DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Etem Yalın
Etem Yalın

Hassasiyet ve irade

Yoğun bi gündü. Üst üste en az 5/6 farklı sektör temsilcisi ile ikili görüşmemiz oldu. Herkes dertli. Bu arada Ramazan yardımı talebinde bulunan çok sayıda telefon aldım. Sinirlerim haliyle gerildi.

Böyle stres ve sıkıntıların doğal sonucu olarak bu haftaki yazımı bitirme aşamasında iken Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sayın Mehmet Şağbanşua aradı: WhatsApp üzerinden bi yazı attım gördün mü? Yoğunluktan bahsettim ilk fırsatta okuyacağını söyledim. Neyse fırsat oldu okudum.

Ak Parti Elazığ İl Başkanlığı Maden İlçesindeki maden sahasıyla ilgili olarak ortak bi açıklama yapmış. Demiş ki, “ İl Başkanımız, Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanımız tarafından bu ortak açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.”

Gösterilen bu yüksek hassasiyet karşısında duygulanmamak elde değil. Çünkü çok alışılmış bi durum değil.

Mesela, deprem sonrası Akp Elazığ kanadında böyle ortak bir deklarasyonla Elazığ halkının beklentileri dile getirilmedi.

Mesela, deprem sonrası yaşanan mağduriyetler böyle ortak bir deklarasyonla dile getirilmedi.

Mesela, deprem sonrası Mustafapaşa, Abdullahpaşa, Sürsürü başta olmak üzere diğer bölgelerde vatandaşın rant kayıpları dile getirilmedi.

Mesela, deprem konutları adı altında yapılan kulübeler için bırakın deklarasyonu kimsenin gıkı bile çıkmadı.

Mesela, Malatya’da dubleks villa tarzı kırsalda yapılan evlere rağmen Elazığ halkına reva görülen kümesler için ortak bi deklarasyona kimse ihtiyaç duymadı.

Mesela, Sivrice ilçesinde hala konteynr kentlerde yaşayanlar için konutların yapılacağı yer tespitinin bile olmaması hususunda böyle bir duyarlılık gösterilmedi.

Mesela, 2017 yılında heyelan bölgesi olduğu raporlanan Maden ilçesi için ortak bir deklarasyon kimsenin aklının ucuna bilge gelmedi.

Mesela, son yirmi yılda tarımı ve hayvancılığı eriyen Elazığ için sulama projelerine yıllık Bin TL ayrılırken yapılan açıklamada neredeyse “bu şehrin sahibi biziz” edasında olanlardan tıs ses çıkmadı.

Mesela, Şehir Hastanesiyle birlikte atıl hale gelen Devlet ve eski SSK Hastanelerinin ihtisas hastanesi veya 2. Basamak hastane olması için Elazığ ayağa kalkmış iken bu konuya bi hassasiyet olmadığı gibi milyonlarca masrafla güçlendirilen bu binalar şu an yıkılıyor. Dolayısı ile bu iki hastane nedeniyle bölgede oluşan ranttın sıfırlanması sadece izledi.

Mesela, Elazığspor… Mesala, deprem sonrası yaşanan hak kayıpları… Mesela, evlerine yerleşen depremzedelere ev diye teslim edilen dört duvarlar… Mesela, hala konteynrlarda yaşam mücadelesi verenlerin ne olacağı… Mesala, DASK…

Mesela, Karadeniz’de uygulanan Afet ile Elazığ afeti arasındaki 7 farkı bulamama…

Ama maden konusunda işin en başından beri tüm süreçler kendi iradelerindeymiş…

“Maden sahası AK Parti kadrolarının çaba ve gayretleri ile ortaya çıkarılmıştır”, “Maden sahasının tespiti, sondaj çalışmaları ve sonraki süreç milletvekillerimizin yakın takibinde gelişmiştir.”

Madem, madeni siz elinizle oraya koymuştunuz ve biz yatarken siz tüm süreçlere hakimdiniz niye ihale şartına iki madde eklemek için sizin ifadenizle defaten Sayın Enerji Bakanı ve ilgili bürokratlarla görüşmeler yapma ihtiyacı hasıl oldu?

Ankara 13. İdare Mahkemesindeki süreçler spor olsun diye mi yürütüldü?

O ki iş sizin kontrolünüzde bu noktaya kadar geldi bu ihale şartına İzabe tesisi şartını maden sahasının bulunduğu bölgeye koydurma aklınıza mı gelmedi yoksa Flotasyonla kandırıldınız mı?

Mesela ben hem İzabe hem flotasyon nedir bilmediğimden önce bi sözlük taraması yaptım sonra bi bilene sordum. Flotasyon konusu bi maden için ihaleye konmaya gerek olmayan bi durummuş. Yani sizin anlayacağınız şekilde ifade etmek gerekirse bi “berber tükeni” açıyorsunuz ya size lazım olan öncelikli tarak ve makas gibi bi durum…

Bi maden sahasındaki flotasyon prosesinde en fazla 300 hadi bilemedin 500 istihdam söz konusu. Oysa İzabe tesisinde 5-6 bin istihdam imkanı var. Yani gerilerek “istihdamda yüzde 60 Elazığlı olacak” maddesinin de bi faydası yok.

Bi başka övünç kaynağınız “ MTA payını yüzde yüz artırdık” demekle kimsenin yüreğine soğuk su serpmiş değilsiniz. İhale makamı ilk ihalede MTA payını yüzde 1 yazması gerekirken, 0,5 olarak yazmış. Bu hatadan dönülerek yeni ihaleye yüzde 1 MTA payı eklenmiş. Yani bu sizin o defaten yaptığınız üst düzey görüşmelerin sonucunda elde edilen muazzam bir başarı değil.

Keşke yayınladığınız bu deklarasyonun içeriği şöyle olsaydı:

Depremden ağır yara alan Elazığ ilinde Cumhuriyet tarihinin en büyük keşfi olan polimetal maden sahasının şehir ekonomisine can vermesi için kamu-özel ortaklığı ile işletilmesini istiyoruz. Elazığ Maden İlçemizdeki bu maden sahasına olmazsa olmaz tek şartımız İzabe tesisi yapılmasıdır.

Bunu yapabilme becerisi gösterseydiniz ne olurdu. Belki siyasi ikbaliniz sona ererdi. Ama. 6’nızın heykeli sahada bolca bulunan Krom, Bakır, Altın ve Gümüş olmak suretiyle ağırlığınız ölçüsünde bu şehrin ana arterlerine dikilirdi. Hazır rahmetli Deli Nuro’nun heykelleri yok olmuşken…

Ha diyeceksiniz ki, “bizim şehrin dağında taşında merkezinde 20 küsur bin betondan heykelimiz zaten yapıldı. Nereye baksanız ordayız.” Yerde göğe haklısınız.

Heykel demişken… Eğer bu ihale beklendiği şekilde Cengiz’de kalır ise… Bu işin en başından beri tüm süreçlerine hakim olmanız hasebiyle Madenin en yüksek tepesine Cengiz’in en az 5 metre boyutunda bi heykelini yaptırın. Uzaydan görünür olsun. Milletin damına koyacağını açıklamış olan bu kardeşimize yakışan zinhar budur.

Ayrıca… Heykelin bulunduğu bölgeye düzgün bi yol, konaklama için mütevazi bi barınak ve çeşme yapılsın. Çünkü bi kaç sene sona “Kudretli Cengiz Baba” türbesine “çaput” bağlamaya çok vatandaşımız akın edecektir. Maksat bi mağduriyet yaşanmasın.

Son olarak, hassasiyet ve iradenizi resetlemenizi öneriyorum… Ama fabrikanın kendi kalibrasyonu arızalı iken size bi fayda sağlar mı bilmem. Dolayısı ile, deklarasyonunuzda ki güvenli liman arayışınıza acizane hak veriyor, sağlıcakla kalmanızı diliyorum…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Fenerbahçe1329
 • 2Galatasaray1327
 • 3Adana Demirspor1324
 • 4Konyaspor1424
 • 5Başakşehir FK1324
 • 6Kayserispor1423
 • 7Trabzonspor1323
 • 8Beşiktaş1322
 • 9Alanyaspor1417
 • 10Gaziantep FK1316
 • 11Antalyaspor1216
 • 12Giresunspor1315
 • 13Kasımpaşa1315
 • 14Hatayspor1314
 • 15Fatih Karagümrük1313
 • 16MKE Ankaragücü1313
 • 17Sivasspor1411
 • 18İstanbulspor138
 • 19Ümraniyespor137
Advert
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 88.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA