Advert
Ahmet Chef
Ahmet Chef
Giriş Tarihi : 26-02-2021 12:54

İyi Bir Et Nasıl Pişirilmeli ?

Çok değerli SONSÖZ okuyucuları öncelikle GÜZEL memleketimiz elazığ unutulmaya yüz tutmuş artik evlerde değilde restoranlarda görebildiğimiz kara kavurmadan başlayalım

Öncelikle kullanacağimiz et dana eti olmalıdır 2 yaşini tamamlamiş 4 yaşını geçmemiş bir dana eti lezzet bakımından 1-0 önde başlayacağiniz anlamına gelir

Dana etini alır iken bacak bölgesi ( incik) kisimlari tercih edilmez. Görüntüde kırmızılığı  sizleri yanıltmasın sinir ve kas sistemi yoğun olan bölgelerdir. Pişirir iken lokum diye tabir ettiğimiz kıvamı tutturmanız asla söz konusu olamaz. Kara kavurma eti but bölgesinden alınmalı dir .

But bölgesinden alınan (TRANÇ , NUAR ,KONT NUAR ) söz konusu olan bu etler but bölgesinde bulunur. Bu bölgeden alınan et ile oldukça lezzetli ve kolay pişirme ile çok kaliteli sonuçlar almamız kaçınılmaz olur .

İyi bir Et pişirme nasıl olur birlikte inceleyelim

Bir kırmızı et sever olarak söyleyebilirim ki iyi bir steak yemek hem çok kolay hem de çok zor. Dışarıdan bakılınca basit bir pişirme süreci gibi gözükse de işin içine girince matematikteki gibi çözmeniz gereken onlarca işlem bir araya geliyor ve sonunda ya başarılı oluyorsunuz ya da masadan, yediğiniz yemekten tatmin olmamış şekilde ayrılıyorsunuz. Bir şef olarak ikincisi asla kabul etmeyeceğim, edemeyeceğim bir durumdur.

Öncelikle steak et yapar iken et oda sıcaklığında olması önemli bir etkendir ..deniz tuzu ve değirmen kara biber ile marinasyon işlemini tamamlamiş oluruz bu işlem steak icin yeterlidir ... Söz konusu et pişirmek olunca tuzun yemeğe ne zaman ekleneceği hep bir tartışma konusu olmuştur.

Kimilerine göre erken atılan tuz eti sertleştirir. Ancak işin uzmanı olarak aynı fikirde değilim. Tuzu, ete pişirmeden önce atmamız gerekir.

Çünkü; tuz, etin içinde ki nemi çeker ve lezzetleri konsantre eder. Doğal tuzlu bir su yaratır. Etlerimizi pişirmeden 12 ve ya 24 saat önce tuzlayabiliriz.

Izgara ısısı iyi ayarlanmalıdır.bir steak ızgarada defalarca cevirilmez 4 hamlede et hazır olmalıdır ...afiyet olsun

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 35.SAYI
ANKET OYLAMA TÜMÜ
SİZCE BİZİ KİM TEMSİL ETMELİ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
ifşa kayseri escord kayseri esc ataşehir bayan partner escobar ifşa kayseri esc bayan http://kayseri.otelincele.net