DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Giriş Tarihi : 09-02-2022 09:41

Futbolda Korsan Yayıncılık

Spor işletmeciliği hizmetleri devi Infront'un inovasyon merkezi Infront Lab, dünya çapında futbol ve spor korsan yayınları olgusunu derinlemesine yapmış olduğu araştırmada; Korsan içerik, içerik üreticisinin izni olmadan yayınlanan veya satılan içerik olarak tanımlamaktadır.

Infront Lab'a göre, küresel OTT (Over The Top-Akış veya VOD ) içerik pazarı 2018'de 93 milyar dolardan 2022'de 135 milyar doların üzerine çıkacak. Bu miktarın yaklaşık %39'u " korsan", Dünya çapında ayda 360 milyondan fazla insan korsan yayın sitelerini ziyaret ediyor ve korsanlığın potansiyel zararı yılda 12,5 milyar dolar. Sporda futbol en çok "korsan" içeriğe sahip branş. Spordaki yasa dışı indirme ve görüntülemelerin yaklaşık %27.4'ü futbol oyunlarına ait, %25.5 basketbol; Karma spor etkinliklerinin %13'ü (atletizm şampiyonaları gibi); %10,5 tenis; ve %8.5 motor sporları içermektedir.

Synamedia tarafından (10 farklı ülkede 6.000 sporsever arasında gerçekleştirilen) bir ankete göre, korsanlık esas olarak kullanıcılara sunulan seçeneklere bağlıdır. Korsan spor yayınlarını izleyen anket katılımcılarının %84'ü, yayın kesintileri ve para cezası veya tutuklama gibi yasal ve sosyal sonuçlar nedeniyle korsan izlemeyi azaltmayı veya durdurmayı düşüneceklerini söylerken, katılımcıların %69'u korsan içeriği azaltmayı veya durdurmayı düşüneceklerini söyledi (1).

Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ), korsan maç yayını yapan beoutQ platformunun arkasında Suudi Arabistan'ın olduğu ve bu ülkenin uluslararası hukuku ihlal ettiğini bildiren raporu futbol camiasında geniş yer bulmuştu. Korsan yayına karşı uzun soluklu mücadeleye güç kazandıran DTÖ raporu sonrasında futbolun çatı kuruluşları FIFA ve UEFA'dan açıklamalar yapılmıştı. AFC, İngiltere Premier League, Almanya Bundesliga ve La Liga, BeoutQ adlı Suudi korsanlara karşı müşterek mücadeleye katıldılar. Futbolun idari organları ve üst düzey futbol federasyonları, yayınlanan ortak bildiri ile Suudi Arabistan destekli korsan ağı BeoutQ'yu sert bir şekilde kınamışlardı (2.3).

TBMM’nin komisyon görüşmelerinde yer edinen tartışmalar içinde, korsan maç yayınlarını izleyen kitle de yer aldığı, yayınlanan raporlarda maç yayınlarının başlı başına büyük bir ekonomik sistem haline geldiği ve özelliklede Anadolu kulüpleri açısından önemli bir gelir deposu olduğu detaylarına yer verilmiş, korsan maç yayınlarını izleyenlerin oldukça yüksek olmasının sadece hukukun ihlali olmadığına aynı zamanda sosyo-ekonomik önemli bir probleme işaret etmiş olduğu ve bu yasaklamaların halkı futboldan soğutabileceği de ifade edilmektedir (4).

Yapılan araştırmalara göre; tüm dünyada 5 bin 500 civarında bir illegal IP TV tespit edilmiş ve bu içeriğin yüzde 20’sinin Türkçe olduğu belirlenmişti. Ayrıca futbol maçlarını izleyenlerin yüzde 88’inin kaçak olarak izlediğini ifade edilerek, korsan yayın izlemedeki üç yöntemin; yasa dışı internet sitelerinden, çeşitli program uygulamalarından ve de ‘IP TV’ denilen çeşitli şifre kırıcı cihazlar üzerinden yapılanlar olarak sınıflandırılmıştır (5).

5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun Türkiye Futbol Federasyonunun gelirleri içerisinde: müsabakaların televizyon, radyo, internet ve her türlü teknik cihaz ve benzeri araçlarla yayınlarından elde edilecek gelirler olarak önemli bir yere sahiptir.

5894 sayılı kanunda Yayınların ve protokol tribünlerinin düzenlenmesi başlığında Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki tüm futbol müsabakalarının televizyon, radyo, internet ve her türlü teknik cihaz ve benzeri araçlarla yayınlanmasına, iletilmesine, yayınların düzenlenmesine ve programlanmasına münhasıran TFF Yönetim Kurulu yetkilidir. Futbol müsabakası yayınlarının, TFF tarafından belirlenen usul ve esaslar dışında haksız ve yetkisiz olarak radyo, televizyon, internet veya herhangi bir yayın veya iletişim aracıyla canlı veya banttan yayınlanması, çoğaltılması, dağıtılması, satılması, izlenmesi veya izletilmesi halinde, TFF’nin veya yayıncı kuruluşun şikâyeti üzerine 5/ 12/1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 71 inci maddesindeki cezai hükümler uygulanır. Şeklinde yer almaktadır. Ayrıca TFF’ nin tüm futbol müsabakalarında uygulanan Yayın Talimatı’ da bulunmaktadır.

5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun'a geçtiğimiz 2021 Aralık ayında yapılan torba yasa değişikliği ile “Yayın haklarının korunması” na ilişkin Ek madde eklenmiş ve TFF Yönetim Kurulu erişim engeli kararı almak için yetkilendirilmişti.

Korsan yayınla mücadele kapsamında, TFF Yönetim Kurulu, 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun'un ilgili maddesi uyarınca, hukuka aykırı yayın yaptığı tespit edilen sitelere erişim engeli getirilmesi için karar aldı. TFF yönetimi, ihlalde bulunan onlarca sitenin kapatılması için durumu Erişim Sağlayıcılar Birliğine bildirdi. Bu karar, uygulanmak üzere İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un ilgili maddesi gereğince Erişim Sağlayıcılar Birliği yasal düzenleme kapsamında kaçak maç yayını yapan internet sitelerine hemen erişim engeli getirdi ve futbolseverlerin yasa dışı yollardan maç izlemesinin önüne geçildi (6).

TFF tarafından başlatılan Futbolda Korsan Yayınla Mücadele Uygulaması, her türlü kaçak maç yayınlarına rağbet edilmemesi için her hafta sıkı bir şekilde devam edecek ve korsan yayınla mücadele etkin bir şekilde sürdürülecek.

 

Kaynaklar

(1).https://www.calcalistech.com/ctech/articles/0,7340,L-3894473,00.html

(2).https://www.sporekrani.com/haberler/79137/fifa-uefa-afc-epl-bundesliga-ve-la-liga-beoutq-yu-kinadi

(3).https://www.aa.com.tr/tr/dunyadan-spor/dtonun-korsan-mac-yayin-raporu-futbol-camiasinda-yanki-buldu-/1880252

(4).https://webhane.com/tff-hususi-birim-kuruyor-teknoloji-pusulasi/

(5).https://www.milliyet.com.tr/gundem/korsan-yayinlarin-yuzde-20si-turkce-6650080

(6).https://shiftdelete.net/korsan-mac-yayinlarina-son-tff-ozel-birim-kuruyor

NELER SÖYLENDİ?
@
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

DİĞER YAZILARI Dünya Futbolunda Seçim ELAZIĞ ATATÜRK STADYUMU Futbolda Rezerv Ligi Elazığ’da Futbol Oynansın da Omuz Omuza Türkiye Spor Dünyası Tek Yürek Gönüllülük Esastır Spor Ekonomisi Endeksi Davos’ta Futbol The Game Over Antalya’da Futbol Turizmi Pele Felsefesi Messi Ekonomisi Şampiyon Arjantin Dünya Kupasında İnovasyon Yapay Zekanın Şampiyonu Brezilya Yumuşak Güç Olarak Futbol Katar 2022 Ekonomisi Çoklu Kulüp Sahiplik Modeli Sporda Macolin Sözleşmesi Türkiye’nin Spor Diplomasisi Yapay Zekânın Spor Ekonomisi Futbolda Finansal Destekler Engelsiz Kahramanlar Futbolda Algoritma Uygulaması Dünya Göçebe Oyunları Avrupa Futbolunda Yeni Normal UEFA’nın Finansal Görünümü Futbolun Finansmanı 2022 Futbol Para Ligi Futbolun Küresel Hedefleri Dünya Gençlik Raporu Küresel Transfer Raporu Spor Endüstrisinde E-Ticaret Hacmi Sporda Metaverse Ekonomisi Dünya Futbolunun Finansal Döngüsü Spor Endüstrisinde Web 3.0 Futbolun Finansman Riskleri Avrupa Sporda İnovasyon Platformu Ümidimiz Elazığspor Spor Şehri Elazığ Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Yeni Spor Yasası Teklifi Çevre Dostu Stadyumlar Satılık Kulüp Chelsea Futbolun Savaş Diplomasisi Futbolda Yayın Hakları Stratejisi Sporda Yasadışı Bahis Elazığspor Zümrüdüanka Kuşudur Avrupa Futbolunun Elitleri 2021 Avrupa Futbolunun Marka Değeri Muş Futbol Çalıştayı Tokyo 2020 Panoraması Türk Futboluna Premier Lig Modeli Pandeminin Gölgesinde Tokyo 2020 Türk Futbolunun Umudu Süper Lig A.Ş Kolasına Futbol EURO 2020 Ekonomisi UEFA Avrupa Konferans Ligi Kartal Pastayı Kaptı Postmodern Futbol Futbolda Kripto Koleksiyonculuğu ( NFT) Avrupa Süper Lig Ekonomisi Stadyumda İftar Vakti Güneş Enerjili Stadyumlar Futbolda Değişim Dönüşüm Zamanı İnovatif Futbol Kulüpleri Futbolun Oligarkları Futbolda Token Piyasası Yeni Spor Medyası (OTT) Spor Endüstrisinde Dijital Dönüşüm Elazığspor’un Puanları Değerlidir Turan Kupası Projesi(1) Türk Kurultayı Oyunları Sporcuların Ekonomik Hakları
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2560
 • 2Fenerbahçe2454
 • 3Beşiktaş2549
 • 4Adana Demirspor2545
 • 5Trabzonspor2544
 • 6Başakşehir FK2441
 • 7Kayserispor2538
 • 8Konyaspor2534
 • 9Fatih Karagümrük2431
 • 10Antalyaspor2528
 • 11Alanyaspor2528
 • 12Sivasspor2527
 • 13Kasımpaşa2526
 • 14Gaziantep FK2525
 • 15MKE Ankaragücü2425
 • 16İstanbulspor2424
 • 17Giresunspor2423
 • 18Hatayspor2423
 • 19Ümraniyespor2522
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 90.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA