DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Giriş Tarihi : 13-04-2022 14:30

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik

2009'da Avrupa'nın en üst ligdeki kulüplerinde net zarar 1,6 milyar Euro'ya ulaşmış Kulüp finansmanı tersine dönmüştü, 2018 yılına kadar bu 140 milyon Euro'luk bir kâra dönüştürülmüştü. Ancak, işletme gelirlerinin kaybı, esnek olmayan ücret maliyetleri ve üst ligdeki kulüplerin 7 milyar Euro'luk zarara uğramasına neden olacak şekilde oyuncu transfer karlarının çöküşü göz önüne alındığında, COVID-19 kulüplerin finansmanı üzerinde olumsuz bir etki oluşturdu.

Bu yeni gerçeklikle ve Avrupa futbol endüstrisinin 2010'dan bu yana daha büyük küreselleşme ve teknolojik yeniliklerle evrildiği gerçeğiyle başa çıkmak için yeni geliştirilmiş finansal çözümlere ihtiyaç vardı.

UEFA İcra Komitesi Nisan 2022 Nyon'daki toplantısında yeni UEFA Kulüp Lisanslama ve Finansal Sürdürülebilirlik düzenlemelerini onayladı.

Düzenlemeler, 2010'da uygulamaya konmalarından bu yana UEFA'nın finans düzenlemelerinde yapılan ilk büyük reformdur. Yeni yaklaşım, önceki Finansal Fair Play sisteminin yerini alacak ve ücretler, transferler ve acente ücretleri harcamalarını sınırlayacak bir "takım maliyeti kuralı" getirecek.

UEFA tarafından, 2010'da uygulamaya koyduğu ilk finansal düzenlemelerin birincil amacına hizmet ettiği. Avrupa futbolunun finansmanını uçurumun eşiğinden geri çekmeye yardımcı olduğu ve Avrupa futbol kulüplerinin yönetilme biçiminde devrim yarattığı ifade edilirken, futbol endüstrisinin evrimi, futbolun kaçınılmaz finansal etkilerinin yanı sıra, pandemi, toptan reform ve yeni finansal sürdürülebilirlik düzenlemelerine ihtiyaç olduğu vurgulanmaktadır.

UEFA, kulüplerin bu yeni zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olacak bu yeni önlemleri geliştirmek için Avrupa futbolu genelindeki paydaşlarıyla birlikte çalışarak, bu düzenlemeler, oyunu korunmasına ve gelecekteki olası şoklara hazır olunmasına yardımcı olurken, rasyonel yatırımları teşvik ederek oyun için sürdürülebilir bir gelecek inşa etmektedir.

UEFA Kulüp Lisanslama ve Finansal Sürdürülebilirlik kapsamındaki yeni düzenlemelerin temel amacının finansal sürdürülebilirliği sağlamaktır. Düzenlemeler; ödeme gücü, istikrar ve maliyet kontrolü olmak üzere üç temel unsur aracılığıyla gerçekleştirilecektir:

Ödeme gücü için, yeni vadesi geçmiş borçların olmaması (futbol kulüplerine, çalışanlara, sosyal/vergi makamlarına ve UEFA'ya) kuralı alacaklıların daha iyi korunmasını sağlayacaktır. Kontroller her üç ayda bir gerçekleştirilecek ve geç ödeme yapanlara daha az tolerans gösterilecektir.

Yeni futbol kazanç gereksinimleri, mevcut denk bütçe gereksinimlerinin bir değişimi olarak kulüp finansmanına daha fazla istikrar getirecektir. Kulüpler için uygulamayı kolaylaştırmak için, futbol kazançlarının hesaplanması, denk bütçe sonucunun hesaplanmasına benzemektedir. Kulüp bütçelerinde kabul edilebilir sapma üç yılda 30 milyon Euro'dan üç yılda 60 milyon Euro'ya yükselirken, işlemlerin gerçeğe uygun değerini sağlama, kulüplerin bilançosunu iyileştirme ve borçları azaltma gereksinimleri önemli ölçüde güçlendirilmektedir.

Yeni düzenlemelerdeki en büyük yenilik, oyuncu ücretleri ve transfer maliyetleri ile ilgili daha iyi kontrol sağlamak için bir kadro maliyeti kuralının getirilmesi olacaktır.

Yönetmelik, ücretler, transferler ve menajer ücretleri için yapılan harcamaları kulüp gelirinin %70'i ile sınırlandırmaktadır. Değerlendirmeler zamanında yapılacak ve ihlaller önceden tanımlanmış mali cezalara ve sportif önlemlere neden olacaktır.

Yeni düzenlemeler, tüm kulüplerin istikrarlı, çözücü olmalarını ve maliyetlerini kontrol altında tutmalarını kendi başına ayakta durmalarını sağlayacak.. UEFA, Finansal sürdürülebilirlik ile ilgili düzenlemeleri hazırlarken, ulusal federasyonlar, Avrupa Kulüpler Birliği (ECA), Avrupa Ligleri, FIFPro, taraftarlar, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi ile istişarelerde bulundu.

UEFA tarafından, yeni önlemler paketinin, futbol kulüplerini uzun vadeli yararları için eşitlik oluşturmaya ve altyapıya ve gençlerin gelişimine yatırım yapmaya teşvik etmenin yollarını içerdiği, kulüplerin daha güçlü bilançolara sahip olarak gelir eksikliklerine karşı ilk savunma hattını oluşturacakları ve daha iyi maliyet kontrolüne yönelik anlamlı bir hamle yapma ihtiyacı, bilançoları güçlendirme hedefiyle yakından bağlantılı olduğu vurgulanmaktadır.

Bu düzenlemeler ile Futbol kazanç kuralına uyan kulüpler, kendi gelirlerine dayalı olarak finansal açıdan sürdürülebilir bir şekilde faaliyet göstereceklerdir. Yönetmelik ihlalleri, Kulüp Mali Kontrol Birimi (CFCB) prosedür düzenlemelerinde listelenen kataloğa göre yaptırıma tabi tutulacaktır.

UEFA Kulüp Lisanslama ve Finansal Sürdürülebilirlik ile ilgili Yeni düzenlemeler Haziran 2022'de yürürlüğe girecek. Kulüplerin uyum sağlamaları için gerekli süreyi sağlamak için üç yıl içinde kademeli olarak uygulanacaktır.

Kaynaklar

1-https://www.uefa.com/returntoplay/news/0274-14da0ce4535d-fa5b130ae9b6-1000--explainer-uefa-s-new-financial-sustainability-regulations/

2-https://www.uefa.com/insideuefa/mediaservices/mediareleases/news/0274-14d9f32dd3ea-b0b8ca4dca0a-1000--uefa-executive-committee-approves-new-financial-sustainability-/

NELER SÖYLENDİ?
@
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

DİĞER YAZILARI Dünya Futbolunda Seçim ELAZIĞ ATATÜRK STADYUMU Futbolda Rezerv Ligi Elazığ’da Futbol Oynansın da Omuz Omuza Türkiye Spor Dünyası Tek Yürek Gönüllülük Esastır Spor Ekonomisi Endeksi Davos’ta Futbol The Game Over Antalya’da Futbol Turizmi Pele Felsefesi Messi Ekonomisi Şampiyon Arjantin Dünya Kupasında İnovasyon Yapay Zekanın Şampiyonu Brezilya Yumuşak Güç Olarak Futbol Katar 2022 Ekonomisi Çoklu Kulüp Sahiplik Modeli Sporda Macolin Sözleşmesi Türkiye’nin Spor Diplomasisi Yapay Zekânın Spor Ekonomisi Futbolda Finansal Destekler Engelsiz Kahramanlar Futbolda Algoritma Uygulaması Dünya Göçebe Oyunları Avrupa Futbolunda Yeni Normal UEFA’nın Finansal Görünümü Futbolun Finansmanı 2022 Futbol Para Ligi Futbolun Küresel Hedefleri Dünya Gençlik Raporu Küresel Transfer Raporu Spor Endüstrisinde E-Ticaret Hacmi Sporda Metaverse Ekonomisi Dünya Futbolunun Finansal Döngüsü Spor Endüstrisinde Web 3.0 Futbolun Finansman Riskleri Avrupa Sporda İnovasyon Platformu Ümidimiz Elazığspor Spor Şehri Elazığ Yeni Spor Yasası Teklifi Çevre Dostu Stadyumlar Satılık Kulüp Chelsea Futbolun Savaş Diplomasisi Futbolda Yayın Hakları Stratejisi Sporda Yasadışı Bahis Futbolda Korsan Yayıncılık Elazığspor Zümrüdüanka Kuşudur Avrupa Futbolunun Elitleri 2021 Avrupa Futbolunun Marka Değeri Muş Futbol Çalıştayı Tokyo 2020 Panoraması Türk Futboluna Premier Lig Modeli Pandeminin Gölgesinde Tokyo 2020 Türk Futbolunun Umudu Süper Lig A.Ş Kolasına Futbol EURO 2020 Ekonomisi UEFA Avrupa Konferans Ligi Kartal Pastayı Kaptı Postmodern Futbol Futbolda Kripto Koleksiyonculuğu ( NFT) Avrupa Süper Lig Ekonomisi Stadyumda İftar Vakti Güneş Enerjili Stadyumlar Futbolda Değişim Dönüşüm Zamanı İnovatif Futbol Kulüpleri Futbolun Oligarkları Futbolda Token Piyasası Yeni Spor Medyası (OTT) Spor Endüstrisinde Dijital Dönüşüm Elazığspor’un Puanları Değerlidir Turan Kupası Projesi(1) Türk Kurultayı Oyunları Sporcuların Ekonomik Hakları
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2560
 • 2Fenerbahçe2454
 • 3Beşiktaş2549
 • 4Adana Demirspor2545
 • 5Trabzonspor2544
 • 6Başakşehir FK2441
 • 7Kayserispor2538
 • 8Konyaspor2534
 • 9Fatih Karagümrük2431
 • 10Antalyaspor2528
 • 11Alanyaspor2528
 • 12Sivasspor2527
 • 13Kasımpaşa2526
 • 14Gaziantep FK2525
 • 15MKE Ankaragücü2425
 • 16İstanbulspor2424
 • 17Giresunspor2423
 • 18Hatayspor2423
 • 19Ümraniyespor2522
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 90.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA