkat çekmek istiyorum. Önce bireysel ürünlerden başlayalım.

-Kredi kartlarının asgari ödenmesini alışkanlık haline getirmek yanlıştır. Asgari ödenen tutardan geriye kalan bakiyeye yüksek faiz işler ve ayrıca bu bakiye sürekli asgari ödeme ile donuklaşır, kronik bir borç stoğu ile karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle mantıklı olan bir tüketici kredisi ile şişmiş kredi kartı bakiyesini kapatmaktır.

-Kmh denilen kredili mevduat hesapları da istenilen zamanda para çekilebilen konforu yüksek ama maliyeti ve riski de yüksek olan bir kredi türüdür. Avans hesap olarak bilinen bu krediyi uzun süreli kullanmak borcu kronikleştirir. Kronikleşen borcun yine bir tüketici kredisi ile kapatılması doğru olur.

Ticari bankacılık ürünleri için ise ticari kredi kartı ve ticari kmh ürünleri için durum bireysel ürünler gibidir.

-Bch (Borçlu Cari Hesap) olarak bilinen rotatif krediler ticari firmalara verilen kısa vadeli bir kredi finansman türüdür. Üçer aylık dönemlerde faiz tahsilatı yapılmaktadır. Kredinin faiz oranı değişkendir. Ülkemize sık sık faiz oranları değiştiği için bch faizleri de bankalar tarafından sık sık değiştirilmektedir. Bu tür krediler kısa vadeli ihtiyaçların finansmanı için kullanılıp kısa vadede kapatılması öngörülen kredilerdir. Fakat ülkemizde bir çok firma bu kredileri zamanında kapatmamış ya da kapatamamış olduğu için krediler donuklaşmış durumdadır. Firmalara tavsiyem, kısa vadeli kredi kullanacaklarsa vadesi ve faizi değişmeyen bir kredi türü olan spot kredi kullanmalarıdır.Orta ve uzun vadeli finansman ihtiyacı için taksitli kredi kullanılmalıdır.

-Tesis yatırımı, arsa alımı, makine ve teçhizat alımı gibi yatırımlarda kesinlikle kısa vadeli kredi kullanılmaz. Uzun vadeli taksitli ticari kredi, leasing , yatırım kredisi gibi ürünlerden faydalanmak gerekir.

-Tüm kredilerde faiz ya da kar payına ilave olarak alınan her türlü komisyon masraf ve sigorta kesintileri maliyete ilave edilerek hesaplanmalı ve gerçek maliyet bulunmalıdır.

Yanlış borçlanmak insanları ve firmaları batağa sürüklemektedir. Finansal bilinç ile hareket etmek gereklidir. Kredi kullanarak borsada hisse senedi, döviz, altın ve bitcoin alanlar da çok dikkat etsinler. Çok riskli bir iştir. Sizi üzmeyecek rakamlarla yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapılmaz.

NELER SÖYLENDİ?
@
HACI GÜL 1 hafta önce
Çok faydalı bilgiler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 35.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YÜREK SIZIM ANADOLU
YÜREK SIZIM ANADOLU
ARŞİV ARAMA
ifşa kayseri escord kayseri esc ataşehir bayan partner escobar ifşa kayseri esc bayan http://kayseri.otelincele.net