DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Giriş Tarihi : 24-08-2022 10:52

Futbolun Küresel Hedefleri

17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi, Eylül 2015'teki tarihi Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'nde dünya liderleri tarafından kabul edildi. Sağlıktan toplumsal cinsiyet eşitliğine ve eğitime kadar her şeyi kapsayan Hedefler, dünya çapında her türlü yoksulluğu sona erdirmek, mücadele etmek için çabaları seferber ediyor. Amaç; Eşitsizlikler ve 2030 yılına kadar iklim değişikliğiyle mücadele ederken kimsenin geride kalmamasını sağlamak.

Birleşmiş Milletlerin Küresel Hedefleri gerçekleştirmek için Eylem On Yılı (2020-2030) çerçevesinde birçok yerde ilerleme kaydediliyor, ancak genel olarak, Hedeflere ulaşmak için gereken eylemler henüz gereken hızda veya ölçekte ilerlemiyor. 2020'nin, Hedefleri 2030'a kadar gerçekleştirmek için on yıllık iddialı bir eylemi başlatması gerekiyor.

Birleşmiş Milletler Eylem On Yılı planında, yoksulluk ve cinsiyetten iklim değişikliğine, eşitsizliğe ve finans açığını kapatmaya kadar dünyanın tüm en büyük sorunlarına sürdürülebilir çözümleri hızlandırma çağrısında bulunuyor.

Eylül 2019'da BM Genel Sekreteri, toplumun tüm sektörlerini üç düzeyde on yıllık eylem için harekete geçmeye çağırdı: Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH'ler) için daha fazla liderlik, daha fazla kaynak ve daha akıllı çözümler sağlamak için küresel eylem; hükümetlerin, şehirlerin ve yerel yönetimlerin politikalarına, bütçelerine, kurumlarına ve düzenleyici çerçevelerine gerekli geçişleri dahil eden yerel eylem; ve gençlik, sivil toplum, medya, özel sektör, sendikalar, akademi ve diğer paydaşlar dahil olmak üzere, gerekli dönüşümleri zorlayan durdurulamaz bir hareket yaratmak için halk eylemi olarak tanımlanmaktadır.

Bu çerçevede; Birleşmiş Milletlerin, Hedefler için Futbol (Football for the Goals-FFTG) girişimi, futbol paydaşları ve büyük aktörler, futbolun erişim gücünden ve sporun ilerlemedeki küresel ayak izinden yararlanacak eylem ve uygulamaları teşvik ederek sürdürülebilirlik, eşitlik, insan hakları ve iklim eylemi ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasını destekleyecektir.

Hedefler için Futbol ​​küresel futbol topluluğunun Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile ilişki kurması ve onu savunması için bir platform sağlayan bir Birleşmiş Milletler girişimidir. Futbolun güçlü ve etkili erişimini geliştirmek ve mesajlaşma, stratejiler ve operasyonları SKH'lerin istekleriyle uyumlu hale getirerek değişimin ajanları olmak için birlikte çalışmak için bir fırsattır.

Bu girişim, konfederasyonlardan, ulusal federasyonlardan, liglerden ve kulüplerden oyuncu derneklerine, organize taraftar gruplarına ve ayrıca medya ve ticari ortaklara kadar futbol dünyasına, mevcut sürdürülebilirlik yaklaşımları üzerine inşa etmek ve SKH stratejilerini uygulamak için ilham verecek ve rehberlik edecektir.

Platform Üyeleri, yalnızca sürdürülebilir uygulamalar geliştirmeyi arzulamakla kalmayacak, aynı zamanda Eylem On Yılı (2020-2030) boyunca, SKH'lerin şampiyonları olarak hareket edeceklerdir. Üyeler, görünürlüklerini ve erişim güçlerini turnuvalar, oyuncular, kurumsal marka tanıtımı, medya ve hayran toplulukları aracılığıyla, büyütme ve savunuculuk yoluyla SKH'lerin profilini yükseltmek için kullanacaklardır. Bu sürdürülebilir uygulamaların spor da dahil olmak üzere herhangi bir iş modeli aracılığıyla nasıl yaygınlaştırılabileceğini göstererek eyleme ilham vereceklerdir.

Hedefler İçin Futbol üyeleri, iş uygulamalarında ve paydaşların yanı sıra medya ve ticari ortaklar ve sponsorlarla olan savunuculuklarında, Sürdürülebilirlik politikaları ve uygulamaları, SKH 'lerin uygulanması ve savunulması, Ayrımcılık konularının ele alınması ve ayrımcı uygulamalardan kaçınılması da dahil olmak üzere insan haklarına dayalı bir yaklaşım, Cinsiyet dahil eşitlik ve eşitlik İklim eylemi ilkelerini taahhüt etmektedir.

BM liderliğindeki ve yönetilen bir girişim olan Hedefler için Futbol futbolun gücünden değil, sadece SKH'lerin farkındalığını ve tanınmasını artırmak, aynı zamanda davranış değişikliği ve Futbol endüstrisinde sürdürülebilir uygulamaları da teşvik etmektedir.

Birleşmiş Milletlerin, Hedefler için Futbol Girişimine; Futbolun paydaşları, konfederasyonlardan, ulusal federasyonlardan, liglerden ve kulüplerden oyunculara, oyuncu dernekleri, organize taraftar grupları, medya ve ticari ortaklar davet edilmektedir.

Sizlerde kendinizi futbolun paydaşı olarak tanımlıyorsanız, Birleşmiş Milletlerin, Hedefler için Futbol girişimine katılarak sürdürülebilir bir gelecek taahhüdünde bulunabilirsiniz.

Kaynak: https://www.un.org/FootballForTheGoals/

NELER SÖYLENDİ?
@
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

DİĞER YAZILARI Dünya Futbolunda Seçim ELAZIĞ ATATÜRK STADYUMU Futbolda Rezerv Ligi Elazığ’da Futbol Oynansın da Omuz Omuza Türkiye Spor Dünyası Tek Yürek Gönüllülük Esastır Spor Ekonomisi Endeksi Davos’ta Futbol The Game Over Antalya’da Futbol Turizmi Pele Felsefesi Messi Ekonomisi Şampiyon Arjantin Dünya Kupasında İnovasyon Yapay Zekanın Şampiyonu Brezilya Yumuşak Güç Olarak Futbol Katar 2022 Ekonomisi Çoklu Kulüp Sahiplik Modeli Sporda Macolin Sözleşmesi Türkiye’nin Spor Diplomasisi Yapay Zekânın Spor Ekonomisi Futbolda Finansal Destekler Engelsiz Kahramanlar Futbolda Algoritma Uygulaması Dünya Göçebe Oyunları Avrupa Futbolunda Yeni Normal UEFA’nın Finansal Görünümü Futbolun Finansmanı 2022 Futbol Para Ligi Dünya Gençlik Raporu Küresel Transfer Raporu Spor Endüstrisinde E-Ticaret Hacmi Sporda Metaverse Ekonomisi Dünya Futbolunun Finansal Döngüsü Spor Endüstrisinde Web 3.0 Futbolun Finansman Riskleri Avrupa Sporda İnovasyon Platformu Ümidimiz Elazığspor Spor Şehri Elazığ Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Yeni Spor Yasası Teklifi Çevre Dostu Stadyumlar Satılık Kulüp Chelsea Futbolun Savaş Diplomasisi Futbolda Yayın Hakları Stratejisi Sporda Yasadışı Bahis Futbolda Korsan Yayıncılık Elazığspor Zümrüdüanka Kuşudur Avrupa Futbolunun Elitleri 2021 Avrupa Futbolunun Marka Değeri Muş Futbol Çalıştayı Tokyo 2020 Panoraması Türk Futboluna Premier Lig Modeli Pandeminin Gölgesinde Tokyo 2020 Türk Futbolunun Umudu Süper Lig A.Ş Kolasına Futbol EURO 2020 Ekonomisi UEFA Avrupa Konferans Ligi Kartal Pastayı Kaptı Postmodern Futbol Futbolda Kripto Koleksiyonculuğu ( NFT) Avrupa Süper Lig Ekonomisi Stadyumda İftar Vakti Güneş Enerjili Stadyumlar Futbolda Değişim Dönüşüm Zamanı İnovatif Futbol Kulüpleri Futbolun Oligarkları Futbolda Token Piyasası Yeni Spor Medyası (OTT) Spor Endüstrisinde Dijital Dönüşüm Elazığspor’un Puanları Değerlidir Turan Kupası Projesi(1) Türk Kurultayı Oyunları Sporcuların Ekonomik Hakları
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2560
 • 2Fenerbahçe2454
 • 3Beşiktaş2549
 • 4Adana Demirspor2545
 • 5Trabzonspor2544
 • 6Başakşehir FK2441
 • 7Kayserispor2538
 • 8Konyaspor2534
 • 9Fatih Karagümrük2431
 • 10Antalyaspor2528
 • 11Alanyaspor2528
 • 12Sivasspor2527
 • 13Kasımpaşa2526
 • 14Gaziantep FK2525
 • 15MKE Ankaragücü2425
 • 16İstanbulspor2424
 • 17Giresunspor2423
 • 18Hatayspor2423
 • 19Ümraniyespor2522
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 90.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA