DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Serhat Emir
Serhat Emir
Giriş Tarihi : 09-04-2021 13:48

İhracat Yapmak Zor Değil

İhracat’ın ülke ekonomisine ne kadar yararlı olduğunu sürekli vurguluyoruz.Sık sık ekonomik krizlere maruz kalan ekonomimizde zorluklarla aslanlar gibi mücadele eden ve üretime ,ticarete ,istihdama katkıda bulunan binlerce Kobi’miz var. Kobilerimizin bir kısmı dünya pazarlarına açılarak hem ciddi döviz geliri elde ediyorlar hem de kurumsallaşma adımlarını atarak daha büyük hedeflere koşuyorlar. İç piyasaya hitap eden firmalarımız ise çetin rekabet koşulları ,atıl kapasite , tahsilat sorunları ,fiyat dezavantajı gbi bir çok sıkıntı ile karşı karşıya kalıyorlar.

Önce ihracat yapmanın ne gibi avantajları var bakalım .

-İhracatta ödeme sistemleri çok gelişmiştir.Akreditif , vesaik mukabili satış, avalli satış gibi uluslararası banka garantörlüğü içeren sağlam ödeme seçenekleri ile tahsilat sorunu yaşamazsınız

-İhracatta konteyner bazında ve yüklü miktarlarda satış yapıldığı için cirolarınız da bu satışlardan olumlu yönde etkilenir.

-Devletten Kdv iadesi almak hakkına sahipsiniz.

-İhracat Kredi Bankası Eximbank’tan çok düşük maliyetli kredi kullanabilirsiniz.

-İhracat alacak sigortası ürünü ile alacaklarınızı güvence altına alabilirsiniz.

Peki ihracat yapmak dışarıdan göründüğü kadar zormu? İletişim çağında hiç zor değil.Önce ihracatçı vasfı kazanabilmek için İhracatçılar Birliğine üye olmak gerekir.Şehrimize hizmet veren Doğu Anadolu İhracatçı Birliği Erzurum’da bulunmakta olup , internetten indirip mail yoluyla gödereceğiniz basit bir form doldurarak , cüzi bir üyelik ücreti ile bir günde ihracatçı olarak sizi kayıt altına almaktadırlar. Ticaret Bakanlığı ise ihracatçı firmalara pazar araştırması , pazara giriş desteği ,fuara katılım desteği , e-ticaret sitelerine üyelik ücreti desteği gibi bir çok destekler sağlamaktadır.

Yurtdışından ihracat taleplerine ait verileri üyelerine sunan e-ticaret sitelerinden müşteri bulmak için istifade edebilirsiniz. Gümrük müşavirleri ve uluslarası taşımacılık firmaları zaten size malınızı yurtdışına sevketme konusunda destek olacaktır. Globalleşen ekonomide dış pazarlara açılmak için beklemeyin.Malınızı dünyaya satın , kazanan siz olacaksınız.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 35.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
ifşa kayseri escord kayseri esc ataşehir bayan partner escobar ifşa kayseri esc bayan http://kayseri.otelincele.net