DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Betül Sertkaya
Betül Sertkaya
Giriş Tarihi : 30-04-2021 19:53

Kitaplarla Yolculuk 2- “Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili”

İnsanın; mikro sistemde, anne ve babasının genetik özellikleriyle aktardıklarından,
yine onların çocukluklarında geçirdikleri hastalıklardan, ailenin çocuğu isteyip istememesinden, çocuğun bireysel donatılarından; cinsiyeti, sağlığı, karakteri vb, aile içi ilişkilerin şeklinden, karşılaştığı akranlarından, aldığı eğitimden, içinde bulunduğu
toplumdan ya da daha makro düzeyde; varlığına ait o güne dek biriktirilmiş tüm değer
yüklemelerinden ve güncel dünya koşullarının tamamından etkilenerek kişiliği şekillenmektedir. Günümüze dek süregelen deneysel psikoloji alanındaki veriler de
küçük yaş döneminin etkileri üzerinde hemfikir olmakla birlikte sonraki dönemlere ait
etkileşimlerin de mümkün olduğunu savunmuşlardır.

Uzun yıllardır çocukların psikolojisini anlama konusunda fazlasıyla araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların amaçlarında genellikle çocukların, toplumun önemli bir kısmını yansıtması ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek ruhsal problemlerin önüne geçebilmesi için çocuğu anlamak üzerinde toplanıyor. Çoğu aile, özellikle ergen çocuklara sahip aileler çocuklarıyla bazı sorunlar yaşamakta. Bu sorunları her ne kadar çözmek isteseler de bazı şeyler yanlış gidiyordur ve ortada bir anlaşmazlık durumu hakim olmuştur. Çocuklar ailelerini dinlemez ve artık kendilerini de ifade etmezler. Peki biz bu durumda çocuklarımızla daha sağlıklı bir iletişim kurmak için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Yazar Gary Chapman ilişkiler üzerine yazdığı “Beş sevgi dili” sonrasında okurlarından çocuklar için de bir kitap yazması üzerine fazlasıyla talep gelince bu kitabı yazmaya başlıyor. Bu alanda uzman olan Gary Chapman’a göre her çocuğun baskın bir sevgi dili vardır ve bu sayede çocuklar ebeveyninin sevgisini en iyi şekilde anlar. Çocukların daha özverili, sevgi dolu ve sorumluluk sahibi bir yetişkin olması için, sevildiğini bilmesi gerekir. Her çocuğun duygusal bir deposu vardır. Bu depo ona çocukluk ve büyüme dönemindeki zorlukları atlatması için duygusal bir güç verir. Tıpkı arabaların, benzin depolarından güç alarak çalışmaları gibi, çocuklarımız da duygusal depolarıyla beslenir. Çocuklarımızın duygusal depolarını, potansiyellerine ulaşabilmeleri için sürekli doldurmamız gerekmektedir. Peki bu depoları neyle dolduracağınız? Elbette sevgiyle.. Gelin bu 5 sevgi dilini bir inceleyelim.

 

 1. Fiziksel Temas

Bu sevgi dilini konuşurken en sık kullanılan şey öpmek ve sarılmaktır ama başka yöntemler de vardır. Araştırmalar pek çok ebeveynin çocuklarına sadece gerektiğinde dokunduğunu gösteriyor: onları giydirirken, arabaya bindirirken veya yataklarına taşırken. Oysa bazı çocuklar ebeveynlerinden daha fazla fiziksel temas ihtiyacı duyabiliyor. Çok meşgul olduğunda bile bir ebeveyn çocuğunun sırtına, koluna ya da omzuna kibarca dokunabilir. Son yıllarda yapılan pek çok araştırma da bize aynı şeyi söylüyor. Uzun süre fiziksel temastan yoksun bırakılan bebeklere kıyasla kucaklanan ve öpülen bebekler hayat boyu daha sağlıklı bir duygusal gelişim gösteriyor.

Eğer çocuğunuzun sevgi dili fiziksel temassa:

 • Çocuğunuzu karşılarken ya da uğurlarken onu kollarınızın arasına alıp kucaklayın. Küçük çocuklar için bunu dizlerinizin üzerine eğilerek yapın.
 • Çocuğunuz size zor geçen gününü anlatırken onun saçını okşayın ya da sırtını sıvazlayın.
 • Çocuğunuz ne zaman pozitif bir şey yapsa onunla bir beşlik çakın.
 1. Olumlama Sözleri

Bazı çocuklar kendilerine olumlu sözler söylendiğinde sevildiklerini çok derinden hisseder. Sevgi iletişiminde ise kelimeler çok güçlüdür. Sevgi sözleri ve tatlı sözler, övgü ve destekleyici kelimeler, pozitif anlamda yol gösteren cümlelerin hepsi “seni önemsiyorum” anlamına gelir. Bu tür sözler tıpkı sıcak, hoş bir yağmur gibi ruhun üzerine yağar. Çocuğa içsel dünyasında kendisini güvende hissettirir. Bu tür sözler söylendiği kadar hızlı unutulmaz. Bir çocuk bu sözlerin faydalarından ömür boyu yararlanır. Buna karşın, kızgınlıkla verilen tepkiler doğrultusunda sarf edilen kaba sözler çocuğun özsaygısına zarar verip kendi becerilerinden şüphe duymasına sebep olur. Çünkü çocuklar ağzımızdan çıkanlara inandığımızı düşünürler.

Eğer çocuğunuzun sevgi dili olumlama sözleriyse:

 • Çocuğunuzun başarılarına sebep olan belirgin şeyleri vurgulamayı alışkanlık haline getirin.
 • Sadece ikinize özel bir sevgi sözcüğü yaratın.
 • Evdeyken aklınıza geldiği her an çocuğunuza “seni seviyorum” demek için seslenin.
 1. Kaliteli Zaman

Fiziksel temas ya da olumlama sözleri, kaliteli zamandan çok daha kolaydır. Çok azımız gün içinde her şeyi tam yapmaya yetebilecek kadar vakit buluyoruz; çocukla kaliteli zaman geçirmek, başka bir şeyden vazgeçmek anlamına geliyor. Kaliteli zamanda ebeveynler çocuklarına şu mesajı iletirler: “Sen önemlisin. Seninle birlikte olmak çok hoşuma gidiyor.” Kaliteli zaman kavramındaki en önemli faktör birlikte olmak, onunla birlikte bir şeyler yapmaktır. Bu aslında çocuklarla özel bir yerlere gidip, özel şeyler hazırlamalısınız anlamına gelmemelidir. Çocuğunuz yürümeye başladığında onu cesaretlendirmeniz, onunla oyunlar oynamanız, günlük sıradan işlerinde bile yanında olmanız kaliteli zamanı verimli olarak kullanmak demektir.

Eğer çocuğunuzun sevgi dili kaliteli zamansa:

 • Çocuğunuz size önemli bir şey anlatırken yaptığınız işi bırakıp onunla göz teması kurun.
 • Çocuğunuza gününün nasıl geçtiğiyle ilgili sorular sorun.
 • Birlikte bir şeyler ekin, yürüyüşlere çıkın ya da bisikleti sürün.
 1. Hediyeler

Hediye alıp vermek güçlü bir sevgi ifadesidir, özellikle verildikleri an ve sonrasında yıllarca süren anlamları sayesinde. En anlamlı hediyeler sevginin simgesi haline gelir ve bunlar kesinlikle bir sevgi dilidir. Aslında bu nedenle diğer sevgi dillerinin yanında ‘hediyeler’ sevgi dilini de kullanmak gerekiyor. Tabi bu noktada dikkatli olmak da gerekir. Hediye vermek fazlalaştığında bu binevi istismar olabiliyor. Özellikle boşanmış ailelerde bazı ebeveynlerin suçluluk duyması veya daha farklı amaçlar edinmesi halinde bu sevgi dilini fazlasıyla kullanır. Ancak çocuklar hediyelerin, rüşvet olarak mı yoksa sevgi dili olarak mı kullanıldığını çok net anlarlar.

Eğer çocuğunuzun sevgi dili hediyelerse:

 • Çocuğunuzun ilgi alanlarına uyan hediyeler seçin.
 • Çocuğunuzun yemek kutusuna minik bir hediye saklayın.
 • Çocuğunuzun başarılarının kaydını tutabileceğiniz bir tablo ya da eğlenceli çıkartmalar hazırlayın.
 1. Hizmet Eylemleri

Çocuklarımıza hizmet ederiz ama hazır olduklarında, kendilerine ve başkalarına nasıl hizmet edeceklerini onlara öğretiriz. Hizmet eylemleri çocuğunuza hizmet ve sorumlulukları konusunda bir örnek oluşturur. Onlara hizmet ederseniz çocuklarınızın kendi kendilerine nasıl yeteceklerini, bu konuda kendilerini nasıl yetiştireceklerini öğretmiş olacaksınız. Çocuklar sosyal varlıklardır bu yüzden çevrelerinde gördükleri kişileri kendilerine model alır ve ona göre davranırlar. Şunu da unutmayın, bazı hizmet eylemleriniz sizdeki yüksek beceri ve kabiliyetlerin sonucu olarak ortaya çıkarken aynı beceri ve yetenekler çocuğunuzda olmayabilir. Hepimizin farklı özellikleri vardır ve aile olarak hepimiz kendi eşsiz özelliklerimizi kullanarak birbirimize yardımcı oluruz. Ebeveynler olarak çocukları kendi kopyalarımız olmaya zorlamamalıyız sadece bu süreçte onlara destek vermeliyiz.

Eğer çocuğunuzun sevgi dili hizmet eylemleriyse:

 • Okula giden çocuklarınız için o gün giyecekleri şeyleri seçmelerine yardım edin.
 • Çocuğunuzun sizinle birlikte yapmaktan keyif aldıkları şeyleri listeleyin sonra beklenmedik bir zamanda uygulayın.
 • Aceleniz olduğu zamanlarda çocuklarınızı sıkıştırmak yerine sakinleştirin.

Beş sevgi dilini de öğrendikten sonra temelde ana bir soru oluşuyor kafamızda: Peki biz çocuğumuzun baskın olan sevgi dilini nasıl öğreneceğiz? Gelin sırasıyla, madde madde okuyalım:

- Çocuğunuzun size olan sevgisini nasıl ifade ettiğini gözlemleyin

- Çocuğunuzun sevgisini diğer insanlara nasıl ifade ettiğini gözlemleyin

- Çocuğunuzun en çok talep ettiği şeyi iyi dinleyin

- Çocuğunuzun en çok şikayet ettiği şeye dikkat edin

- Çocuğunuza iki şıktan birini seçme şansı tanıyın

Sağlıklı çocuklarla, sağlıklı toplumlara..

Psikolojik Danışman Betül Sertkaya

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 35.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YÜREK SIZIM ANADOLU
YÜREK SIZIM ANADOLU
ARŞİV ARAMA
ifşa kayseri escord kayseri esc ataşehir bayan partner escobar ifşa kayseri esc bayan http://kayseri.otelincele.net